fbpx

Mamy sześć głównych rodzajów materiałów do iniekcji i każdy opracowany został do aplikacji w określonej sytuacji. Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie właśnie teraz? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bywa wręcz trudna. A przecież skoro naprawiać… to prawidłowo.

Wybór materiału jest ścisle powiazany z klasyfikacją iniekcji ze względu na miejsce podania materiału. Aby prawidołowo wybrać iniekt, trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie bedzie wtłoczony. Iniekcyjne bazy materiałowe to: 

 • żywice poliuretanowe 
 • żywice epoksydowe 
 • żywice akrylowe 
 • krzemiany
 • iniekcyjne zaprawy cementowe
 • iniekcyjny bentonit

Część z nich jest po związaniu sztywna, część elastyczna, ale nie wszystkie zawsze zachowują swoją charakterystykę elastyczności czy objętości. Artykuły opisujące poszczególne rodzaje iniektów są już w przygotowaniu. A więc, które zastosować i kiedy? Na jakiej podstawie? Poniższa tabela powinna ułatwić dobór materiałów naprawczych. Czym zatem się kierować?

Jak wybrać żywicę iniekcyjną?

To zależy… 

Jaka jest sytuacja na obiekcie i cel do osiągnięcia? Należy ustalić miejsce aplikacji i cel do osiągnięcia (uszczelnienie, wzmocnienie lub oba na raz). Jeśli mamy do czynienia z wilgotną rysą w żelbecie, to oczywiście poruszamy się wewnątrz konstrukcji, uszczelniamy,  a więc wybieramy żywicę na bazie poliuretanu lub akrylu. Czas reakcji i rodzaj stosowanej pompy przemawiają za poliuretanem. Są jeszcze inne względy, o których będzie jeszcze okazja pomówić. 

Ciekawostki - PU 

Bardzo ciekawymi materiałami są duromerowe żywice na bazie poliuretanu. Poliuretan kojarzy się zwykle z elastycznym materiałem do wypełnień, np. do rys i styków roboczych. Okazuje się, że duromer doskonale się sprawdzi przy sklejaniu siłowym górotworu, gruntu, czy wręcz podnoszenia konstrukcji. Żywica ta ma możliwość zwiększania swojej objętości, a wiele z nich po związaniu ma wytrzymałość na ściskanie powyżej 70 MPa. To znacznie więcej niż beton. To z tego rodzaju materiału korzystałem podczas podnoszenia i stabilizacji płyty przejazdu kolejowego

Ciekawostki - akryl 

Z tabeli wynika również, że istnieje żywica na bazie akrylu, która służyć może do wzmacniania (lub przywracania nośności) konstrukcji lub zmiany parametrów wytrzymałościowych gruntu. Możliwe, że będzie jeszcze okazja opisać ten rodzaj żywic.

W tym miejscu muszę wręcz wspomnieć o odcinku mojego podcastu, w którym gościem jest ekspert z firmy SNF produkującej żele akrylowe z Francji. Omawiamy różne rodzaje żeli akrylowych i ich wszechstronne zastosowanie. Łącznie z zapobieganiem skutków trzesień ziemi. Brzmi ciekawie? Zapraszam do polsko-języcznego artykułu i anglo-języcznego podcastu

Metodologia wyboru  

Aby dobrać odpowiedni materiał naprawczy wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: 

 • czy problem tkwi w samej konstrukcji, pomiędzy nimi, czy poza jej obrębem 
 • jakiego rodzaju jest to konstrukcja: beton, mur… 
 • czy konstrukcja jest sucha czy mokra 
 • jeśli mokra, to czy tylko wilgotna, czy woda wręcz płynie 
 • czy konstrukcję należy uszczelnić, czy wzmocnić /doprowadzić do stanu wyjściowego nośności/ 

Znając odpowiedź na powyższe pytania i mając przed sobą tabelę, bez problemów można sobie odpowiedzieć, która baza  będzie odpowiednia. Kolejnym krokiem jest wybór producenta danego rodzaju materiału.

Którymi rodzajami materiałów pracujesz najczęściej?

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"