fbpx

Wykładowcy Seminarium "Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie 2021"

 

9 września odbyło się stacjonarne seminarium zorganizowane przez IBDiM i PZWFS pod tytułem „Wzmacnianie podłoża i fundamentowanie 2021”. A wszystko to dzięki panom Piotrowi Rychlewskiemu oraz Łukaszowi Góreckiemu. 

Interesuje mnie szczelność i naprawa konstrukcji, więc to właśnie te tematy wykładów przykuły moją uwagę. Jednym z tematów była prezentacja pt: „Szczelność ścian szczelinowych. Studium przypadków” wygłoszona przez Pana Łukasza Ledzińskiego z firmy Stump Franki. I z oczywistych względów ta zainteresowała mnie niebywale. 

Czy ściana szczelinowa może przeciekać?

Szkolenie z iniekcji ciśnieniowe dla Pekabex S.A. w Poznaniu

Pierwszego października odbyło się spotkanie i szkole dla pracowników firmy Pekabex S.A. w Poznaniu. I warto było pojechać, żeby usłyszeć pytania od praktyków, podzielić się opiniami o prowadzeniu napraw w technologii iniekcji ciśnieniowej i w końcu poznać nowych ludzi. 

W spotkaniu wzięli udział:

W tym artykule zawarłem zestawienie rodzajów dylatacji konstrukcyjnych, projektowych sposobów ich uszczelniania oraz błędów, które skutkują przeciekami.

Podaję sposoby podejmowania decyzji jak można uszczelnić dylatację: od góry poprzez wykop czy też od spodu z wnętrza konstrukcji. 

Dzięki temu artykułowi bedą Państwo w stanie samodzielnie podjąć decyzję odnośnie możliwego rozwiązania na obiekcie. 

 Nieszczelne dylatacje konstrukcyjne należą niestety do najczęstszych problemów w konstrukcjach podziemnych, np. parkingów czy przejść podziemnych. W tym artykule chcę przedstawić przyczynę problemu, a także możliwości wykonania uszczelnienia dylatacji. 

Posadowienie na ławach - budynki bez dna

Podczas niemal każdej wizji lokalnej na obiekcie zagłębionym w gruncie lub nawet na powierzchni gruntu, mam możliwość przekonać się, jak dobrym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. I zupełnie jak ze zdrowiem, o jej dobrodziejstwie przekonujemy się dopiero wtedy, gdy jej brak. Sposób posadowienia obiektu na ławach żelbetowych monolitycznych i ścianach fundamentowych narzucają cały szereg dalszych rozwiązań technicznych dla obiektu - w tym wykonania prawidłowej izolacji przeciwwodnej. 

W takim układzie, koniecznością jest wykonanie zgodnie z projektem izolacji poziomej będącej ciężką izolacją przeciwwodną pod całą powierzchnią posadzki. W zdecydowanej większości przypadków izolacji tej nie ma lub jest wykonana nieprawidłowo, co stoi w sprzeczności z zapisami projektu budynku. Budynki posadowione na monolitycznych ławach fundamentowych nazywam obiektami bez dna. 

Rampa z kostki brukowej

Potraktujmy bramę wjazdową do garażu jako ogromny otwór w ścianie, którym oprócz samochodów, wlewa się również woda. O ile podziemne konstrukcje buduje się z materiałów wodoszczelnych i generalnie rzecz biorąc dba o zachowanie szczelności, to otwór drzwiowy jest z oczywistych powodów konieczny. Ale jak sprawić, aby duże pojazdy mogły przejechać, a cichutko przeciekająca woda nie mogła się przedostać? Dodatkowo niezadaszone pochylnie zbierają wodę opadową i śnieg z naprawdę dużej powierzchni, a cała ta woda spływa w kierunku bramy wjazdowej i do garażu. Tak jak każdy garaż ma wjazd, tak każdy garaż podziemny ma rampę zjazdową. I tu, wbrew nazwie, zaczynają się schody. 

Woda pod posadzką uszkodziła tynk

Sytuacja często się powtarza. Płyta fundamentowa, a na niej nakładka, czyli posadzka betonowa wylana na folii budowlanej. Pomiędzy tymi betonowymi elementami woda rozpływa się po całej powierzchni parkingu. Mamy zalanie pod posadzką. Gorzej, że dopływa do ścian działowych, nawilża bloczki i tynk, a poprzez podciąganie kapilarne daje o sobie znać zaciekami na ścianach. 

Woda, która raz przedostanie się pod posadzkę, długo tam pozostaje. Powierzchnia odparowania jest bowiem bardzo ograniczona i sprowadza się do szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz dylatacji skurczowych . Poza tym, za sprawą nieszczelności i przecieków, nowa woda ciągle napływa. 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"