fbpx

Żele akrylowe podzielone są na dwa główne rodzaje. Wrażliwe na brak wilgoci oraz trwale uszczelniające w każdych niemal warunkach wilgotnościowych. Ponownie odwołując się do mojej tabeli doboru materiału iniekcyjnego, przyporządkuję dany rodzaj żelu akrylowego do miejsca aplikacji i zastosowania.

Akrylowe żele iniekcyjne - dwa rodzaje 

Jedne po związaniu (po wbudowaniu żywicy i zajściu reakcji), do prawidłowego pełnienia swojej funkcji potrzebują kontaktu z wilgocią. Woda, przed którą chronią konstrukcję, o ironio, utrzymuje ten rodzaj żywicy w stanie elastyczności. Bez wody kurczą się, twardnieją, tracą możliwość uszczelniania i w przypadku pojawienia się wody potrzebują czasu do odbudowania swojej zdolności uszczelniania. To, że w ogóle mogą ponownie uszczelniać dzieje się za sprawą spęcznienia w kontakcie z wodą. Uważam ten fakt za informację nader pomyślną. Mówi się o tym, że po okresie suszy pierwszy nagły deszcz może się przedostać do konstrukcji zanim dany środek iniekcyjny ponownie zacznie uszczelniać. 

Drugi rodzaj materiałów jest mniej wrażliwy na brak kontaktu z wodą. To żywice hydro strukturalne na bazie akrylu, które nawet w środowisku suchym zachowują swoją elastyczność, objętość i zdolności uszczelniające. 

Omawiając żywice na bazie akrylu w zdecydowanej większości przypadków mamy na myśli  elastyczne wypełnienie lub pęczniejące (opisane powyżej w kontakcie z wodą) wypełnienie

Skąd wiadomo, która żywica jest która? 

Pierwszy rodzaju materiału jest przeważnie tańszy, ponieważ jednym z jego składników jest woda, a ta nie jest dostarczana przed producentów chemii budowlanej. Decydują o tym oczywiście koszty transportu, dodatkowych opakowań i powszechna dostępność wody.  W przypadku drugiego skład się zmienia i miejsce wody zajmują polimery. To one są odpowiedzialne za stałą elastyczność w przypadku braku dostępu wilgoci. Z uwagi na fakt, że z kart technicznych nie wynika wprost, który rodzaj żywicy do czego stosować (oba rodzaje mają bliźniaczo podobne opisy), warto zwrócić uwagę na skład. Jeśli jednym ze składników do przygotowania mieszanki jest woda, należy zakładać, że to żywica pierwszego rodzaju i jest ona wrażliwa na przesychanie.  

Którą żywicę iniekcyjną wybrać? 

Dobór odpowiedniego materiału do iniekcji nie jest łatwy i musi być podyktowany znajomością miejsca aplikacji. Najważniejsza do wyboru odpowiedniego akrylu jest dostępność wilgoci lub wody podtrzymującej żywicę w jej właściwościach uszczelniających. Ważna jest też wiedza o przemieszczaniu się naprawianych elementów względem siebie.

Miejsca aplikacji materiału iniekcyjnego:  

  • Do wnętrza struktury konstrukcji 
  • Przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji 
  • Poza konstrukcję 

Iniekcja do wnętrza konstrukcji

Założenia do analizy: 

Iniekcja w strukturę muru ceglanego o grubości 60 cm będącego zewnętrzną ścianą fundamentową. Brak izolacji pionowej na zewnętrznej powierzchni ściany. Grunt jest i będzie zawsze wilgotny.  

W takim przypadku zasadnym jest użycie żywicy akrylowej pierwszego rodzaju. Grunt przylegający do ściany zapewni utrzymanie objętości i elastyczności uszczelniaczowi akrylowemu. 

Kiedy wyobrazimy sobie przekrój przez mur, widać wyraźnie, że kontakt z wilgocią ma głównie zewnętrzna cześć konstrukcji. To tam żel będzie najbardziej nawilżany i spęczniały. W miarę przesuwania się w kierunku wnętrza mur będzie coraz bardziej suchy, a żel sztywny i przykurczony. 

Iniekcja do wnętrza konstrukcji

To właśnie dlatego iniekcja ciśnieniowa w cieknie ściany nie ma sensu. Po pierwsze nie ma objętości, w którą można wtłoczyć materiał, bliskość zewnętrznych krawędzi ścian z każdej strony sprawi, że żywica podczas iniekcji będzie „uciekać” z muru zamiast go uszczelniać. Ponadto aby uszczelnić, żywicy musi być „odpowiednia ilość” a nie ma o tym mowy w ścianie o grubości zaledwie 25 cm.  

Oczywiście nie ma żadnych przeciwskazań, aby w opisywanym przypadku użyć żywicy drugiego rodzaju, tj. z polimerami. Dzięki temu, nawet gdyby grunt jednak wysechł, żel pozostanie w stanie spęcznienia i elastyczności. 

Iniekcję strukturalną innego rodzaju konstrukcji jaką są ściany szczelinowe, wykonuje się niemal zawsze żywicą pierwszego rodzaju (jednym ze składników jest woda). Po pierwsze są to elementy osadzone głęboko pod ziemią i kontakt z wodą gruntową jest niejako zapewniony. Ponadto, środki iniekcyjne bez polimerów charakteryzują się najniższą lepkością, a ten parametr przy nasycaniu betonu szczelinówki jest szalenie istotny.  

Iniekcja w przestrzeń pomiędzy elementami konstrukcji 

Iniekcja pomiędzy elementy konstrukcjiIniekcja pomiędzy elementy czyli w dylatacje konstrukcyjne, w tym stropów parkingów wielopoziomowych naprawia się wyłącznie żywicą drugiego rodzaju. Nawet jeśli uszczelniamy dylatację głęboko w płycie dennej (a więc zapewnionym kontaktem z wilgocią) to i tak lepiej podać materiał trwale elastyczny. Będzie się tu liczyć jego większa wytrzymałość mechaniczną, a ma to znaczenie przy silnym ciśnieniu hydrostatycznym wody napierającym na szeroką dylatację.  

 

 

Iniekcja poza konstrukcję 

Iniekcja poza konstrukcjęW tym przypadku znowu mamy do czynienia z nawodnionym gruntem przyległym do konstrukcji, a to właśnie w ten grunt podamy materiał. Jeśli wiemy, że nie zabraknie w nim wody, śmiało możemy użyć żywicy bez polimerów. Jest to uzasadnione również ekonomicznie, ponieważ do prawidłowo wykonanej iniekcji kurtynowej potrzeba ok. 40 kg żywicy na 1m2 uszczelnianej powierzchni. Zawsze to lepiej, kiedy jednym ze składników jest dostępna i w zasadzie darmowa woda z kranu. 

 

 

W kolejnym artykule planuję zrobić przegląd kart technicznych żeli akrylowych. Przegląd Internetu zrobiłem w dniu 29.09.2017, wpisując hasło „iniekcyjne żele akrylowe". Przejrzałem pierwszych piętnaście (15) stron wyników wyszukiwarki Google i tylko producenci wyswietleni wśród tych wyników trafią do analizy. Umówmy się, że nikt nie szuka dalej niż kilka podstron wyników, więc piętnaście wydaje się wystarczająco dużym zakresem.  

Chodzi mi o to, że faktycznie na podstawie analizy karty produktu trudno ocenić, do którego rodzaju napraw iniekcyjnych jest przewidziany. Opisy zastosowań są dość lakoniczne i powtarzają się dla wszystkich produktów danego producenta. O ile zastosowanie we wszystkich przypadkach drugiego rodzaju żywicy łatwiej wytłumaczyć, o tyle pierwszy rodzaj po wyschnięciu na niewiele się zda. Szczególnie w przypadku iniekcji dylatacji.

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"