Podziemne zanurzenie

Opublikowano: 17 września 2017 Czas czytania: 2 minuty

Budynek z częśćią podziemną jest zanurzony w wodzie gruntowej. Może być to przyczyną występowania zawilgoceń czy wręcz zalania. Ale nie musi tak być. Wyobraźmy sobie sześcian zanurzony do 3/4 w wodzie. Już? A teraz wyobraźmy sobie walec cały pod wodą. OK, to może durszlak w zlewozmywaku do 1/3 wypełnionym wodą… Specjalnie podaję przykład durszlaka. Z definicji jest on nieszczelny. Czasem jednak budynki, które naprawiamy, niebezpiecznie przypomianją durszlaki. I niestety logika jest podobna – ile otworów w durszlaku trzebaby uszczelnić, żeby przestała się do niego wlewać woda? Na czym polega osuszenie tych piwnic?

Pomogę, zdjęcie poniżej…

Schemat zanurzenia budynku w gruncie - durszlak w zlewozmywaku pełnym wody 

 

Pytanie… 

Ile otworów w durszlaku trzeba uszczelnić aby woda ze zlewozmywaka nie wlewała się do jego wnętrza? 

Co drugi? Co piąty? Tylko te na dnie? Pierwszy rząd otworów na ściankach?Hmmm… 

Dolewamy wody 

A ile trzeba uszczelnić otworów aby zatrzymać wlewającą się do durszlaka wodę w sytuacji, kiedy wody w zlewozmywaku przybywa? 

Czy wody czasem nie przybywa? Nigdy jej tam nie było, aż nagle jej poziom wzrósł?

Jak widać może się zdarzyć, że kolejny poziom otworów jest zalewany. Kolejny poziom… 

 

 

Zalewana część podziemna obiektu 

Schemat zanurzenia budynku w gruncie - budynek w gruncie pełnym wodyPodziemne części obiektów mają przeróżne kształty, bywają też sześcienne. Niestety często również do złudzenia przypominają durszlak ze zdjęcia z mojej kuchni. Mają mnóstwo nieszczelności. 

Niestety równie często decydenci są skłonni uszczelnić tylko kilka otworów. Uszczelniają dylatację, ale tylko do „tego słupa”. Naprawiają kilka najbardziej mokrych przejść rur przez konstrukcję. Iniekcja cieknącej rysy wyłącznie w jej środkowej, akurat kapiącej wodą części.

Najlepsze uszczelnienie to to, które zatrzymuje wodę na zewnątrz konstrukcji, a nie tam, gdzie akurat widać wypływającą wodę. Połowiczne uszczelnienia są wyrzuconymi w całości pieniędzmi, bo nie rozwiązują sytuacji ani w połowie, ani w całości. 

Gdybyś Ty miał parkować auto albo trzymać swoją własność w takim garażu, wystarczyłoby uszczelnienie tylko co drugiej nieszczelności? 

 

Masz pytania? Pisz na adres         kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

Dodaj komentarz

×