Uszczelnianie przejść technologicznych

Opublikowano: 13 czerwca 2020 Czas czytania: 8 minut

Przejścia i otwory technologiczne rur, kabli i kanałów wentylacyjnych w stropach i ścianach to miejsca pojawiania się przecieków. Woda wlewa się nie tylko pod ziemią, ale również przez stropy dachów. Deweloperzy oszczędzają na tym elemencie jak tylko mogą!

 

Otwór technologiczny – co to?

Jak sama nazwa wskazuje jest to otwór pozostawiony w ścianie lub stropie żelbetowym w celu późniejszego wykorzystania np wstawienia przezeń transformatora, pieca, czy jakiegokolwiek dużego przedmiotu albo rury czy kabli. Przykładem takiego otworu jest również otwór technologiczny na dźwig. Takie otwory też uszczelnialiśmy, najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie węża iniekcyjnego przed zabetonowaniem otworu. Najczęściej jednak mówimy o przejściu technologicznym rury czy kabli przez ściany. Na zdjęciu poniżej nieszczelne przejście rury przez ścianę.

Nieszczelne przejście techniczne rury przez ścianę

Jak zapobiec pojawianiu sie przecieków lub naprawić, gdy przejście instalacyjne przecieka, tak jak zdjęciu powyżej?

 

Otwór technologiczny – gdzie?

Dobrym przykładem pozwalającym mi na omówienie kwestii uszczelniania otworów technologicznych w ścianach jest realizacja naprawy w garażu w Warszawie przy ul. Skoroszewskiej 3. Garaż ten jest częściowo zagłębiony w gruncie.

Przy okazji iniekcyjnego uszczelnienia rozwarstwionego stropu okazało się, że część otworów okiennych została zamurowana cegłą typu max. W chwil naprawy cegła i pozostałe wypełnienie było całkowicie nasiąknięte wodą.

Problem polegał na tym, że woda opadowa z patia znajdującego się ponad garażem spływała po ścianie i dosłownie wlewała się w otwory w niej znajdujące. Cegły i gruz budowlany użyty do zamurowania otworów nie był ani wodoszczelny ani zabezpieczony.

Jedynym sposobem na skuteczną izolację tych przecieków było usunięcie cegieł i ponowne zamknięcie otworów. Tym razem betonem z instalacją węży iniekcyjnych w celu uszczelnienia nowego styku roboczego.

Uszczelnianie przejść instalacyjnych – kroki technologiczne

Po wykuciu i usunięciu gruzu należało oczyścić i przygotować beton otworu to zabetonowania. Do tego użyliśmy groszkownika z uchwytem SDS-Max. Po oczyszczeniu powierzchni betonu zainstalowaliśmy węże iniekcyjne w połowie grubości ściany po całym obwodzie otworu. Po instalacji zbrojenia i zaszalowaniu zabetonowaliśmy otwór pozostawiając ok 10 cm przestrzeni na samej górze. Tam zamiast gęstej gotowej mieszanki betonu użyliśmy płynnej zaprawy iniekcyjnej. Podaliśmy ją od razu przy użyciu pompy ślimakowej. Dzięki temu na górnym styku uzyskaliśmy doskonałe odpowietrzenie i związanie nowego wypełnienia okna. Po związaniu betonu i rozszalowaniu nastąpiło iniekcyjne napełnienie węża iniekcyjnego po to, aby doszczelnić trwale styk roboczy całej ściany z nowym betonowym wypełnieniem.

 

Usunięcie okna PCV w kotłowni

otwór techniczny w ścianie 04

Podczas tej realizacji w Warszawie dosłownie wymontowaliśmy okno PCV z otworu w ścinie kotłowni i wykonując wszystkie czynności opisane powyżej zabetonowaliśmy je. Otwór w ścianie posłużył do wstawienia pieca. A następnie deweloper zamiast betonowania niepotrzebnego już otworu wstawił w to miejsce okno ze względu na optymalizację kosztów. Deweloper przeszedł samego siebie, nic dziwnego że przegrał sprawę sądową ze wspólnotą. Zdjęcia mówią same za siebie.

 

Przejście rury przez strop

Wszelkiego rodzaju odpływy wody deszczowej z patia czy stropu to rury, które muszą przejść przez otwór w stropie. Często zdarza się tak, że woda płynie zarówno w rurze, jak i na zewnątrz po rurze i kapie na zaparkowane poniżej samochody. Nieszczelne przepusty to zmora garaży podziemnych.

przejście techniczne rury w stropie

W ostatnim czasie nieustannie wykonujemy naprawy uszczelnienia przejść rur przez stropy. Już jakiś czas temu zacząłem żartować, że nie ma garażu bez cieknącego przepustu, i coś w tym jest. Ostatnio zaczęliśmy również dostawać zlecenia na uszczelnienia przejść rur sprzez stropy dachów odwróconych.

Najczęstsze kombinacje napraw to:

  • rysy i dylatacje
  • rysy i przejścia rur
  • dylatacje i przejścia rur

To naprawdę często powtarzająca się pozycja w naszych naprawach.

Dlaczego?

  1. Otóż jest to doskonałe miejsce na zaoszczędzenie pieniędzy przez dewelopera.
  2. Drugim częstym problemem jest pozostawianie prostokątnych otworów (szalowanych ze sklejki lub płyty OSB)  zamiast okrągłych lub wiercenie diamentowe. W prostokątnym otworze nie ma szans na zainstalowanie systemowego przejścia szczelnego, które zaciska się na pobocznicy rury i otworu.
    przejście techniczne rury w stropie 12
  3. Trzeci sposób to użycie pianki montażowej zamiast żywicy izolacyjnej. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy rurą, a otworem nie jest jednoznaczne z uszczelnieniem. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że pianką montażową uszczelni takie przejście, naraża inwestora na problemy, przecieki i konieczność poniesienia w przyszłości kolejnego kosztu poprawki w tym zakresie. Nader często usuwamy nawilżoną i zniszczoną piankę montażową zanim przystąpimy do właściwego uszczelnienia. Naprawdę! Gdyby działała, nie byłoby nas na tych obiektach.
nieszczelne przejście techniczne peszla przez ścianę fundamentową

Uszczelnienie przejścia instalacyjnego – krok po kroku

 W telegraficznym skrócie:

  1. Usunąć obecne wypełnienie zalegające pomiędzy rurą, a otworem w betonie
  2. Wywiercić co najmniej 2 otwory, zasilający i odpowietrzający
  3. Oczyścić uprzednio zdefiniowaną przestrzeń, odtłuścić
  4. Przygotować zamknięcie, na którym oprze się żywica
  5. Zainstalować pakery, odpowietrzający bez kalamitki
  6. Przygotować pompę i żywicę
  7. Wypełnić przestrzeń żywicą aż do wypłynięcia z pakera odpowietrzającego
  8. Usunąć pakery, posprzątać

Ze względu na znaczne rozmiary otworów w betonie, potencjalnie mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń mienia. Żadną rysą nie wleje się na raz tyle wody co otworem o średnicy np. 12 cm. Ale na poniższym zdjęciu widać dwa otwory, przeanalizujmy je po kolei.

Dolny otwrów to wystuacja typu: a co jeśli otwór został wywiercony nie tam gdzie trzeba? Trzeba wywiercić kolejny! A ten poprzedni? Tu okazało się, że zwyczajne zaciągnięcie gipsem (zdjęcie z lewej) nie wystarczyło. Woda i tak zaczęła wypływać.

Uszczelnienie rury na filmie YouTube

Na tym filmie opowiedziałem całą technologię uszczelnienia przejścia rury przez ścianę zbiornika p. poż. Wyjaśniam też, dlaczego kołnierze zaciskowe nie zawsze się sprawdzają. Zapraszam do obejrzenia.

I jeszcze jeden film, w zasadzie kurs wideo uszczelniania przejść rur przez ścianę. Oglądamy proces wykuwania poprzedniego uszczelnienia, oczyszczania przestrzeni wokół rury, odtłuszczanie powierzchni rury, wiercenie otworów doprowadzających, wykonywanie zamknięcia tylnego i przedniego oraz samą iniekcję. A podczas iniekcji obserwujemy proces odpowietrzania przestrzeni pomiędzy rurą a otworem w ścianie.

Stosowanie profesjonalnego przejścia szczelnego

Jak widać na poniższym zdjęciu nowy górny otwór został wyposażony w profesjonalne przejście szczelne zaciskowe do przeprowadzenia widocznych kabli.

przejście techniczne kabli przez ścianę

W związku z tym, że na zdjęciu powyżej nie widać dokładnie o jakim rozwiązaniu opowiadam, poniżej załączam zdjęcie przejścia szczelnego przez ścianę. Stosowane jest w sytuacji występowania więcej niż jednego kabla lub rury mającej przejść przez daną przegrodę. Oczywiście wariantów przejść szczelnych może być więcej. Niektórzy nawet stosują taką taktykę, że kupują i montują przejście w otworze wierconym w technice diamentowej z większą ilością portów do wykorzystania w przyszłości. Zawsze może się zdarzyć konieczność położenia dodatkowego światłowodu lub rurki do podlewania ogródka.

Instalacja przejścia szczelnego w ścianie – krok po kroku na filmie

przejście szczelne pojedyncze multi

Przepusty kablowe Hauff-Technik

Oprócz iniekcyjnego uszczelniania   pojedynczych przejść kabli przez konstrukcję naprawiamy też cieknące profesjonalne przepusty kablowe. Te ostatnie ciekną w zasadzie tylko wtedy, kiedy są niewłaściwie zainstalowane.

Na poniższym filmie przedstawiam jeden z takich przepustów kablowych firmy Hauff-Technik, który został zniszczony (pokrywa przewiercona), a w tak powstały otwór wciśnięto peszle z kablami. Tak więc zamiast wyjęcia pokrywy i użycia gumowego wkładu uszczelniającego dokonano zniszczenia i całkowicie niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania przejścia technologicznego.

Na tym filmie omawiam całą sytuację, mierzę kable i dokonuję przeglądu strony producenta, aby wybrać odpowiedni wkład uszczelniający.

 

Jak poprawiać po poprzedniej naprawie?

Na poniższym zdjęciu przedstawiam przykład uszczelnienia przejścia rury z garażu naziemnego Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Część przejść rur spustowych była już naprawiana wcześniej, jednak nieskutecznie bo tylko powierzchniowo. Jeśli woda wleje się do przestrzeni pomiędzy rurą, a otworem w stropie (niezależnie czy okrągłym czy prostokątnym) to żadne powierzchniowe uszczelnienie nie utrzyma wody w tym zbiorniku. W celu uszczelnienia tego przepustu wykonaliśmy szereg otworów wokół rury i podaliśmy żywicę ponad strop tak aby oblać rurę dookoła. Nad stropem była posadzka więc w zasadzie wypełniliśmy przestrzeń pomiędzy betonowym stropem, a betonową posadzką. Naprawę wykonaliśmy przy użyciu żelu akrylowego wzmacianego po stronie składnika B, tzn. bez dodatku wody. Chodziło o to, aby żel nawet w czasie gdy będzie mniej wolgoci, nie utracił za szybko swojej elastyczności, objętości i walorów uszczelniających.

Ważne – wszystkie pakery w chwili ich instalowania były bez kalamitek, dzięki czemu mogliśmy obserwować rozprzestrzenianie się żywicy wokół rury.

iniekcja przejścia technicznego rury przez strop

I jeszcze jeden przykład z tego obiektu:

prejście rury żel 02

Jak widać, otwory przelotowe przez strop wykonano dość gęsto, a to dlatego, że na stropie leżała folia poślizgowa umożliwiająca wylanie posadzki betonowej. Chcieliśmy mieć pewność, że podawany żel akrylowy rozprzestrzeni się wokół rury zarówno pod jak i na tej folii. Większa ilość miejsc podawania żelu akrylowego przekładała się na skuteczność zbudowania żywicznej membrany wokół rury. Tylko taka sytuacja dawała skuteczność wykonania zadania.

 

Masz pytania? Pisz na adres              kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

 

Referencje

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

×