Gdzie zainstalować drenaż fundamentów?

Opublikowano: 3 października 2024 Czas czytania: 4 minuty

Poniższy tekst to komentarz pod jednym z filmów na naszym kanale na YouTube Inblock_Izolacje, z którego rozwinęła się ciekawa krótka rozmowa.

Częste dwa pytania:

  • Jak zainstalować drenaż?
  • Jak (jeśli to możliwe) zrobić izolację pionową na wewnętrznych stronach ścian fundamentowych, gdy posadzki są już wylane?
  • Czym zasypać fundamenty? (to inny nasz film na YouTube)
Wpływ gruntu gliniastego na zalewanie budynków

Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą (szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem – a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym, czyli średnio przepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w …ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala. A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana, jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne.

Zdecydowanie izolujemy OBIE strony ścian fundamentowych, bo jeśli nie ma płyty fundamentowej to woda może się znaleźć również w przestrzeni pod budynkiem. Żaden cud-drenaż tego nie zatrzyma. Grunt to naczynie połączone. Woda w końcu dopłynie jak nie przez dziury w ścianie (przejścia rur) to pod ławą przez grunt. Im wyższa różnica poziomów wody, tym wyższe ciśnienie i tym szybsze przepływanie. Izolacja potrzebna po obu stronach ściany.

Na etapie zabudowanym nie ma taniej (realnie branej pod uwagę) możliwości wykonania izolacji od strony wewnętrznej. Jest opcja usunięcia posadzki lub opcja wykonania iniekcji kurtynowej. Obie bardzo drogie. W tej sytuacji realnie patrząc na sytuację, trzeba zrobić izolację pionową od zewnątrz i odebrać wodę zgodnie z tym co napisałem powyżej. No i izolacja pozioma ścian MUSI działać. I musi być zrobiona na odpowiedniej wysokości względem posadzki, gruntu, i izolacji pionowej zewnętrznej. Mówić krótko, im dalej postępuje proces budowlany, tym mniej można łatwo poprawić. A jak się już mieszka, a okazuje się, że nie ma izolacji z wczesnego etapu budowy, to napawa jest rujnująca wszystko co zbudowane i droga jednocześnie.

Wszystko sprowadza się do tego, aby pewne decyzje podejmować wtedy, gdy można jeszcze w prosty sposób wykonać naprawę. A jak zrobić izolację pionową ścian ukrytych już pod chudziakiem, ogrzewaniem podłogowym i posadzką? Nie da się bez niszczenia…

Produkty do izolacji fundamentów

W naszych realizacjach używamy produktów KÖSTER Hydroizolacje, które są również do kupienia w naszym sklepie online. Polecam szlam elastyczny 2 składnikowy oraz masę reaktywną KÖSTER NB 4000. Ta ostatnia nadaje się w szczególności na nadchodzące niskie temperatury.

Nasza oferta skupia się na pełnych rozwiązaniach, na systemie izolacji, dzięki któremu Twój dom będzie bezpieczny, zdrowy i suchy przez wiele lat. Zobacz jak wielu klientów naszych usług i konsultacji online pozostawiło pozytywne opinie na naszym koncie w Google Maps.

Dodaj komentarz

×