Gdzie zainstalować drenaż fundamentów?
Poniższy tekst to komentarz pod jednym z filmów na naszym kanale na YouTube Inblock_Izolacje, z którego rozwinęła się ciekawa krótka rozmowa.
Częste dwa pytania:
- Jak zainstalować drenaż?
- Jak (jeśli to możliwe) zrobić izolację pionową na wewnętrznych stronach ścian fundamentowych, gdy posadzki są już wylane?
- Czym zasypać fundamenty? (to inny nasz film na YouTube)
@lotofhop5972 Wiele wyjaśniający film. Teraz zastanawiam się, na jakiej głębokości posadowić drenaże? Mam sytuacje prawdopodobnie jak tutaj – chce poprawić izolację pionową fundamentów (ew. poprawić izolacje rur/przepustów, jeśli będzie potrzeba), ale tez chce dodać drenaż opaskowy wokół budynku, żeby odprowadzał wodę. Jeden wykonawca mówi – 50-60 cm wgłęb, drugi mówi – 80cm, a projektant mówi na poziomie lawy fundamentowej – 1,2m. Woda z drenażu ma być odprowadzana legalnie do kanalizacji – studzienka na głębokość 1,6m. Czy takie 80cm dla drenażu opaskowego ma sens? Druga kwestia – izolacja pionowa fundamentów od zewnątrz jest wykonalna, ale co z zaizolowaniem od wewnątrz? Tu raczej trzeba zadbać o to, żeby tam nie pojawiała się woda, właśnie drenażem?
Poziom drenażu względem dna wykopu
Poziom instalacji drenażu powinien być skorelowany właśnie z dnem oryginalnego wykopu. Jego dno to przejście z gruntu poruszonego wykopywaniem, a więc bardziej przepuszczalnego do gruntu rodzimego, a więc bardziej szczelnego. Można pewnie przyjąć, że dno ławy fundamentowej opiera się na gruncie rodzimym. Więc drenaż powinien znajdować się w dolnej połowie wysokości ławy, aby zbierał wodę wsiąkającą (szczególności wzdłuż ścian budynku) z okolic dna wykopu. Jeśli drenaż będzie wyżej, to większość wody wsiąkając go mienie, bo nie trafi w rurę. Z tego samego powodu uważam, że zasyp ponad drenażem – a więc przy ścianach fundamentowych gruntem rodzimym, czyli średnio przepuszczalnym sprawia, że woda dłużej przesiąka i ma przez to więcej czasu na wsiadanie w …ściany. Zanim wreszcie dotrze do rury to częściowo już będzie w murze fundamentu, jeśli izolacja nawala. A przecież chodzi o to, żeby woda śmignęła w dół, nie zaatakowała ścian i ich izolacji, aby zbierała się poniżej poziomu posadowienia i tam była odebrana, jeśli niższe partie gruntu nadal są nieprzepuszczalne.
Zdecydowanie izolujemy OBIE strony ścian fundamentowych, bo jeśli nie ma płyty fundamentowej to woda może się znaleźć również w przestrzeni pod budynkiem. Żaden cud-drenaż tego nie zatrzyma. Grunt to naczynie połączone. Woda w końcu dopłynie jak nie przez dziury w ścianie (przejścia rur) to pod ławą przez grunt. Im wyższa różnica poziomów wody, tym wyższe ciśnienie i tym szybsze przepływanie. Izolacja potrzebna po obu stronach ściany.
@lotofhop5972 @Inblock_izolacje Dziękuje za odpowiedz! Deweloper wybudował i posmarował dysperbitem. Rodzimy grunt to glina itp. Wiemy jak to do siebie pasuje…Osobna kwestia jest proces sądowy z deweloperem, a osobną jak to naprawić jak najszybciej. Są jakieś sposoby na poprawę izolacji wewnątrz budynku? (nie robiąc dziury w podłodze?)
Na etapie zabudowanym nie ma taniej (realnie branej pod uwagę) możliwości wykonania izolacji od strony wewnętrznej. Jest opcja usunięcia posadzki lub opcja wykonania iniekcji kurtynowej. Obie bardzo drogie. W tej sytuacji realnie patrząc na sytuację, trzeba zrobić izolację pionową od zewnątrz i odebrać wodę zgodnie z tym co napisałem powyżej. No i izolacja pozioma ścian MUSI działać. I musi być zrobiona na odpowiedniej wysokości względem posadzki, gruntu, i izolacji pionowej zewnętrznej. Mówić krótko, im dalej postępuje proces budowlany, tym mniej można łatwo poprawić. A jak się już mieszka, a okazuje się, że nie ma izolacji z wczesnego etapu budowy, to napawa jest rujnująca wszystko co zbudowane i droga jednocześnie.
Wszystko sprowadza się do tego, aby pewne decyzje podejmować wtedy, gdy można jeszcze w prosty sposób wykonać naprawę. A jak zrobić izolację pionową ścian ukrytych już pod chudziakiem, ogrzewaniem podłogowym i posadzką? Nie da się bez niszczenia…
Produkty do izolacji fundamentów
W naszych realizacjach używamy produktów KÖSTER Hydroizolacje, które są również do kupienia w naszym sklepie online. Polecam szlam elastyczny 2 składnikowy oraz masę reaktywną KÖSTER NB 4000. Ta ostatnia nadaje się w szczególności na nadchodzące niskie temperatury.
Nasza oferta skupia się na pełnych rozwiązaniach, na systemie izolacji, dzięki któremu Twój dom będzie bezpieczny, zdrowy i suchy przez wiele lat. Zobacz jak wielu klientów naszych usług i konsultacji online pozostawiło pozytywne opinie na naszym koncie w Google Maps.