fbpx

Podczas niedawnej wizji lokalnej na jednym z budynków mieszkalnych z częściowo zagłębionym w gruncie garażem, miałem możliwość przekonać się, jak dobrym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. I zupełnie jak ze zdrowiem, o jej dobrodziejstwie przekonujemy się dopiero wtedy, gdy jej brak.

Posadowienie obiektu przy Wiktorskiej 18 w Warszawie

Sposób posadowienia obiektu na ławach i ścianach fundamentowych narzucają cały szereg dalszych rozwiązań technicznych dla obiektu - w tym wykonania prawidłowej izolacji przeciwwodnej. W takim układzie, koniecznością jest wykonanie zgodnie z projektem izolacji poziomej pod całą powierzchnią posadzki ciężkiej izolacji przeciwwidnej. W naszym przypadku izolacji tej nie zrobiono, co stoi w sprzeczności z zapisami projektu budynku.


Jedynie szczęśliwy układ warstw gruntów i niskiego poziomu wody gruntowej w stosunku do poziomu posadowienia budynku sprawia, że garaż oraz wszystkie pomieszczenia przyziemia nie są regularnie zalewane. Występujące na powierzchni kilku miejsc parkingowych jedynie zawilgocenia w sytuacji całkowitego braku izolacji należy uznać za szczęśliwy traf.

Posadzka

Posadzka i ściana W odróżnieniu od technologii białej wanny nie mamy tu do czynienia z płytą fundamentową (płyta żelbetonowa o minimalnej grubości 25 cm znajdująca się pod całą powierzchnią obiektu i będąca jego fundamentem a także izolacją). Na obiekcie wylano posadzkę pomiędzy ławy fundamentowe na warstwie tzw. chudziaka. Znaleziona w odkrywce czarna folia budowlana wykorzystana była jako warstwa poślizgowa ułatwiająca układanie betonu. Zapobiega ona również pojawianiu się rys w chwili wiązania betonu wywołanych skurczem. Brakuje izolacji przeciwwodnej poziomej oraz pionowej. Jednak warto zauważyć, że grubość posadzki jest bardzo niewielka. Możliwe, że jest to przyczyną powstawania tak wielu pęknięć i uszkodzeń posadzki. Posadzki są najbardziej narażonym elementem konstrukcji na zniszczenia.

Kierunek przedostawania się wody

Fakt, że wilgoć w przyziemiu i garażu obiektu odnotowywana jest podczas opadów jednoznacznie wskazuje, że do budynku wcieka woda opadowa, a nie gruntowa. Woda opadowa wchłaniana jest przez górne, przypowierzchniowe warstwy gruntu i od razu wcieka do budynku.

Kierunek przedostawania się wodyMiejsce przecieku to styk ściany fundamentowej i posadzki wzdłuż biegu ściany zewnętrznej budynku. Woda opadowa, która wnika w grunt przedostaje się pod ławą fundamentową pod posadzkę (odkrywka wykazała zawilgocony grunt pod posadzką) i wcieka stykiem. Dodatkowo należy odnotować, że ściany betonowe o grubości 25 cm są otynkowane. Wilgoć i woda przedostająca się od spodu budynku, za sprawą podciągania kapilarnego w tynku przedostają się w górę ściany. Wszystkie zniszczenia na ścianach są efektem właśnie tego mechanizmu. W tym przypadku należy jedynie usunąć tynk z powierzchni żelbetu aby zapobiec podciąganiu kapilarnemu na powierzchni ścian. W nowoczesnych budynkach ściany w garażach i przyziemiach pozostają nieotynkowane. Obiekt posiada charakter industrialny, ale co ważniejsze, wilgoć spod posadzki nie może wyrządzać żadnych szkód.

Po usunięciu tynku (szlifowanie betonu ścian powyżej wysokości występowania uszkodzeń) będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy na ścianach nie ma rys lub zawilgoconych styków roboczych , które należy uszczelnić w technologii iniekcji ciśnieniowej za pomocą żywicy na bazie poliuretanu. Żelbetowa ściana o gr 25 cm zdecydowanie spełnia warunki iniekcji i bycia samodzielną betonową izolacją obiektu (tak jak w systemie białej wanny). 

woda pod posadzką

Pozostanie kwestia występowania wody pod posadzką. Jak wspomniano, jej grubość wynosi zaledwie ok 6 cm - dane z ekspertyzy. Jest to wartość niewystarczająca do wykonania iniekcyjnego uszczelnienia styku posadzki i ściany (posadzka powinna mieć ok 25 cm grubości czyli tyle ile podają wymagania dla białej wanny).

Treść ekspertyzy wraz z kosztorysami napraw nie zakłada jednak wymiany całej posadzki, a jedynie jej miejscowe naprawy oraz szlifowanie i nałożenie powłoki żywicy posadzkowej. W takiej sytuacji należy wykonać uszczelnienie istniejącej posadzki tak, aby Inblock lub inna specjalistyczna firma mogła wykonać opisywaną w ekspertyzie naprawę posadzki.

Sposób wykonania uszczelnienia posadzki i ściany

Połączenie posadzki i ściany zrealizowane jest jako dylatacja. Podczas wylewania posadzki, wykonawca ułożył pionową piankową taśmę dylatacyjną wzdłuż wszystkich ścian i do tej taśmy dolał beton posadzki. Dziś woda spod posadzki ma ułatwioną drogę wnikania w górę do wnętrza obiektu.

Izolacja posadzki Usunięcie tej taśmy (jest ona potrzebna jedynie w chwili wylewania betonu i obecnie nie spełnia żadnej roli dla budynku), oczyszczenie powstałej w ten sposób szczeliny dylatacyjnej pionowej pomiędzy posadzką, a ścianą, pozwala na wykonanie izolacji dylatacji.

Na schemacie powyżej na czerwono oznaczono miejsce wykonania izolacji na styku posadzki i ściany. Na szaro oznaczono wewnętrzną powierzchnię ściany z zeszlifowanym tynkiem.

Podsumowanie 

posadzka i ścianaGaraż i tak czeka remont, jest dość mocno zaniedbany, a posadzka w stanie opłakanym. Osobiście skłaniałbym się do usunięcia tej obecnej oraz wykonania nowej z izolacją przeciwwodną z prawdziwego zdarzenia. Co zrobi wspólnota mieszkaniowa? Czas pokarze. 

 

Referencje Inblock

 

Jeśli potrzebują Państwo użyć naszych referencji, aby przekonać kogoś do współpracy z naszą firmą, poniżej zamieszam całą galerię skanów tych dokumentów. W związku z tym, że ten artykuł dotyczy uszczelnienia przecieków spod posadzki i iniekcji w grunt, w tym miejscu udostępniam także plik pdf referencji za uszczelnienie właśnie tej części konstrukcji, która można pobrać i posługiwać się nimi podczas przygotowań do współpracy z firmą Inblock sp. z o.o.

Referencje Inblock WM_Wiktorska18 przesłona w gruncie otwory w ścianach

Referencje Inblock WM Wiktorska18 przesłona w gruncie otwory w ścianach

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator iniekcji przerw roboczych

i licz zamiast działać na wyczucie

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"