fbpx

Odbudowa izolacji pionowej w budynku może być zrealizowana na kilka sposobów. Najczęściej wykonuje się powierzchniową izolację po odkopaniu ścian fundamentowych. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy takie rozwiązanie jest po prostu nie możliwe. Kiedy nie można dokopać się do przeciekającej ściany?

Przeciek = problem 

Przeciekająca woda przez ścianę zdarza się najczęściej w sytuacji ścian murowanych, a nie żelbetowych. Nawet jeśli żelbet przecieka, to naprawa takich uszkodzeń w postaci rys, styków roboczych czy otworów po ściągu jest dużo prostsza niż wykonanie iniekcji kurtynowej. Mur z bloczków betonowych w przeciwieństwie do żelbetu nie może być uznawany za izolację. Tak samo jak w tych kilku poprzednich opisywanych już sytuacjach: 

Zawilgocony mur z bloczka betonowego

Iniekcyjna odbudowa izolacji pionowej

Dylatacja w murze z bloczka betonowego

Przeciek - ściana z bloczka na płycie dennej

Sytuacja na obiekcie 

W naszym przypadku mamy dwa sąsiadujące pomieszczenia magazynowe przedzielone ścianą. Budowane były w odstępach czasu, poziom ich posadzek różni się o ok 90 cm.

Usytuowanie magazynów względem siebieJak się łatwo domyślić, w magazynie posadowionym wyżej nie ma żadnych problemów z wilgocią. Jednak do wnętrza tego posadowionego niżej wlewa się woda przez ścianę działową z gruntu… zlokalizowanego pod pierwszym magazynem. Na schemacie powyżej pokazano wzajemne ułożenie obu hal. Kiedy najemcy lokalu zaczęła dokuczać nie tylko wilgoć na ścianach ale i kałuże na podłodze, zostaliśmy poproszeni o usunięcie przecieku. 

widok przed iniekcjąTakiego przecieku nie można zatamować dokopując się do ściany, ponieważ jest ona ukryta pod posadzką wyżej zlokalizowanego magazynu. Samodzielna walka przy użyciu pianki montażowej jest rowiązaniem bardzo doraźnym. 

 

A jednak bloczekŚciana działowa wykonana jest w technologii słupów żelbetowych z wymurowanymi przestrzeniami między słupowymi przy użyciu bloczków betonowych. Na zdjęciu widoczne są bardzo silnie nawilżone bloczki z szerokimi spoinami między nimi. 

Kurtyna a jednak bloczek 2Największe nasilenie przecieku zlokalizowano w narożniku magazynu. Woda przepływała przez spoiny pomiędzy bloczkami, zwilżała tynk oraz wypływała fugami płytek ceramicznych wyłożonych na stopniu przy ścianie. Po wywierceniu otworu na dodatkowego pakera woda zaczęła płynąć jak z kranu.

Realizacja naprawy 

Przed rozpoczęciem prac nie wiedzieliśmy, czy mamy do czynienia z murem czy żelbetem. Po skuciu tynku okazało się, że to bloczki i przyjęto do realizacji technologię iniekcji kurtynowej.

Podczas wiercenia otworów w bloczku okazało się, że ściana nie jest jednakowej grubości na całej swojej powierzchni. Sytuacja ta mocno utrudniała zbudowanie powłoki izolacyjnej na zewnętrznej (rozwiniętej jak góry i pagórki) powierzchni ściany. Ponadto, po przewierceniu bloczka, wiertło wpadało w pustkę. Brak gruntu za ścianą tuż przy bloczku sprawiał, że żywica iniekcyjna którą planowaliśmy pompować nie miała o co się oprzeć. Wypełnienie pustki to zdecydowanie większe koszty materiałowe niż tylko budowa izolacji za ścianą w przyległym do niej gruncie.  

Wybór materiału iniekcyjnego 

Dobór żywicy iniekcyjnej to zawsze ważne zadanie wpływające na końcowy efekt prac. Zwykle dla zbudowania kurtyny czyli izolacji pionowej w gruncie przyległym do ściany używamy żelu akrylowego. W tym jednak przypadku, ze względu na puste przestrzenie za ścianą, zdecydowaliśmy się na materiał na bazie poliuretanu o dużym współczynniku przyrostu objętości.

Kurtyna schemat iniekcji2Taki materiał w kontakcie z wodą zwiększa swoją objętość i wypełnia przestrzeń. Podawany kilkakrotnie  w te same pakery iniekcyjne tworzy pożądaną przez nas izolację pionową. Podczas iniekcji kontrolowaliśmy rozprzestrzenianie się materiału za ściną poprzez obserwację przepływu żywicy do sąsiednich pakerów. Kiedy w pakerze bez kalamitki, do którego nie pompowaliśmy jeszcze żywicy dociera żywica zza ściany, wiadomo gdzie zbudowana jest już przesłona żywiczna.

Kurtyna intensywność przecieku3Po wykonaniu kilku serii iniekcji, szczególnie w miejscach gdzie napór wody był bardzo intensywny, przeciek został wyeliminowany. 

Po zakończonej iniekcji, jedynym śladem po przecieku były wciąż silnie nasączone wodą bloczki betonowe.  

Po iniekcji

Kurtyna po iniekcjiZe względu na duże zawilgocenie budulca ściany działowej zaproponowaliśmy wykonanie wentylowanego sidingu zamiast tynku. Dzięki temu ściana będzie mogła przesychać, a tynk nie zostanie zniszczony przez wilgoć z muru. 

Kurtyna po iniekcji2

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

  

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"