Środa, 29 listopada 2017 to dzień, w którym moja historia z tunelem kolejowym w Ząbkach pod Warszawą zatoczyła koło. Tego dnia prowadziłem tam iniekcję ciśnieniową zamków sekcji ścian szczelinowych. A co było wcześniej - punktem początku zataczania koła?

2013 -  początki Inblock sp. z o.o. i budowy tunelu 

Otóż na samym początku rozwijania Inblock, mojej firmy, w styczniu 2013 roku próbowałem umówić się telefonicznie na spotkanie z kierownikiem budowy tego tunelu. Jednak kiedy powiedziałem czym moja firma się zajmuje (naprawy i uszczelnienie betonu) usłyszałem, że tu przecieków nie będzie. Minęło 1779 dni. 

Moja droga przez ten czas nie krzyżowała się z tytułowym obiektem, nie licząc sporadycznych przejazdów pod torami. Inblock wykonywał swoje prace w innych miejscach, naprawiając wiele podziemnych obiektów. Dziś wiem, że już podczas budowy tego obiektu różnego rodzaju technologie napraw prowadzących do uszczelnienia były wykorzystywane. Pompowano bentonit, poliuretan i żel akrylowy. 

Mogę się tylko domyślać, że z powodu błędów projektowych, a później pewnie i wykonawczych, obiekt jednak przecieka. Naprawa wcale nie będzie prosta, może nawet niemożliwa do przeprowadzenia bez generalnego remontu. 

Powielanie błędów 

Wszystkie książki dotyczące rozwoju osobistego, motywacji do działań i prowadzenia biznesu jednoznacznie wskazują, że błędy nie są niczym złym. Stwierdzenie to stoi wbrew temu co słyszymy w szkole, tam błędy są złem absolutnym i ten kto je popełnia, skazany jest na niską ocenę. Jednak tak naprawdę wiemy: błędy są naturalną drogą do odnajdywania właściwych ścieżek, rozwiązań, rozwoju.  

Czym innym jest jednak nauka na błędach i dokonywanie zmian swoich działań aby osiągnąć nowe rezultaty. Czym innym liczenie na to, że na nowej budowie te same działania pozwolą osiągnąć lepsze rezultaty. One mogą być co najwyżej nieco inne, ale równie negatywne. 

Mam wrażenie graniczące z przekonaniem, że spotykane przeze mnie firmy budowlane niemalże przyjęły sobie za cel działać zawsze tak samo i oczekiwać lepszych rezultatów. A przecież, to się nie może udać. Albert Einstein mówił, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.  

Więc jeśli biznes budowlany polega na obniżaniu kosztów już na etapie projektu, szukaniu tańszych zamienników, zatrudnianiu firm, których oferta jest o wiele niższa od pozostałych, to kończy się to nieuniknionymi problemami.  

Zacząłem ten krótki tekst od mojego osobistego przemyślenia, a skończyło się na szerokiem spojrzeniu na nasze podejście do wykonywanych czynności. I do planowanych rezultatów. 

Później okazało się, że przykładowo opisana sytuacja z tej budowy, niebędąca bynajmniej wyjątkiem, może posłużyć jako opis i przedstawienie mechanizmu w podejmowaniu decyzji. 

Zdarza się, że Inblock jest trzecią firmą na budowie, kiedy to oryginalnie wykonane uszczelnienie, a później jego szybka naprawa nie działają. Na końcu okazuje się, że zadanie musi być zrobione, oszczędności i kombinacje nic nie dały, a czas ucieka. Pieniądze wydawane są po raz trzeci.  

Życzę wszystkim mniejszej ilości takich sytuacji na przyszłość. Są one stresujące, i jestem przekonany, że gdzieś głęboko każdy uczestnik wie, jak powinno się sprawę załatwić. Poszukiwania skrótu wykonuje się na przekór i wbrew logice wmawiając sobie, że będzie dobrze.  

Ile to już razy wszyscy słyszeliśmy, że gdyby tak od razu prawidłowo zbudować / wykonać, to byłoby szybciej, taniej i bez utraty wizerunku.  

Przywództwo  

Tylko mądrzejsze decyzje pociągające za sobą działania przyniosą inne, lepsze rezultaty. Dotyczy to wszystkich sfer działań ludzi, budowy również. Jak pisze Sławomir Lachowski w swojej książce „Od wartości do działania przywództwo w czasach przełomowych”* dobre decyzje mogą być podejmowane przez dojrzałych i odpowiedzialnych liderów firm. I faktycznie, dziś potrzeba takich ludzi. 

Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

  

* Wydawnictwo Studio EMKA Warszawa 2013

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"