Zasady iniekcji ciśnieniowej

Opublikowano: 9 września 2017 Czas czytania: 3 minuty

Prowadzenie iniekcji wymaga cierpliwości. Żywica potrzebuje czasu aby przebyć drogę przez ryskę od jednego pakera do kolejnego. Osoba wykonująca tą pracę nie może podkręcać potencjometru. Zwiększenie ciśnienia na pompie nie przyśpieszy pracy, spowoduje jedynie pęknięcie betonu. A tego nikt nie chce.

Dlaczego zatem żywica nie chce się pojawić w kolejnym pakerze? 

Na początku 2013 roku prowadziłem iniekcję rysy stropu. Jej rozwartość była niewielka, jednak ciekła i to już od początku budowy. Otwory wykonałem zgodnie z informacjami jakie otrzymałem podczas szklenia produktowego. Rysa została nacięta i zamknięta materiałem mineralnym. Rozstaw i odległość od rysy równał się połowie grubości naprawianego elementu. Otwory oczyściłem sprężonym powietrzem i zainstalowałem pakery rozporowe. 

Po przygotowaniu pompy i żywicy rozpocząłem iniekcję. I poziom mojej frustracji zaczął rosnąć bowiem zupełnie nic nie „wchodziło” w rysę. Ilość żywicy w zasobniku obniżyła się jedynie o objętość równą otworowi i wystającemu z niego pakerowi. Koniec. 

Telefon do przyjaciela

Zadzwoniłem do znajomego technika, opisałem sytuację, trzy razy potwierdziłem, że otwory na pewno przecinały rysę, i że mimo wszystko nic. Technik stwierdził, że to nie możliwe żeby otwór przeciął rysę, a żywica w nią nie wpływała.  Do dziś pamiętam tą jego absolutną pewność: to nie możliwe…

Po czasie rozmowy, kiedy iniekcja nadal trwała okazało się, że żywica jednak wpłynęła w rysę. Ujawniła się jako malutka plamka na zamknięciu rysy. 

Ta jedna iniekcja udzieliła mi kilku ważnych informacji. Oto one:

Notaki z iniekcji:

  • otwory powinny być wiercone gęściej niż zalecenia szkoleniowe  
  • otwory powinny być wiercone nieco bliżej rysy i pod większym kątem niż powtarzane jak mantra 45°
  • cieknąca rysa „zarasta” związkami soli, potrzeba więcej czasu na iniekcję 
  • żywicy trzeba dać czas na przepłynięcie z otworu do rysy i kolejnego otworu 
  • żywica powinna być przygotowywana w ekstremalnie niewielkich ilościach do 0,5 l 
  • zasobnik na żywicę w pompie podczas iniekcji rysek powinien mieć małą objętość aby zauważyć nawet najmniejsze zużycie 
  • zasobnik na żywicę w pompie podczas iniekcji rysek powinien być przezroczysty (dlatego teraz używamy zwykłych butelek po napojach z obciętym dnem) 
  • użycie zwykłych butelek pozwala na częstą wymianę zasobnika w pompie – nie było jeszcze budowy, na której nie znalazłaby się pusta butelka o objętości od 0,5 l do 1,5 l 

Darmowy zasobnik na każdej budowie

zasobnik na pompę z butelki PETDodam tylko, że przejściówkę z gwintem wewnętrznym butelki zrobiliśmy na zamówienie ze stali kwasoodpornej. Wzór został pobrany z produktu jednego z największych producentów napojów na świecie (innego niż na zdjęciu po lewej). Jak się wzorować, to na najlepszych, bo sprawdzają się w większości dostępnych (znalezionych) butelek PET. Spodobała Ci się nasza przejściówka na pompę? Oto ona, możesz ją kupić.

 

 

Kilka miesięcy temu, już w 2017 roku, odebrałem kaucję gwarancyjną, za tamtą budowę. Wykonana przez Inblock sp. z o. o. iniekcja jest skuteczna nawet po okresie gwarancji. 

  

 

Masz pytania? Pisz na adres       kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

×