Jak zbudować zbiornik retencyjny w istniejącym budynku?

Opublikowano: 26 września 2020 Czas czytania: 5 minut

Czy można doprojektować i dobudować zbiornik retencyjny na terenie już istniejącego garażu podziemnego? Można. I takie właśnie zadanie postawił przed nami generalny wykonawca obiektu wielorodzinnego w Warszawie. Dostałem maila o takiej krótkiej treści: „W załączeniu rysunek planowanego zbiornika na wodę deszczową , który chcemy wbudować w już istniejące ściany. Proszę o informację w sprawie metody uszczelnienia połączeń z istniejącymi ścianami  i całego zbiornika. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na uszczelnienie połączenia nowo projektowanej ściany ze stropem, które nie może być wykonane na sztywno”. Pomyślałem – biała wanna. I tak zrobiłem.

Technologia uszczelnienia zbiornika retencyjnego 

W związku z tym, że już kilka lat wcześniej opracowywałem technologię uszczelnienia połączenia nowopowstającego obiektu z istniejącym – połączenie istniejącej ściany szczelinowej i projektowanej żelbetowej, pomysł na uszczelnienie zbiornika retencyjnego miałem w zasadzie gotowy.

zbiornik retencyjny w garażu podziemnym projekt Pentaflex

Poniżej zamieszczam opis wykonanych przez nas prac, zbiornik już istnieje, niedawno dostałem informację, że już został rozszalowany. 

Sposób na zbiornik retencyjny

Najlepszym sposobem na zachowanie szczelności zbiornika jest użycie blach uszczelniających systemu biała wanna czy też beton wodoszczelny. Nie robimy już takich realizacji na dużą skalę, rynek pełen jest wykonawców tej technologii. Żeby być bardzo dokładnym to powiem, że wycofałem się z tego biznesu. Po ostatniej realizacji zostało nam jednak trochę blach i innych elementów, które w przypadku tego zbiornika retencyjnego mogły z powodzeniem zostać wykorzystane. 

Uszczelnienie styków roboczych w technologii biała wanna

W pierwszej kolejności należało zapewniać szczelność połączenia nowych ścian z istniejącymi ścianami i płytą denną. Najważniejsze w tym momencie okazało się to, że na szczęście na płycie dennej nie wylewano dodatkowej warstwy spadkowej. Monolityczna płyta wylana została ze spadkami. To była bardzo sprzyjająca okoliczność. Taki nadbeton posadzki należałoby wcześniej usunąć.zbiornik retencyjny w garażu podziemnym nacięcie wpustu w ścianach i płycie dennej

Do uszczelnienia styku nowych dwóch ścian zbiornika chciałem wykorzystać blachy systemu Pentaflex. Jednak, jak wiadomo, blachy te instaluje się przed wylewaniem betonu. Oparte na górnym zbrojeniu i zamocowane przy użyciu omeg zostają później zabetonowane w połowie grubości wykonywanej ściany. Grubość otuliny betonu, przeważnie ok 3 cm zapewnia szczelność na poziomie ok 50 m słupa wody. Aż nadto aby zbiornik czy każda podziemna konstrukcja była szczelna. Oczywiście pod warunkiem prawidłowego wbudowania betonu – ale to oddzielny rozdział.

Co zrobiliśmy, skoro płyta fundamentowa od dawna już była wylana? Otóż nacięliśmy wpust w płycie dennej i ścianach na szerokość 2 tarcz do betonu tj. ok 4-5 mm i głębokości ok 5-6 cm w płycie i 3 cm w ścianach. Nie przecięliśmy żadnego zbrojenia płyty fundamentowej, warstwa spadkowa była grubsza. 

Po wykonaniu bruzdy oczyściliśmy powierzchnię płyty fundamentowej i ścian po obu jej stronach poprzez powierzchniowe szlifowanie betonu. W ten sposób wstępnie przygotowaliśmy beton, w którym będzie przerwa robocza ściany i płyty do betonowania. Tylko takie oczyszczenie może dodatkowo przyczynić się do zachowania szczelności po betonowaniu. Niestety, częste przecieki na styku obu tych elementów spowodowane są nie tylko brakiem blachy czy innego uszczelnienia, ale również brakiem oczyszczenia przed betonowaniem.

Blachy wklejone przy użyciu kleju epoksydowego

Po dokładnym oczyszczeniu wpustu przy użyciu sprężonego powietrza przygotowaliśmy epoksyd, którym wypełniliśmy wpust, a następnie wcisnęliśmy w niego blachy. Nadmiar szpachli rozprowadziliśmy na powierzchni płyty dennej po obu stronach blachy tworząc coś w rodzaju fasety. zbiornik retencyjny w garażu podziemnym wklejenie blach Pentaflex

Przed wklejeniem blach dokładnie rozplanowaliśmy ich ułożenie oraz przewidzieliśmy odpowiednie ok 10 cm zakłady na połączeniach na długości. Wszystkie połączenia blach zostały zwulkanizowane w ten sposób, że opalarką nagrzewaliśmy obie blachy i sklejaliśmy je ze sobą zanim zostały wciśnięte we wpust w betonie (blachy powlekane).

Dokładnie to samo zrobiliśmy na ścianach z tym, że tu głębokość nacięcia ograniczona była do max 3 cm, czyli do grubości otuliny. 

Pionowo zamocowana blacha została na gorąco opalarką zwulkanizowana z poziomą, przez co cała długość izolacji zachowała swoją ciągłość. 

zbiornik retencyjny w garażu podziemnym wulkanizowanie blach Pentaflex

Dodatkowo zainstalowaliśmy dwa elementy pionowe wymuszające powstawanie rysy na obu ścianach w okolicy narożnika. zbiornik retencyjny w garażu podziemnym montaż blach Pentaflex

Węże iniekcyjne na stropie

Pomimo tego, że zbiornik nie miał być nigdy napełniany aż do pełna (pod sam strop) to jednak zainstalowaliśmy dwie sekcje węży iniekcyjnych na stropie wzdłuż biegu ścian, aby po zabetonowaniu ścian możliwe było przeprowadzenie uszczelnienia również tego elementu. 

Jak uszczelniają blachy systemu biała wanna?

Blachy systemu biała wanna uszczelniają konstrukcję w ten sposób, że stoją na drodze wodzie, która chce przepłynąć pomiędzy dwoma elementami betonu. Blacha wystająca z płyty fundamentowej z naciętego wpustu została zabetonowana i uszczelniona dokładnie tak, jak przewiduje system białej wanny, a więc świeży beton wiąże z masą powlekającą blachy. 

Jedynym udziwnieniem systemu było wykorzystanie szpachli epoksydowej do wklejenia blach we wpusty w ściany i płytę denną. 

Również rurki otworów na ściągi pochodziły z naszych zapasów. Tak więc mamy to czynienia z małym zbiornikiem retencyjnym wstawionym w istniejącą konstrukcję obiektu nieco tylko zmniejszającą powierzchnię parkingu podziemnego. 

Betonowanie ścian zbiornika 

 Na zdjęciach załączonych do tego artykułu widać wyraźnie otwory wywiercone w technice diamentowej w stropie wzdłuż planowanych ścian zbiornika. To właśnie tą drogą został podany i zagęszczony beton powstających ścian zbiornika retencyjnego. Po zakończeniu instalacji systemu do pracy przystąpili zbrojarze. Zwykle jest tak, że system instaluje się na zbrojeniu, tym razem było odwrotnie. 

Dobre wykorzystanie zasobów

Niewielka zmiana technologii, wykorzystanie posiadanej wiedzy i elementów systemu uszczelniającego Pentaflex pozwoliły w ciągu zaledwie dwóch dni przygotować uszczelnienie zbiornika do zbrojenia i wylewania ścian. Tak skuteczne wykorzystanie zasobów cieszy mnie niemal tak samo, jak dobrze wykonana praca na budowie. 

 

 

Masz pytania? Pisz na adres              kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

Dodaj komentarz

×