fbpx

Trwa seria artykułów z tematem przewodnim w postaci zawilgoconego muru z bloczka betonowego. Tym razem mur postawiono na płycie dennej, a nie na ławie fundamentowej. Jest to tylko troszkę lepsza sytuacja od opisywanych w poprzednich artykułach. Choć nadal, nie jest idealnie bo braki w wykonaniu izolacji pionowej skutkują wilgocią wewnątrz budynku.

Lista artykułów o przeciekach przez mur z bloczków betonowych:

Dylatacja w murze z bloczka betonowego
Zawilgocony mur z bloczka betonowego
Iniekcyjna odbudowa izolacji pionowej

Zdjęcia i dokumentację obiektu otrzymałem od jednego z użytkowników serwisu LinkedIn, czytelnika mojego bloga. Po serii  postów dotyczących technologii iniekcji ciśnieniowej i możliwości uszczelniania konstrukcji, postanowił ze mną skonsultować sposób przeprowadzenia naprawy. I korzystając z okazji, dziękuję za okazane mi zaufanie :)

Wpływ rodzaju posadownienia na hydroizolację budynku

Zawilgocony mur z bloczka betonowego na płycie fundamentowej

Na zdjęciu widać silnie nawilżony mur z bloczka betonowego oraz wyciętą posadzkę wzdłuż ściany

Zmiana rodzaju posadowienia obiektu z ław fundamentowych na płytę denną poprawia wszystko. Otóż dzięki temu, problemem jest tylko i wyłącznie nieszczelna izolacja pionowa. Nie musimy się zajmować izolacją poziomą, ponieważ pod bloczkiem jest solidny, szczelny beton. Podciąganie kapilarne zostanie zatrzymane z chwilą odcięcia dopływu wody do muru.  To stwierdzenie jest zatem podstawą do dalszej analizy sytuacji. Wykonana już iniekcja ciśnieniowa materiałem na bazie poliuretanu zatrzymała dynamiczne wycieki, jednak nie odcięła całkowicie kontaktu wilgoci z gruntu z murem. 

Wpływ murowania na wodoszczelność piwnicy

Z nie do końca wiadomych przyczyn, choć pewnie z przyzwyczajenia, murarz rozpoczął wznoszenie ścian od ułożenia papy pod pierwszą warstwą bloczka, a gdzieniegdzie nawet pierwszą warstwę stanowi cegła. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa domniemywać, że pod pierwszym bloczkiem lub cegłą ułożył również dość grubą warstwę zaprawy. Zatem mamy grubą i całkowicie nieszczelną spoinę tuż nad powierzchnią płyty dennej. Czy od zewnętrznej strony wykonano fasetę, aby prawidłowo przenieść pionową izolację  powłokową z muru na płytę fundamentową? Tego nie wiadomo. 

Izolacja pionowa ściany

Do wykonania oryginalnej (podczas budowy) izolacji pionowej powierzchniowej wykorzystano dwuskładnikowy materiał na bazie bitumu. Dlaczego zatem występuje problem z wilgocią i przeciekami? Moje przypuszczenia: 

  • brak fasety i właściwego uszczelnienia połączenia płyty fundamentowej i najniższej warstwy bloczków 
  • niewłaściwa aplikacja izolacji na mur, w szczególności na spoinach pomiędzy bloczkami 

Z dużą ciekawością oglądam czasem mur części podziemnej obiektu (jeszcze nie zakopany) z pomalowaną na czarno izolacją na powierzchni bloczków i całkowicie białymi wszystkimi spoinami. Spoiny bardzo często nie licują z bloczkiem i dlatego materiał uszczelniający nie wypełnia tego wpustu. A więc spoina, która jest najmniej odporna na przenikanie wilgoci nie zostaje w ogóle zabezpieczona. 

Technologia odbudowy izolacji pionowej

Odbudowa izolacji pionowej z pewnością nie może zostać zrealizowana w sposób tradycyjny ponieważ dodatkowe informacje o obiekcie mówią, że nie ma szans na prowadzenie wykopu wzdłuż muru. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie iniekcji kurtynowej i odbudowanie izolacji pionowej na zewnętrznej powierzchni bloczków. Ważne, aby zagęścić siatkę otworów w dolnej strefie na wysokości powierzchni płyty dennej. Dzięki temu, zostanie utworzona nowa, szczelna izolacja z żywicy na bazie akrylu. Materiał ten ma doskonałą adhezję do betonu i utworzy szczelną barierę przeciwwodną, a w konsekwencji uszczelni mur. 

Po iniekcji ciśnieniowej kurtynowej 

Na tak nawilżony bloczek nie można od razu aplikować tynku, nawet tynku renowacyjnego, choć będzie on tu jedynie słusznym materiałem tynkarskim. Zawilgoconym pomieszczeniom należy zapewniać dobrą wentylację i dać czas na wyschnięcie konstrukcji. Iniekcja zapobiega dopływowi kolejnych porcji wody gruntowej, ale nie osusza ścian. Na odprowadzenie wody wsiąkniętej w bloczek potrzeba czasu. 

 

woda pod posadzką

Odprowadzenie wody spod posadzki

 

Warto zwrócić uwagę, że w pomieszczeniach wylano już posadzki na folii. Skutkiem przecieków pomiędzy bloczkami z pewnością jest zgromadzenie się wody pod posadzką

Zapraszam do lektury tego atykułu, usunąć całkowicie wodę spod posadzki jest bardzo trudno i trwać to może długo. Powyższy schemat niech będzie ciekawym wprowadzeniem do tego tematu. 

 

A jeśli któreś ze zdjęć w tym artykule wygląda podobnie do sytuacji na Twoim obiekcie, zadzwoń. 

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Pobierz ten kalkulator iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"