fbpx

Beton sprężony został zaprojektowany w taki sposób, aby był bardziej odporny na pękanie. Problem w tym, że jeśli z jakiegoś powodu się zarysuje, istnieją zalecenia mówiące o tym, aby w nim nie wiercić. Jak zatem uszczelnić cieknącą rysę?

Konstrukcja sprężona

Sprężenie betonu, przeciwdziałające efektom obciążeń zewnętrznych działających na konstrukcję uzyskiwane jest poprzez naciąg cięgien / kabli. Naprężenia powstałe w wyniku działania siły sprężającej redukują zasięg strefy rozciąganej w przekroju, co bezpośrednio przyczynia się do ograniczenia ugięć i zarysowań elementu sprężonego. W betonie sprężonym stosowane jest zbrojenie z wysokogatunkowej stali w postaci cięgien jednożyłowych lub wielożyłowych, jak również, zbrojenie z włókna szklanego czy węglowego. 

Beton sprężony pozwala uzyskiwać większą wytrzymałość, co tworzy konstrukcje o znacznych rozpiętościach. Charakteryzują się one smukłością i lekkością, oraz jak wspomniano uprzednio, pozwalają zredukować ugięcia w elementach zginanych.

Technologię tą wykorzystuje się przy budowie takich konstrukcji jak obiekty mostowe, estakady, czy stropy o dużych rozpiętościach. Są też szeroko stosowane do budowy zbiorników na wodę, w tym zbiorników p. poż., tak jak w naszej sytuacji.

Zlecenie do wykonania

Zlecenie firmy Warbud S.A. dotyczyło uszczelnienia popękanego dna zbiornika p. poż. z betonu sprężonego w technologii kablobetonu. Naprawa w technologii iniekcji ciśnieniowej wydawała się najlepszym rozwiązaniem, jednak przewiercenie cięgien było niedopuszczalne. 

Zbieranie informacji

Przed przystąpieniem do iniekcji betonu sprężonego należało zebrać informacje o konstrukcji. Nie wystarczała sama analiza dokumentacji i znajomość zagadnienia konstrukcji sprężonych. Postanowiono ustalić przebieg cięgien utrzymujących konstrukcję i ich położenie względem rys. Jedynym sposobem na uzyskanie tych danych było przeskanowanie stropu z betonu sprężonego.  

Efektem wykorzystania detektora było naniesiona na powierzchni stropu siatka zbrojenia z podaniem średnicy i grubości otuliny. Detektor Hilti umożliwia także wykrycie pustek w niedogęszczonym betonie czy wczesnych śladów korozji.

Wynik prac

Dzięki skanowaniu kablobetonu określono bezpieczne miejsca wiercenia otworów pod pakery iniekcyjne i wykonanie iniekcji ciśnieniowej w sposób niezwykle precyzyjny.

Praca składająca się z tylu etapów, począwszy od analizy dokumentacji kablobetonu i skanowania przez  wiercenie i w końcu iniekcję została zakończona sukcesem. 

Masz pytania? Pisz na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"