fbpx

Jak dla mnie, już sam tytuł artykułu brzmi nieco dziwnie. Ale zacznijmy od samego początku. Mamy zatem do czynienia z konstrukcją posadowioną na żelbetowych ławach fundamentowych i żelbetowych słupach. Całość wypełniona jest murem z bloczka betonowego 25 cm na zaprawie cementowej. Pierwsza jego warstwa zagłębiona jest poniżej poziomu gruntu.

Ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne 

Przekrój obiektu Pruszcz GdańskiTak, wszystkie są wymurowane z bloczka. I jak podałem w pierwszym akapicie, nawet przyziemie i częściowo zagłębiony w gruncie garaż również powstał z tego budulca. Rysunek - przekrój z dokumentacji obiektu.  

 

 

Izolacja muru 

Kucie muru z bloczka betonowegoCałe zagadnienie murowanych konstrukcji polega na tym, że muszą one bezwzględnie być izolowane od wody i wilgoci z gruntu. W sytuacji, kiedy nawet izolacja z żelbetu - tzw. biała wanna również jest dodatkowo izolowana powierzchniowo, trudno wprost nie wykonać izolacji muru. Nawet jeśli sam bloczek okaże się szczelny, to już spoina na pewno nie.  

Doświadczenie pokazuje jednak, że zewnętrzna powierzchnia ścian z bloczków betonowych bywa posmarowana „czymś czarnym” w taki sposób, że spoiny miedzy bloczkami pozostają nadal… jakby białe. A co za tym idzie uszczelnienie owszem jest na powierzchni bloczka, jednak nie ma go tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Zaprawa cementowa nie jest oczywiście materiałem uszczelniającym, a pierwsza jej warstwa pod najniższym bloczkiem bywa zdecydowanie grubsza. Tworzy to sytuację wręcz proszącą się o przeciek lub co najmniej o zawilgocenie muru, tynku i mienia zgromadzonego wewnątrz obiektu.  

 

 

 

Brak izolacji pionowej i dylatacja…pionowa 

W przypadku wielu obiektów zagłębionych w gruncie ten i towarzyszący mu problem braku izolacji poziomej to wręcz klasyka gatunku. Jednak w naszym przypadku dochodzi jeszcze jeden, dodatkowy i zaskakujący aspekt. Jest nim pionowa dylatacja w murze z bloczka betonowego.  

I teraz ciekawostka. Jak bowiem prawidłowo uszczelnić pionową szczelinę dylatacyjną konstrukcji obiektu zbudowanego z nieszczelnego bloczka? To trochę tak, jakby próbować uszczelnić kilka otworów w durszlaku i nadal zastanawiać się, jakim cudem po zanurzeniu woda wciąż do niego wpływa… Przedstawiałem ten mój punkt widzenia we wcześniejszym artykule.  

Dostęp do dylatacji 

Rzut obiektu Pruszcz GdańskiCiekawostek ciąg dalszy. Aby wyobrazić sobie naszą sytuację, załączam kolejny rysunek, tym razem rzut obiektu z przedstawionym miejscem naszej dylatacji. Jak doskonale widać, jest ona ukryta pomiędzy dwoma ścianami dzielącymi poszczególne miejsca parkingowe. Ściany te stoją na jednej ławie, a woda może swobodnie wlewać się do dylatacji i płynąć nią do wnętrza obiektu.  

Słowem, aby dostać się do dylatacji, należy rozkuć przynajmniej jedną ścianę dzielącą oba boksy parkingowe. I to właśnie zrobiliśmy. A tam…? 

 

 

 Styropian w szczelinie dylatacyjnej 

Szalunek tracony w postaci styropianu to na budowach absolutna norma. W ten sposób wykonuje się szczeliny Rozkuta ściana dylatacyjnadylatacyjne lejąc beton kolejnych etapów budowy. Nie wiem natomiast, po co użyto styropianu podczas murowania ścian garażu. Bloczek nie przyjmie przecież kształtu styropianu, wystarczyło zatem równo murować. Styropian jednak na coś nam się przydał, swoim zabarwieniem wskazał bowiem poziom napełniania się dylatacji wodą. Tlenek żelaza na styropianie w rozkutej ścianie widoczny jest na zdjęciu.   

 

 

Na dworze -9°C, a woda płynie 

Oznaczenie dylatacji w konstrukcji Po wykuciu części ściany i oczyszczeniu odcinka dylatacji poziomej pomiędzy ścianami okazało się, że niestety zaskoczeń nie koniec. Otóż dylatacja ściany zewnętrznej obiektu została częściowo zamurowana. Chodzi o to, że wszystkie ławy osiągały jednakową rzędną, wiec „początek” szczeliny dylatacji pionowej powinien być liczony właśnie od poziomu ławy fundamentowej. W naszym przypadku, dylatacja zaczynała się o jeden bloczek betonowy wyżej. Dodatkowo, był on pionowo pęknięty dokładnie w miejscu występowania dylatacji niemal idealnie w linii dylatacji. Oczywiście w tym najniższym miejscu, gdzie woda gruntowa nie zamarzała, i gdzie nie było jakiejkolwiek, nawet pseudo-izolacji, woda wpływała do wnętrza obiektu.  

 

 

 

 

Pseudo izolacja dylatacji pionowej 

Głębokość dylatacji znana - wymiar szerokości bloczka. Szerokość dylatacji znana - 20 mm. Średnica sznura dylatacyjnego użytego na etapie budowy jako blokady dla izolacji dylatacji znana. Jako wynik prostych obliczeń stwierdziliśmy z absolutną pewnością, że głębokość wypełnienia szczeliny dylatacyjnej materiałem izolacyjnym nieznanego pochodzenia wynosiła pomiędzy 4 a 5 milimetrów. A więc uzasadnionym jest stwierdzenie z tytułu akapitu - pseudo izolacja. Choć ciekawszą grą słów byłaby - "paraizolacja".  

Uszczelnienie dylatacji metodą iniekcji ciśnieniowej 

Oczyściliśmy i przygotowaliśmy dylatację do iniekcji ciśnieniowej. Wyjęliśmy stary sznur z dylatacji aby materiał uszczelniający dopłynął i skleił się z oryginalnym uszczelnieniem. Pompowanie żywicy na bazie akrylu wykonano przy użyciu dwuskładnikowej pompy iniekcyjnej DESOI. W szczelinie o nierównomiernych ściankach iniekcja doprowadziła do wypełnienia wielu dodatkowych pustek i niedoskonałości, a zużycie materiału było niemal dwukrotnie większe od zakładanego. 

Wnioski?

Aż chciałoby się powiedzieć: nie murujcie podziemnych części obiektów! nie z bloczków, nie budujcie w ten sposób. I jeszcze: nie kupujcie takich obiektów, będą z nimi przecieki.  

 

Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"