Rejestrowanie czasu pracy

Opublikowano: 29 sierpnia 2017 Czas czytania: 3 minuty

Moja firma, jak niemal cała branża usługowa w budownictwie, rozlicza się z pracownikami na podstawie czasu pracy. Co miesiąc każdy pracownik przynosi pogniecioną kartkę z zanotowanymi datami i zanotowanymi godzinami pracy.

Czasem podaje jedynie godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy (może to wyglądać jak przykładowa karta godzin pracy w galerii). Osoba nadzorująca – często właściciel firmy, musi zliczyć wszystkie godziny każdego pracownika i wypłacić pensje. Gorzej, jeśli pracowników jest kilkudziesięciu, choć znam firmę w której jest ponad stu, a odbywa się to właśnie w ten sposób. Każdy papier trzeba przepisać do arkusza kalkulacyjnego, zsumować, sprawdzić, oznaczyć. Obliczenia wysokości pensji trwają naprawdę długo. W tym momencie to właściciel pracuje dla swoich pracowników, a nie odwrotnie.  

{unitegallery BLOG_Rejestrowanie_i_rozliczanie_czasu_pracy}

Kolejnym minusem tego rozwiązania jest trudność przyporządkowania kosztów pracy do danej budowy, nie ma na to czasu. W związku z tym, że pracownicy rzadko przynoszą karty na czas, nie można również wykonać tej czynności w jednym podejściu. Słowem rozliczanie czasu pracy potrafiło u mnie trwać ponad tydzień! 

Nowocześnie i on-line 

Jedną z pierwszych uruchomionych funkcji mojego programu do zarządzania firmą była możliwość rejestrowania czasu pracy przez pracowników. Każdy dostał możliwość logowania do programu i wprowadzania danych, nawet przy użyciu telefonu komórkowego. Zamiast żmudnego przepisywania z kartki, całość jest wprowadzona do systemu i gotowa do analizy. (Patrz na screena wprowadzanie godzin pracy do systemu w galerii).

Pracownicy są podzieleni na zespoły. Kiedy firma otrzymuje nowe zlecenie, dodaję je do programu i zlecam wykonanie danemu zespołowi. Po pracy każdy pracownik rejestruje ilość swoich godzin i przyporządkowuje do projektu, który wykonuje jego zespół. Szef zespołu potwierdza ilość godzin przepracowanych przez swoich podwładnych. 

Korzyści dla pracodawcy 

Od strony pracodawcy wygląda to tak, że widać na bieżąco rosnące koszty czasu pracy danego projektu. Pozwala to analizować rentowność projektu i w miarę konieczności przygotowywać lepsze oferty w przyszłości. (Patrz na screena widok dla właściciela – wartość roboczogodzin).

Wartość wynagrodzenia godzinowego może być inna dla każdego podwładnego, tak samo łatwo oznaczyć daty w jakich program powinien naliczyć pracownikowi inną wartość wynagrodzenia. Program umożliwia także analizę i porównanie ilości przepracowanych godzin w poszczególnych miesiącach. (Patrz na screena miesięczne zestawienie roboczgodzin w galerii).

Dzięki programowi obliczanie czasu pracy, naliczanie wynagrodzenia oraz sumowanie przyporządkowanych kosztów pracy do danego projektu wykonywane jest automatycznie. Pracownik, aby otrzymać wynagrodzenie dostarcza danych, resztę oblicza program. Działania, które zabierały mi tydzień dziś nie trwają nawet chwili. Rozwiązanie to polecam każdemu właścicielowi firmy rozliczającej się z pracownikami na podstawie godzin pracy.    

Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl 

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o. 

Dodaj komentarz

×