Wilgotny mur? Kamienica przy Foksal 19 w Warszawie

Opublikowano: 20 sierpnia 2017 Czas czytania: 3 minuty

Kiedy inwestor przejmuje obiekt, na myśli ma szybki i ekonomicznie uzasadniony remont. Celem jest możliwie sprawne przygotowanie powierzchni do użytkowania i wynajmu. Nieruchomości są bowiem świetną lokatą kapitału, przynoszą dochód od najemców oraz optymalizację podatkową. Do celów inwestycyjnych najlepiej nadają się obiekty zlokalizowane w centrach miast. Wiekowa kamienica i jej historia pomaga dobrze wypromować takie miejsce. Cena budynku niemal na pewno nie spadnie. Nic zatem dziwnego, że inwestor planuje wykorzystać każdy metr powierzchni, w tym również piwnice. A uszczelnienie piwnic i murów to już nasza specjalność!

Renowacja kamienicy

Niedawno przyjęliśmy do realizacji wykonanie naprawy i uszczelniania ceglanego muru fundamentowego kamienicy zlokalizowanej przy ul. Foksal 19 w Warszawie. Na tym przykładzie opiszę Państwu wyjściowy stan obiektu, przedstawione inwestorowi możliwości napraw oraz technologie, które zostały wybrane do realizacji.
Podczas wizji lokalnych piwnic remontowanych kamienic spotykam następujące elementy wspólne dla starych konstrukcji:

Mury przeznaczone do uszczelnienia

Taki obraz ścian fundamentowych to nie tylko niszczące działanie wody ale także soli. Sól jest transportowana przez wodę, również w procesie podciągania kapilarnego, a podczas krystalizacji wielokrotnie zwiększa swoją objętość prowadząc do odspajania tynku.
Przywrócenie konstrukcji do stanu używalności polega na odtworzeniu izolacji pionowej i poziomej, osuszeniu muru, usunięciu starego zasolonego tynku i aplikacji tynku renowacyjnego. 
Izolację pionową ściany można wykonać poprzez iniekcję ciśnieniową, odkopanie zewnętrznej powierzchni ściany lub aplikację powierzchniowej izolacji po stronie wewnętrznej muru.
Izolację poziomą, przeponę, wykonuje się w technologii iniekcji ciśnieniowej lub aplikacji kremu wyciskanego z tubki. Rozprzestrzeniony w wilgotnym murze materiał zapobiega zjawisku podciągania kapilarnego. Odcięcie dopływu wody rozpoczyna proces osuszania ścian.
W pomieszczeniach przyziemia po wykonanej odbudowie izolacji najlepiej zastosować tynk renowacyjny. Jest on zalecany, ponieważ umożliwia odprowadzanie wilgoci z muru oraz dzięki swojej porowatości nie ulega zniszczeniu przez tworzące się kryształy soli.

Seria artykułów o naprawie wilgotnych murów

W kolejnych artykułach opiszę proces renowacji ścian fundamentowych kamienicy przy ul. Foksal 19 w Warszawie. Zacznę od zbierania informacji o konstrukcji, w tym dokonam pomiaru wilgotności muru metodą elektroniczną oraz znacznie bardziej dokładną metodą karbidową przy użyciu zestawu hydromat CM-B Gann. Tym samym zestawem można również zbadać wilgotność wylewki betonowej przed układaniem drewnianego parkietu. Przedstawię technologie odbudowy izolacji pionowych i poziomych, które zastosujemy do wykonania naprawy. Po zakończeniu cyklu artykułów poznają Państwo następujące tematy:

  • jakie informacje należy zebrać przed przystąpieniem do remontu
  • jakie są możliwe technologie napraw
  • sposób podejmowania decyzji o wyborze właściwej technologii
  • opis materiałów naprawczych i ich aplikacji
  • opis prac naprawczych

Zapraszam do wspólnej analizy przeprowadzanego przez Inblock sp. z o.o. remontu fundamentów kamienicy i do kontaktu w tej sprawie.

 
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.

Dodaj komentarz

×