fbpx

Jak uszczelnić dylatację górnego stropu garażu podziemnego

Jak uszczelnić trudnodostępną dylatację stropu, nad której częścią stoi budynek, a nad pozostałą długością jest otwarty teren zielony, patio?

Teoretycznie dylatację najłatwiej uszczelnić w technologii iniekcji ciśnieniowej od spodu stropu (od wnetrza konstrukcji), a to dlatego, że jest dostęp do całej długości dylatacji. 

Zdarza się jednak, że właśnie tego dostępu nie mamy albo jest bardzo utrudniony. Dylatacja może być ukryta pomiędzy ścianami i jest to najgorsza możliwa sytuacja. Może być przykryta korytami kablowymi lub kanałami wentylacji. Może być też tak, że sam strop jest grubości powyżej 45 cm. Do tego bardzo często w miejscu przejścia z części pod patio na tę pod wieżą budynku jest uskok stropu. 

Uszczelnienie powinno być instalowane w dylatacji od strony naporu wody tak aby nie dopuścić do sytuacji w której woda stoi już w szczelinie dylatacyjnej na uszczelnieniu. Wcześniej czy później wleje się do środka.  

Opis sytuacji na obiekcie

W ostatnim tygodniu byłem na spotkaniu z zarządcą nieruchomości na warszawskim Grochowie. Stwierdziliśmy Schemat - przekrój przez obiekt z dylatacją stropuprzeciek przez dylatację w stropie garażu podziemnego. Przeciek występuje w tej części stropu, nad którą jest teren zielony podwórka (kolor niebieski na schemacie). Woda z opadów przesiąka przez grunt i izolację, w końcu przedostaje się do wnętrza garażu szczeliną dylatacyjną stropu.

Schemat - rzut obiektuWspomniany strop ma grubość ponad 45 cm, a do tego mamy do czynienia z uskokiem wysokości stropów w części patio i w części budynku. Takiej dylatacji konstrukcyjnej niemal nie sposób uszczelnić od dołu (od strony parkingu podziemnego). 

Nie ma możliwości oczyszczenia szczeliny dylatacyjnej aż do wierzchu stropu, nie ma też szansy na wykonanie izolacji pionowej w ścianie w części nadziemnej.

Odkrywka i izolacja od zewnątrz

SCHEMAT RZUT

Schemat - rzut na poziom stropu garażu podziemengo

W celu naprawy tego rodzaju przecieku zastosować należy izolację od góry, od strony naporu wody. Dylatacja stropu konstrukcyjnego musi być połączona z pionową dylatacją widoczną na ścianie zewnętrznej. Samo zaizolowanie wybranego odcinka izolacji poziomej dylatacji nie zatrzyma wlewania się wody do wnętrza garażu. Woda mogła by przepływać po nowej izolacji i wlewać się do wnętrza garażu w miejscu zakończenia uszczelnienia - czyli w okolicy ściany zewnętrznej obiektu.

Dylatacje w stropach nad garażami podziemnymi są na szczęście bardzo płytko pod powierzchnią zasypanego gruntu i izolacji termicznych. Czasem jest to mniej niż 30 cm łącznie ze styrodurem.

Schemat - izolacja dylatacji pionowej i poziomejW celu prawidłowej naprawy należy dylatację odkopać i wykonać izolację jej odcinka poziomego, aż do ściany dzielącej cześć garażu znajdującą się bezpośrednio pod terenem zielonym z częścią pod budynkiem. Następnie należy uszczelnić odcinek pionowy dylatacji od stropu aż ponad poziom gruntu (kolorem pomarańczowym oznaczono schamtycznie przebieg uszczelnienia dylatacji). Dzięki temu woda przedostająca się przez grunt i spływająca do wnętrza garażu zostanie zatrzymana na nowej izolacji, a ponadto nie będzie mogła wciekać przez nieszczelność w izolacji pionowej. Woda nie będzie mogła wlewać się do tej części dylatacji poziomej w stropie, która znajduje się już pod budynkiem.

Stan betonu stropu

Po odkopaniu dylatacji i usunięciu miejscowo wzdłuż dylatacji elementów poprzedniej izolacji należy stwierdzić Widok na obiekt z zewnątrz

Na stropie w miejscu cieknącej dylatacji jest chodnik z kostki i trawnik

jaki jest stan betonu stropu. W przypadku widocznych uszkodzeń beton zreprofilować (naprawa polega na odkuciu luźnych części i ponowne betonowanie z użyciem warstwy sczepnej i zaprawy PCC.  Po oczyszczeniu odpowiednio: szczeliny dylatacyjnej, betonu stropu oraz po reprofilacji wykonuje się właściwe uszczelnienie dylatacji z jednoczesnym wyprowadzeniem uszczelnienia na pion dylatacji (w ścianie zewnętrznej budynku) do wysokości co najmniej 0,7 m ponad poziom gruntu.

Technologia ta została wybrana (zamiast iniekcji ciśnieniowej) ponieważ w miejscu występowania dylatacji znaczna grubość stropu nie pozwala na jej dokładne wyczyszczenie od dołu. Ponadto konieczne jest uszczelnienie również pionowego odcinka dylatacji, do którego nie ma dostępu od strony garażu.

Dobór rozwiązania

I tak okazuje się, że nie zawsze iniekcja ciśnieniowa jest najlepszym rozwiązaniem w kwestii usuwania przecieków wody gruntowej lub opadowej. Oczywiście, gdyby chodziło o znacznie głębiej umiejscowioną dylatację lub odkopanie z innych względów byłoby niemożliwe, uszczelnienie musiałoby zostać wykonane w technologii iniekcji ciśnieniowej. Dobór rozwiązania zawsze odbywa się na zasadzie analizy sytuacji i rzetelnej odpowiedzi na tych 7 pytań

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"