fbpx

Wykonanie iniekcji ciśnieniowej rysy w betonie stropu jest trudnym zadaniem. Może nie są to loty w kosmos, jednak kilka rutynowych czynności potrzeba, aby zwiększyć swoje szanse. I dopiero wtedy można mówić o iniekcji wysokich lotów.

Rysa widoczna i niewidoczna 

Rysa w betonie, powierzchnia zarysowanego betonu

Jaka rysa jest, każdy widzi. Może nawet zmierzyć jej długość oraz rozwartość. Jednak pamiętać i wiedzieć trzeba, że tej głównej rysie towarzyszą jeszcze uszkodzenia sąsiadujące. I te ostatnie nie są już tak widoczne, a objętość do wypełnienia posiadają. I zupełnie jak w kosmicznej czarnej dziurze ginie materia, światło i czas, iniekt znika w kapilarach i pustkach. I  jak w kosmosie, czas podczas iniekcji upływa szybko, na systematycznym prowadzeniu iniekcji. 

  

Podczas iniekcji… 

Iniekcja to wtłoczenie płynu do wnętrza konstrukcji, w rysę. Płyn - żywica charakteryzuje się niską lepkością, czyli właściwością mówiącą o tarciu wewnętrznym (opór wewnętrzny przeciw płynięciu). Im lepkość jest niższa, tym łatwiej żywica jest transportowana wewnątrz konstrukcji i zasysana do wnętrza rys i pustek towarzyszących rysie głównej. Dzieje się to za sprawą zasysania kapilarnego. Zatem niskolepki płyn zaczyna odpływać z rysy głównej i dostawać się do wnętrza rys towarzyszących. Tym samym, w rysie głównej może zacząć brakować żywicy.

 

Iniekcja drugiego stopnia 

Rutynową czynnością podczas iniekcji rys powinno być przeprowadzenie iniekcji drugiego stopnia.wykres zmian rozwartości rysy Jest to swoiste uzupełnienie ilości niskolepkiej, płynnej żywicy w naprawianej rysie. Powinno się tego dokonać po przeprowadzeniu iniekcji kilku lub kilkunastu kolejnych pakerów. Polega to po prostu na powrocie do wcześniej pompowanych kalamitek i ponowne wtłoczenie w te pakery nowej porcji żywicy. Numer 2 na wykresie to moment na wykonanie iniekcji drugiego stopnia.

 

Przygotowanie małych porcji 

Lepkość rośnie w miarę upływu czasu od zmieszania składników żywicy. Tak naprawdę tuż po zmieszaniu obu składników jest niższa od ich początkowej lepkości, ale później zaczyna stopniowo rosnąć. Żywica ma zatem najlepsze parametry bezpośrednio po zmieszaniu. Aby mieć do dyspozycji zawsze świeży i bardzo płynny materiał iniekcyjny, należy przygotowywać małe porcje. Pisząc małe, mam na myśli niecałe 0,5 l. Po przygotowaniu 3 litrów żywicy, ostatnie wtłaczane 2 litry przypominają swoją konsystencją miód.  

Im niższa wartość lepkości, tym mniej energii (ciśnienia) potrzeba aby płyn się przemieszczał.  

Technologia niekosmiczna

Iniekcja może i nie  jest technologią kosmiczną, ale ma swoje procedury. Bez zachowania odpowiednich standardów zmniejszamy szanse na prawidłową naprawę. A w technologii, w której kontrola jest tak niewielka, warto wykorzystać każdy możliwy aspekt, aby poprawić swoje szanse na sukces.  

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"