Izolacja fundamentów starego domu

Opublikowano: 14 sierpnia 2023 Czas czytania: 6 minut

Domy w Polsce były i w zasadzie w dużej mierze nadal są budowane metodą gospodarczą bezpośrednio przez ich właścicieli.

Co prawda są lub były projekty, ale czasem coś zmieniono, dorobiono lub przerobiono, dobudowano lub pogłębiono np. piwnice itp., ale wszystko to w sposób niefachowy.

Każdy taki dom jest inny zarówno z wyglądu co widać – przejedź przez jakąkolwiek miejscowość w Polsce, a zobaczysz totalny chaos wyglądu budynków, ich wzajemnego ustawienia, odległości itp. Otóż od strony technicznej sprawy mają się tak samo źle.

Lata temu nie było żadnego standardu, wg. którego domy takie powstawały. Każdy budował jak chciał, z czego chciał, kiedy chciał i gdzie akurat pasowało.

Mała wiedza i mały budżet wymuszały pewnego rodzaju kompromisy i skróty, które z kolei są główną przyczyną przecieków czy spękań takich budynków.

Izolacja przeciwwodna fundamentów starych domów i piwnic pozostawia wiele do życzenia i ci wszyscy, którzy kupili domy starsze, przekonują się o tym.

Słaba izolacja ścian fundamentowych to taka z lepiku, z folii, z papy lub jej brak „bo przecież tam nie było wody”.

Doświadczenia z konsultacji online

Konsultacji udzielam ludziom w okolicy trzydziestki. To już nowe pokolenie, które spełnia marzenia o własnym domu. Ludzie ci chcą mieć dom stary, z historią i czasem w dobrej lokalizacji, bo takie domy zostały zbudowane w centrach. A dziś po rozbudowie miejscowości są w ścisłym centrum.

Kiedy jednak przychodzi do remontu czy rozbudowy okazuje się, że nie ma betonowej ławy fundamentowej, a ta murowana się rozpadła od wilgoci, ściany są mokre, tynk odpada, w piwnicy śmierdzi grzybem i stęchlizną, posadzka się zapadła lub odkrywamy dziurę w podłodze, w której była pompa do odpompowywania wody z piwnicy po zalaniu. A to oznacza, że problem był, był znany, tylko radzono sobie z nim inaczej, niż dziś chcemy.

Otwór w posadzce i chudziaku do odpompowania wody z piwnicy
Otwór w posadzce i chudziaku do odpompowania wody z piwnicy

Dawniej domy zbudowane były w innym standardzie – jeśli w ogóle można użyć tego słowa w kontakcie tych budynków. Kiedyś było normą, że w piwnicy jest wilgotno.

Ale dziś nowi właściciele tych domów przyzwyczajeni do nowoczesności przy okazji remontu chcą nie tylko zrewitalizować omawiane obiekty, ale też podnieść ich standard.

Uważam, że to bardzo dobrze. I jeśli tak, to jestem przekonany, że bez stwierdzenia przyczyn i profesjonalnego remontu oczekiwane wyniki będą nie do zaakceptowania. Bardzo często osoby decydujące się na konsultacje online są już po remoncie – jednak moja analiza nadesłanych zdjęć i dokumentów ujawnia błędy wykonawcze i / lub projektowe.

Nazbyt często stwierdzam, że decyzje i działania podjęte już po zakupie budynku zaprzepaszczają np. 2 lata pracy – najlepiej byłoby ściany odkopać, a posadzki skuć i zacząć od nowa…

Tamta istniejąca izolacja wykonana tanio, bardzo prostymi metodami i materiałami, dziś w dodatku stara i uszkodzona przez wodę i czas nie spełnia swojej roli w żadnym przypadku. Musi być usunięta i wymieniona.

  • zawilgocone tynki ścian fundamentowych z bloczka - szeregówka
  • mokry mur ścian w kamienicy
  • fundament z bloczków betonowych nowego domu
  • fundament z bloczka ile warstw bloczka stoi w wodzie
  • fundament z bloczka i woda leje się z zza ściany
  • Otwór w posadzce i chudziaku do odpompowania wody z piwnicy
  • remont fundamentów starego domu
  • skuty zniszczony tynk - i co dalej
  • ściany działowe z porothermu - dlaczego bedą wilgotne
  • Nowa izolacja pionowa ściany fundamentowej z wykopu

Z tym właśnie w głównej mierze przychodzą do mnie klienci Konsultacji Online. W takiej są sytuacji i chcą ułożyć plan działania. Plan remontu. Albo plan ponownego remontu po remoncie. Ustalić kolejność niezbędnych napraw. Wiedzą, że czeka ich inwestycja i być może tak jak i Ty chcą, aby zainwestowane i czas i pieniądze zwróciły się i przyczyniły do realnej poprawy stanu technicznego, a nie tylko do narobienia się i wydania pieniędzy. Bo stracić czas i wydać kasę można zawsze. Do tego nie trzeba się nawet przygotowywać.

Kurs wideo zamiast konsultacji

Kurs wideo zamiast konsultacji może okazać się świetną inwestycją. Opracowałem kurs wideo dla wszystkich tych, którzy chcą się zorientować w swojej sytuacji na przykładzie wielu poprzednich konsultacji oraz co może nawet bardziej istotne remontów, które od ponad 10 lat wykonuję jako właściciel firmy Inblock.

Możesz skorzystać z wcześniejszych doświadczeń innych ludzi i zamiast kupować droższe Konsultacje Online, nabyć kurs wideo, w którym wydestylowałem najważniejsze kwestie dotyczące izolacji domów posadowionych na ławach fundamentowych. Tych nowych i tych starych. Tych kupionych i tych, nad których kupnem się właśnie zastanawiasz.

Kurs wideo jest dla ludzi, którzy:

  • Mieli podobną lub wręcz taką samą sytuację jak opisana powyżej
  • Spełniają swoje marzenia o własnym domu z historią (a może dostali taki w spadku?)
  • Rozbudowują stary budynek
  • Kupili dom, ale nie znają jego historii i nie wiedzą, jak naprawić izolacje
  • Wiedzą, że izolacja jest potrzebna, ale nie wiedzą od czego zacząć
  • Widzą jakąś izolację, ale czy można ją wykorzystać?
  • Zastanawiają się czy zacząć od naprawy izolacji od zewnątrz czy od środka
  • Zastanawiają się czy zrobić najpierw izolację poziomą czy pionową
  • Zastanawiają się czy zrobić izolację poziomą od środka czy od zewnątrz
  • Zastanawiają się czy robić izolację poziomą na ścianach zewnętrznych czy na wewnętrznych też
  • Zastanawiają się czy sama izolacja pionowa wystarczy
  • Nie wiedzą dokładnie, którędy woda wlewa się do ich piwnicy i innych pomieszczeń przyziemia
  • Oglądali dom i wyczuli wilgoć, ale nie wiedzą co mogliby z tym zrobić po zakupie
  • Chcą zlecić prace firmie wykonawczej, ale chcieliby się do tego lepiej przygotować

Na podstawie wielu konsultacji opracowałem nowy kurs będący w zasadzie rodzajem konsultacji. Tylko zamiast zdjęć z Twojego budynku obejrzysz pewnie dość podobne z innych obiektów.

Omawiam między innymi:

  • Zdjęcia wody pod posadzką.
  • Budynek posadowiony na ławach i ścianach fundamentowych
  • Piwnicę poniżej lub na poziomie gruntu.
  • Budynek z gliniastym gruntem dookoła.
  • Wodę napływającą ze wzniesienia w kierunku budynku oraz z budynkiem stojącym nieco niżej niż otaczający teren.
  • Zdjęcia skutych tynków ze ścian fundamentowych

To prawda, że każdy dom zbudowany metodą gospodarczą i budżetowo wygląda inaczej i ma swoje zakamarki. Ale tak się składa, że całe mnóstwo konsultacji domów w Polsce i nawet tych za granicą miała pewien zestaw podobnych problemów. Po odpowiednio dużej ilości analiz przypadków ze swoich remontów i tych pochodzących z konsultacji w grę zaczyna wchodzić efekt skali. Pojawiają się schematy, które dostrzegłem i przeanalizowałem.

Całkiem możliwe, że Twój dom ma podobne problemy z izolacją przeciwwodną – bo nie ma jej wcale lub jest ona niewystarczająca.

Skorzystaj z doświadczeń innych właścicieli i kup kurs wideo omawiający przyczyny zawilgoceń murów oraz dowiedz się co i jak zrobić, aby sytuację wyprowadzić na sucho.

Jednak Konsultacje online?

A jeśli uznasz, że Twoja sytuacja jest trudniejsza lub po prostu skomplikowana i masz listę pytań, to serdecznie polecam Konsultacje Online. To podczas takiej rozmowy omawiamy ten konkretny przypadek.

mgr inż. Mateusz Furs, założyciel i właściciel Inblock sp.z o.o.

Dodaj komentarz

×