fbpx

Trwają prace w podziemiach kamienicy przy ul. Foksal w Warszawie. Po zakończeniu iniekcji wypełniającej pustki w murze, przystąpiliśmy do odbudowy izolacji poziomej ścian fundamentowych zewnętrznych oraz wewnętrznych. Jest kilka różnic w wykonaniu, które warto wziąć pod uwagę. 

Ściany zewnętrzne 

Sytuacja R3 Solariego-kopiaIch grubość wynosi ok 1 m, przylega do nich grunt bez izolacji pionowej. Fundamenty są wilgotne na całej swojej wysokości, a tynk uszkodzony. Izolacja pionowa zostanie wykonana w technologii  natrysku szlamu mineralnego na wewnętrzną powierzchnię ściany. Z uwagi na ten fakt, oraz informacje zawarte w artykule o umiejscowieniu izolacji, oczywistym jest, że izolacja pozioma zostanie wykonana nad powierzchnią gruntu. Starty tynk został przez nas wykorzystany jako naturalna bariera utrzymująca tłoczony materiał wewnątrz struktury ściany. Można powiedzieć, że jest to jego ostatnia rola na tym obiekcie, przez wykonywaniem wewnętrznej izolacji pionowej zostanie bowiem skuty.  

Wiercenie otworów 

Z uwagi na powtórną iniekcję tego samego odcinka ściany (wcześniej odbyła się iniekcja zaprawy mineralnej) używamy tych samych otworów - po prostu rozwiercamy je ponownie i instalujemy nowe pakery. Otwory były wiercone w dwóch rzędach pod kątem ok 30 w dół, tak aby przeciąć co najmniej jedną spoinę pomiędzy warstwami cegieł. Głębokość wiercenia wynosiła ok 4/5 grubości muru. 

Ściany wewnętrzne 

Sytuacja mur wewn Foksal-kopiaJak sama nazwa wskazuje, mury te mają ograniczony kontaktu z gruntem. Jedyna droga zawilgocenia tych ścian to podciąganie kapilarne . Izolacja pozioma w technologii iniekcji ciśnieniowej krzemianu zostanie wykonana na wysokości posadzki. Z uwagi na wiek murów do materiału izolującego dodawany jest składnik umożliwiający zachodzenie reakcji budowania kryształów. Bez niego, nawet poprawnie wykonana iniekcja i nasączenie struktury muru płynem, nic nie da. Krzemiany nie działają poprzez samo nasączenie, ale poprzez budowanie kryształów w kapilarach. Efektem ma być zmniejszenie światła (średnicy) kapilar i zatrzymanie procesu podciągania wody. 

Paker iniekcyjny 

Do wykonania przepony w murze doskonale sprawdzają się pakery plastikowe z kalamitką szpiczastą o średnicy 12 mm, wbijane. Wbijanie pakera z kalamitką wymaga użycia pobijaka. Wewnątrz kalamitki zamontowana jest stalowa kulka działająca jak zawór zwrotny. To ona sprawia, że po wpompowaniu materiału ten nie może wypłynąć z otworu (jeśli jednak wypływa, to należy na chwilę podać materiał pod nieco wyższym ciśnieniem, zrobić „strzał” aby poruszyć kulkę i nauczą ją rozumu :) ). 

Co dalej? 

Po wykonaniu iniekcji ścian tynk zostanie skuty, uszkodzenia w murze naprawione i na tak przygotowane ściany zewnętrzne zostanie zaaplikowana warstwa izolacyjna w postaci szlamu mineralnego.  

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"