fbpx

Są różne przyczyny pękania ścian budynku. Część z nich spowodowana jest stanem samej konstrukcji, jej przeciążeniem lub sposobem użytkowania. Jednak przyczyna może także leżeć poniżej poziomu terenu, pozornie ukryta. Niewystarczające parametry gruntu lub niedostosowane do niego zbyt płytkie posadowienie fundamentu skutkują niszczeniem wielu budynków. Wystarczy już tylko dołożyć czynnik zewnętrzny w postaci drgań. I tak właśnie było na tej budowie…

Wykop szerokoprzestrzenny zabezpieczony ścianką szczelnąW bezpośrednim sąsiedztwie magazynu w konstrukcji z  muru ceglanego na ławie betonowej, zaprojektowano nowy kanał zrzutowy. W wykopie szerokoprzestrzennym zagłębiano rurę o średnicy 2200 mm. Obudowę wykopu realizowano w technologii ścianki szczelnej z kształtowników stalowych. Niestety nie zdecydowano się na zainstalowanie monitoringu na sąsiadujących z inwestycją budynkach. Ich wiek, stan techniczny, nawilżony grunt i rodzaj posadowienia mógł wskazywać na potencjalne problemy z uszkodzeniem konstrukcji.  

Wbijanie kształtowników 

Obudowę przyszłego wykopu realizowano w technologii wbijanych kafarem kształtowników. Drgania wywołane przez kafar spowodowały popękanie obiektu i oderwanie się części ściany narożnej budynku. Rysy i spękania pojawiły się także na pierwszym piętrze obiektu, szczególnie w okolicy okien. Rozwartość pęknięć zwiększała się wraz z postępem prac. Postanowiono wstrzymać wbijanie pneumatyczne i kontynuować zagłębianie kolejnych kształtowników w technologii wciskania hydraulicznego. 

Naprawa posadowienia obiektu 

Jednym z dobrych sposobów na zatrzymanie osiadania fundamentów i powiększania się rozmiarów spękań oraz ustabilizowanie konstrukcji obiektu jest wykonanie pośredniego posadowienia w postaci mikropali CFA. Wykonanie 20 cm średnicy mikropali co metr wzdłuż ściany obiektu pozwala na oparcie ławy fundamentowej na oczepie montowanym do zbrojenia mikropali.

Spojenie spękanego muru 

Po usunięciu przyczyny uszkodzeń, można naprawić również rysy i pęknięcia muru. Do tego celu  służy elastyczna spiralna kotwa wklejana na zaprawę w bruzdę muru. Technologia ta nazywana „zszywaniem muru” pozwala na rozłożenie sił niszczących na większą powierzchnię muru. Po wykonaniu naprawy, konstrukcja murowana może pracować tak jak przed wystąpieniem spękań.  

Inne siły niszczące 

Do powstania pęknięć na murze, szczególnie starszych czy wręcz zabytkowych obiektów nie musi dochodzić w wyniku działania sąsiadującej budowy. Wystarczy natężenie ruchu ulicznego lub prozaiczne i wszędobylskie nieodprowadzanie wody opadowej. Nasączenie, rozluźnienie, uplastycznienie gruntu powoduje niszczenie i osiadanie fundamentów.  

Inblock sp. z o.o. 

Wykonywane przez Inblock technologie uszczelniania i podbijania konstrukcji w technologii iniekcji ciśnieniowej przywróciły nośność i szczelność już wielu obiektom. Zapraszam do kontaktu.  

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"