Zdarzyło mi się ostatnio kilku osobom telefoniczne podpowiadać, jak wykonać iniekcyjne uszczelnienie przejścia rury przez strop. Zanim odbiorę następny telefon, napiszę jak widzę wykonanie tej naprawy. 

Wyobraźnia przestrzenna 

Przejście rury przez stropGeneralnie wszystko sprowadza się do tego, że jest otwór w stropie, przez który przesadzona została rura. Otwór może mieć kształt niemal dowolny: od okrągłego, poprzez prostokątny, aż do nieregularnego wykucia. Tych ostatnich jest na szczęście, coraz mniej. Pozostaje jednak pustka pomiędzy ścianką otworu, a powierzchnią rury. Przeciek odbywa się właśnie tą przestrzenią. Pomijam sytuację nieszczelności rury akurat w tej części jej długości, która schowana jest w grubości stropu.  

 

Dodatkowe utrudnienie - warstwa spadkowa 

Przejście rury przez strop Warstwa spadkowaOprócz samego stropu konstrukcyjnego często znajduje się na nim posadzka betonowa - warstwa spadkowa. Najczęściej pomiędzy stropem a posadzką betonowa jest woda i to ona spływa tworząc przeciek. 

 

 

 

 

Kroki technologiczne 

Przejście rury przez strop Warst otworyNa początku należy usunąć wszystko to, co znajduje się pomiędzy rurą a otworem w stropie. Może to być pianka montażowa, styropian, beton albo poprzedni system uszczelniający.  

Po usunięciu wszystkich nieporządanych elementów wiercimy otwory. Jeden dość nisko, drugi wyżej (może być ich więcej niż tylko dwa). Do tego niższego będziemy pompować żywicę, wyższy będzie odpowietrzeniem, ale przede wszystkim kontrolą poziomu wypełnienia przestrzeni ograniczonej rurą i ścianką otworu. W otwory instalujemy pakery, do dolnego z kalamitką (paker startowy), a do górnego bez. Zarówno rura jak i beton otworu musi zostać umyty i odtłuszczony np. acetonem. 

Po przygotowaniu przestrzeni, do której wpompujemy żywicę uszczelniającą należy wykonać zamknięcie tej przestrzeni - żywica musi mieć na czym się oprzeć zanim zwiąże.  

Przejście rury przez strop, otwory prostopadłeZ doświadczenia wynika, że iniekcję przejść rur najlepiej wykonać materiałem na bazie akrylu i przy użyciu pompy 2 składnikowej. W szczególności, kiedy mamy do czynienia z dodatkową warstwą betonu posadzki. 

Jak pokazano na schemacie, w takiej sytuacji nie uszczelniamy wyłącznie przestrzeni pomiędzy rurą a otworem, ale również sklejamy ze sobą elastycznie oba elementy betonu - stropu oraz warstwy spadkowej. Dzięki temu, woda nie może nawet dopłynąć w okolice otworu.  

Czas wiązania materiału iniekcyjnego warto nastawić na ok 3 minuty, będzie on dostatecznie długi, aby żywica rozpłynęła się we wszystkie zakamarki. Po tym czasie można pakery usunąć i zacząć sprzątanie po wykonanym uszczelnieniu. Dodatkowym plusem żywicy na bazie akrylu jest to, że zdecydowanie lepiej przykleja się (adhezja) do tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest większość rur odpływywowych. W przypadku użycia żywicy poliuretanowej, czas wiązania jest wydłużony do ok 48 godzin. Nie ma szans na zakończenie pracy tego samego dnia (jeśli ma to znaczenie). Tak więc dobór materiału naprawczego wpływa zarówno na adhezję do podłoża, rodzaj pompy jak i czas ukończenia prac. 

Pompujemy

Przejście rury przez strop uszczelnienie Przejście rury przez strop Warst uszczelnienie 02Iniekcję prowadzić trzeba poprzez dolny paker startowy. Wypełnia się przestrzeń pomiędzy rurą, a otworem aż do momentu kiedy żywica spłynie otworem kontrolnym. Wiadomo wtedy jaka wysokość uszczelnienia jest już osiągnięta. Po zakręceniu kalamitki w pakerze kontrolnym, należy również do niego wpompować żywicę, aby cały otwór był wypełniony żywicą (uszczelniony). Otwór przejścia technologicznego z zainstalowaną rurą  powinen być wypełniony żywicą do poziomu górnej powierzchni stropu. Dzięki temu woda nie będzie mogła stać na żywicy jak w kałuży. 

Zalety żywicy akrylowej 

  • wysoka adhezja to wielu materiałów 
  • regulowany czas wiązania 
  • wysoka elastyczność (ważna przy sklejeniu stropu i warstwy spadkowej) 
  • możliwość usunięcia pakerów kilka minut po iniekcji 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"