fbpx

Uszkodzony tynk na wilgotnym murze w parkingu podziemnym

Właśnie dostałem zapytanie ofertowe na wykonanie analizy i przygotowania rozwiązania uszczelnienia w ścianie działowej piwnicy. Na zdjęciach widać uszkodzony wilgocią tynk od strony korytarza (klatka schodowa i winda). Jest to budynek wielorodzinny z parkingiem podziemnym.

Posadowiono go na płycie fundamentowej przykrytej betonową warstwą spadkową o grubości ok 12 cm. Ściany działowe wymurowano z nowoczesnego bloku Silka jeszcze przez wylaniem posadzki bezpośrednio na płycie dennej i stropach. Już pisałem artykuły o wodzie pod posadzką i uszczelnianiu styku roboczego ścian oddzielających garaż od korytarza. Temat powtarza się i będzie się powtarzał bo takich obiektów powstało mnóstwo.

Mechanizm uszkadzania muru

Woda gruntowa lub opadowa wwieziona przez samochody spływa i przedostaje się pod warstwę posadzki Przekrój przez obiektbetonowej. W ten sposób powstałe zawilgocenie (a czasem wręcz zalanie) pomiędzy płytą denną i warstwą betonowej posadzki może utrzymywać się bardzo długo. Woda nie ma możliwości odparowania z tej zamkniętej przestrzeni. Jedynym chłonnym materiałem pod posadzką betonową są ściany z porowatego budulca oraz Rzut na uszkodzony obiektrównie porowaty, higroskopijny tynk gipsowy. Wilgoć spod posadzki w procesie podciągania kapilarnego w cegle oraz tynku wędruje w górę. W ten sposób woda spod posadzki wydostaje się z uwięzi, nawilża ściany działowe i niszczy tynk.

Uszkodzenie bloczka Silka

Na stronie producenta bloków Silka w opisie produktu znajdujemy następującą informację*:

"Ściany piwniczne i fundamentowe wykonane z bloków Silka należy zabezpieczyć przed zawilgoceniem i przenikaniem wilgoci. Zabezpieczenie to składa się z izolacji pionowej (warstwa wodochronna z osłoną przed uszkodzeniem mechanicznym)oraz z izolacji poziomej w styku spodu ściany i wierzchu fundamentu.”

Stawianie tego rodzaju budulca bezpośrednio na płycie dennej, a później wylewanie wokół tych ścian posadzki betonowej sprawia, że później woda spod posadzki ma bezpośredni kontakt z blokami. Nie ma tu mowy o żadnej izolacji. Wnika w nie, nasącza i niszczy. Taki sposób wznoszenia ściany powoduje, że mur zostaje uszkodzony. Nie jest to absolutnie wina producenta bloczków. 

Sól wraz z wilgocią 

W tym miejscu można jeszcze powiedzieć, że w wodzie tej z czasem zaczyna być transportowana także sól. Na Uszkodzenie tynku na wilgotnym murze ścianie powyżej posadzki (a więc w widocznych miejscach) woda zaczyna odparowywać, a sól krystalizować. Powoduje to powstawanie różnobarwnych zacieków na ścianie i odpadanie tynku wraz z powłoką malarską. Zwykłe tynki, a gips w szczególności, nie jest w stanie oprzeć się niszczącemu działaniu wilgoci oraz ogromnemu Uszkodzenie bloczka Silkaciśnieniu towarzyszącemu rozbudowującym się kryształom soli. Tynk dosłownie rozrywany jest od środka przez zwieszające swoją objętość kryształy. Tutaj jest dostępny mój artykuł opisujący to zjawisko nieco dokładniej. 

Rozwiązanie dla opisywanej sytuacji

W sytuacji istnienia już posadzki jako oddzielnej betonowej warstwy spadkowej należy:

Woda pomiędzy kamieniami jest niewidoczna i może stamtąd odparowywać.

Uwaga odnośnie doboru technlogii

W tym przypadku wykonanie izolacji poziomej w technologii iniekcji ciśnieniowej żywicami PU jest całkowicie nieskuteczna. Poliuretan nie wnika bowiem w kapilary budulca cegły ani bloku Silki. Może co najwyżej wypełnić komory cegły, jeśli mamy do czynienia z tzw. „dziurawką”. W tym artykule przedstawiłem tabelę ułatwiającą podejmować decyzje o doborze żywicy iniekcyjnej. 

Dobre praktyki - informacja ogólna

Istnieją rozwiązania obecnej sytuacji na obiekcie oraz ogólne dobre praktyki. Te ostatnie są możliwe do zastosowania tylko na planowanych obiektach, poczynając od lepszego projektu budynku. Oto one:

  • Rozwiązanie globalne to nie wykonywanie warstw spadkowych jako oddzielne warstwy posadzek betonowych na płytach dennych i stropach. Jeśli będzie to jeden monolityczny beton płyty fundamentowej, to woda nie będzie miała gdzie się gromadzić (nie będzie oddzielnej warstwy betonu i przerwy pomiędzy tym betonem a np stropem). Z powierzchni betonu woda zawsze może odparować lub zostać zebrana przez służby sprzątające garaż. 
  • Ściany w przyziemiu wykonywać z żelbetu, zamiast muru z bloków Silki lub bloczków betonowych. Nie tynkować, zachować surowy beton, który ma swoje walory estetyczne. Wilgoć nie wniknie w dobrej jakości żelbet.
    W naszym przykładzie widać, że tam gdzie był żelbet, (a nie mur), nie ma problemu podciągania kapilarnego ani uszkodzenia tynku.
  • W przyziemiu gdzie zawsze jest ryzyko wyższej wilgotności nie stosować tynku gipsowego. Ma on właściwości higroskopijne i ulega bardzo szybkiemu zniszczeniu od wilgoci i wody. Bardziej właściwe jest użycie tynku renowacyjnego lub ... zaniechanie tynkowania. 

Dość prosta sytuacja wznoszenia ścian działowych i tynkowania w przyziemiu może być zniszczona, jak widać, całą lawiną błędów i uchybień. Często wszystkie opisane przeze mnie problemy występują na raz, a wtedy uszkodzenie pojawia się szybciej i ma bardziej intensywny przebieg.   

 

Adres strony, z której zaczerpnąłem informacje o produkcie:

https://www.ytong-silka.pl/pl/sciany_piwniczne_i_fundamentowe_1189.php

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"