fbpx

Rampa z kostki brukowej

Potraktujmy bramę wjazdową do garażu jako ogromny otwór w ścianie, którym oprócz samochodów, wlewa się również woda. O ile podziemne konstrukcje buduje się z materiałów wodoszczelnych i generalnie rzecz biorąc dba o zachowanie szczelności, to otwór drzwiowy jest z oczywistych powodów konieczny. Ale jak sprawić, aby duże pojazdy mogły przejechać, a cichutko przeciekająca woda nie mogła się przedostać? Dodatkowo niezadaszone pochylnie zbierają wodę opadową i śnieg z naprawdę dużej powierzchni, a cała ta woda spływa w kierunku bramy wjazdowej i do garażu. Tak jak każdy garaż ma wjazd, tak każdy garaż podziemny ma rampę zjazdową. I tu, wbrew nazwie, zaczynają się schody. 

Woda pod posadzką uszkodziła tynk

Sytuacja często się powtarza. Płyta fundamentowa, a na niej nakładka, czyli posadzka betonowa wylana na folii budowlanej. Pomiędzy tymi betonowymi elementami woda rozpływa się po całej powierzchni parkingu. Mamy zalanie pod posadzką. Gorzej, że dopływa do ścian działowych, nawilża bloczki i tynk, a poprzez podciąganie kapilarne daje o sobie znać zaciekami na ścianach. 

Woda, która raz przedostanie się pod posadzkę, długo tam pozostaje. Powierzchnia odparowania jest bowiem bardzo ograniczona i sprowadza się do szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz dylatacji skurczowych. Poza tym, za sprawą nieszczelności i przecieków, nowa woda ciągle napływa. 

Zawilgocony mur z bloczka betonowego

Użycie fundamentowego bloczka betonowego lub sylikatowego ma swoje konsekwencje. Wciąż dostaję telefony i maile ze zdjęciami zalanych lub zawilgoconych ścian piwnic z bloczków betonowych. Budulec ten zupełnie nie jest przystosowany do kontaktu z wodą gruntową. Za to jest silnie porowaty, chłonie wodę, a po dłuższym okresie nasączania po prostu się rozpada.

Mur z bloczka betonowego to nie ściana żelbetowa z wodoszczelnego betonu W8. Różnica widoczna gołym okiem staje się jeszcze bardziej dramatyczna dla wszystkich tych osób, które doświadczają przecieków przez ściany z fundamentowych bloczków betonowych lub sylikatowych. Co zatem różni oba te rozwiązania? Ktoś powie, ściana to ściana. Nic bardziej mylnego. 

Dzień świadomości korozyjnej

Korozja jest istotnym problemem globalnej gospodarki. Korozja zbrojenia i betonu dotyka niemal wszystkich elementów konstrukcji budowlanych. Przykładem poruszanym w dyskusji publicznej związanym z tematem korozji jest zagadnienie bloków z wielkiej płyty.

zbrojenie płyty fundamentowej konstrukcji garażu podziemnego

Realizacją konstrukcji betonu wodoszczelnego zajmuje się co najmniej kilka oddzielnych podmiotów, które działają niezależnie, a ich zakresy obowiązków uzupełniają się. W teorii to idealne połączenie wiedzy i doświadczeń różnych ludzi, firm i ich specjalizacji. 

Dlaczego jednak tak często podziemna konstrukcja żelbetowa o nazwie biała wanna przecieka? Skąd biorą się błędy zarówno na etapie projektowania jak i realizacji? 

Posadzka betonowa w garażu - rodzaje i uszkodzenia

Niby prosty temat, posadzka betonowa to posadzka i tyle... Artykuł ten ma za zadanie zebrać w całość tematykę uszkodzeń i napraw posadzek. Zagadnienia te już od 3 lat przewijają się na blogu. To będzie swoista nawigacja, bo wszędzie tam, gdzie problem już był omawiany, pojawi się link do właściwego tekstu. Ale najpierw trzeba ustalić z jakiego rodzaju posadzką mamy do czynienia na danym garażu, bo to ustawia nam cały tok rozumowania...

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"