Iniekcja kurtynowa to święty Graal iniekcji. Wszyscy o niej mówią. Powodem są wysokie koszty oraz naprawdę duża trudność w wykonaniu. Potrzebny jest też wyszkolony, zgrany zespół pracowników i odpowiedni sprzęt z pompą dwuskładnikową na czele. Słowem technologiczna poprzeczka jest podniesiona wysoko. Bariera wejścia w tę część biznesu jest faktycznie wysoka. 

 

W tym tygodniu kończymy iniekcję kurtynową w garażu obiektu w centrum Warszawy. Opisuję ten projekt, Widok na ścianę z siatką otworówponieważ mieliśmy tu kilka zaskakujących momentów. Technologię musieliśmy dostosowywać do ciągle nowych odkryć na obiekcie. 

Informacje zebrane 

 

Podczas wizji lokalnej dowiedziałem się od inwestora, że ma zawilgocony i odpadający tynk na jednej ze ścian garażu. Część ścian pomieszczenia zagłębiona jest w gruncie skarpy. Sąsiedzi nie pozwolili wejść na sąsiedni plac i odkopać muru. Jedynym sposobem na naprawę uszkodzonej lub nieistniejącej izolacji pionowej była iniekcja ciśnieniowa w grunt przyległy do muru. Tu dostępny jest mój artykuł o wzajemenj współpracy izolacji poziomej i pionowej. 

 

Weryfikacja na budowie 

 

Osadzanie pakerów iniekcyjnych 13x600Okazało się jednak, że cegła nie jest pełna, tylko tzw. max. Poza tym, co gorsze, za cegłą wbudowano 10 cm styropianu. A za styropianem mur z bloczka betonowego. Dopiero za tym bloczkiem był wilgotny grunt.  

Cegła z otworami oraz warstwa styropianu utrudnia wykonanie naprawy. W tej sytuacji, aby podać materiał uszczelniający za ścianę, należało użyć długich pakerów iniekcyjnych. Takich, które uszczelniają się na końcu, w bloczku przed wylotem w grunt. W tym artykule opisywałem proces poszukiwania odpowiedniego produktu w katalogu, i co z tego wynikło.  

Oczywistym naszym celem było podanie materiału za wszystkie przegrody w grunt, a nie pomiędzy ściany w warstwę styropianu lub, (również źle) w komory cegły max.  

 

Niespodziewany wzrost kosztów 

 

Automatycznie koszt pakerów iniekcyjnych wzrósł ponad 12 krotnie. Iniekcyjny paker stalowy 10x100 to koszt Widok na paker iniekcyjny 13x600jednostkowy ok 1,55 netto. Paker stalowy 13x600 to koszt ok 20 PLN netto za sztukę.  

Również instalacja tak długiego pakera w otworze przechodzącym przez trzy warstwy zróżnicowanego materiału jest bardziej pracochłonna i czasochłonna. Nie wspominając o wierceniu dłuższych otworów  (dodatkowy mur z bloczka za cegłą oraz warstwa styropianu) i o średnicy 14 mm, a nie 10 mm. Takie niespodzianki nie należą do rzadkości.  

Wiercenie siatki otworów 

 

Na 1m2 wywierciliśmy średnio 26 sztuk otworów. Otwory, a w nich zainstalowane pakery, zostały wywiercone w Widok na ścianę z siatką otworówrzędach z przesunięciem co drugi rząd na tzw mijankę. Na ścianie pracownicy oznaczyli sobie sekcje, aby łatwiej kontrolować właściwe zużycie materiału na każdym metrze powierzchni. 

Pompowanie żelu akrylowego 

 

Czas wiązania żywicy w przypadku wykonywania kurtyny jest bardzo istotny. Materiał absolutnie musi wiązać szybko, niemal natychmiast, aby nie spływał. W naszym przypadku było to ok 15 sekund. Powinien tworzyć swoją Pompa tłokowa 2Kstrukturę dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy. Inaczej wszystkie miejsca podawania materiału się ze sobą nie połączą i nie stworzą izolacji. Kosztotwórcza jest tu ilość podawanej żywicy. Aby mówić o sukcesie, należy wpompować nie mniej niż 35 kg żywicy akrylowej na 1m2 uszczelnianej powierzchni muru. Konieczne jest również kilkukrotne powracanie do tego samego pakera i uzupełnianie żywicy. Dzięki temu kolejna porcja materiału trafiając na poprzednią już związaną musi znaleźć sobie inne miejsce do rozprzestrzenienia się. Nie odpływa od ściany, tylko zaczyna rozlewać się wzdłuż niej powiększając tym samym powierzchnię uszczelnienia i w końcu łącząc poszczególne punkty podawania żywicy w całą kurtynę.  

Nawet opis prac nie jest całkiem prostą sprawą, a co dopiero wykonanie na budowie.

Dodam tylko, że nie zawsze można zaobserwować tzw. przejścia żywicy pomiędzy sąsiadującymi pakerami. Ma to związek z bardzo szybką reakcją wiązania materiału i konieczną dużą ilością do wypełnienia przestrzeni w przyległym gruncie. A i to jest możliwe tylko przy pierwszej turze pompowania, później bowiem kalamitki są już nakręcone i przejść na pewno nie będzie. Tak więc jeszcze raz - oszczędności w ilości materiału przy braku kontroli (brak obserwacji przejść żywicy do sąsiadujących otworów w ścianie) kończą się wyłącznie brakiem zbudowania jednolitej kurtyny z żywicy akrylowej. W tym artykule opisuję rodzaje żywic akrylowych tzw. żeli i sposób ich wyboru, a w tym przyglądam się kartom technicznym poszczególnych materiałów. Nasza kutyna powstała dzięki zastosowaniu materiału MC-Injekt GL-95TX

Pompa 2 składnikowa 

 

Do podania gotowej mieszanki 35 kg żywicy akrylowej na 1m2 muru potrzeba naprawdę dużo powietrza zasilającego pompę. Iniekcja kurtynowa niemal po równo pożera ogromne ilości żywicy i sprężonego powietrza. Podczas długiego pompowania można zapomnieć o marketowych kompresorkach za 249,99 PLN. Pompa, do sprawnego działania, potrzebuje ok 450 - 500 litrów sprężonego powietrza na minutę. Żaden z nich nie wytrzyma takiej pracy przez kilka godzin pod rząd. 

Wypożyczona (po)moc 

Aby sprostać temu zapotrzebowaniu wypożyczyłem sprzęt z CRAMO, z ul. Mińskiej w Warszawie. Sprzęt iniekcyjnyWystarczył jeden telefon i już następnego dnia dostarczyli nam sprzęt firmy Atlas Copco XAS 67 na miejsce działań. Ten sprzęt z kolei podaje aż 3,5 m3 powietrza na minutę. Po zainstalowaniu naszej przejściówki i szybkozłączki (zamiast dużego złącza geka) można było rozpocząć prawdziwą iniekcję. Pompa już dawno nie czuła się tak bardzo dotleniona jak w tym tygodniu. Pracowała bez przerwy, bez oczekiwania na dobicie powietrza z nawet dwóch połączonych ze sobą kompresorów (tak jak bywało to w przeszłości). Obserwowaliśmy tylko obniżający się poziom obu składników żelu w zasobnikach. Żadnej zadyszki.  

 

Ostatnie kroki

Po iniekcji i szybkim związaniu materiału pozostało tylko usunąć pakery i skuć zniszczony do reszty tynk. Zaleciliśmy inwestorowi pozostawić mur na jakiś czas do wyschnięcia, gdyż jest mocno nasiąknięty. Bez tynku schnąć będzie szybciej, bez dopływu kolejnej wilgoci z gruntu, skuteczniej.  

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"