Żele akrylowe do uszczelniania i nie tylko
W tym odcinku podcastu wszystko co chciałeś wiedzieć o żelach akrylowych, ale bałeś się spytać! Gościem odcinka jest manager francuskiej firmy produkującej żel akrylowy SNF, Brice Diochon. Podczas rozmowy Brice odpowiada na często powtarzane zarzuty czy wręcz mity o żelach akrylowych. A jakie są Twoje opinie o żelu akrylowym?
Do uszczelniającej iniekcji ciśnieniowej używam żeli akrylowych ze względu na ich wspaniałe możliwości dostosowania produktu na budowach. Podawanie żelu pompą 2 składnikową pozwala na osiąganie czasów reakcji rzędu sekund co przekłada się na zatrzymanie płynącej wody lub uniemożliwienie rozpływania się materiału poza wyznaczoną strefę.
Mogę też wydłużyć czas reakcji i używać żelu, którego składnikiem B jest głównie woda i być w stanie nasączyć nim ścianę, czyli uszczelnić mur ceglany dzięki iniekcji strukturalnej. Dzięki temu mur zyskuje izolację pionową i poziomą w jednym kroku technologicznym.
Zdjęcie przedstawia proces iniekcji żelu akrylowego w mur ceglany o grubości 90 cm. Otwory wywiercono w siatce o rozstawie ok 25 cm na głębokość ok 75-80 cm. Przed iniekcją żelu akrylowego przeprowadzono iniekcję suspensji cementowej w celu wypełniania pustek w murze. Teraz iniekcja żelem wypełni równomiernie mur nie powodując przy tym zbierania się materiału jedynie w pustkach. Widoczna na zdjęciu głowica mieszająca umożliwia spotkanie obu składników żywicy zmieszanie i wydostanie się już homogenicznej mieszaniny jednym wężem w kierunku pakera iniekcyjnego. Realizacja przeprowadzona w kamienicy w Warszawie przy ul Andersa.
Na zdjęciu widoczna jest tłokowa pompa 2 składnikowa do iniekcji żelu akrylowego. Pompa ta pozwala na tłoczenie żywicy dwoma niezależnymi od siebie kanałami co z kolei sprawia, że nie następuje przedwczesne mieszanie i reakcja. Dzięki temu, nawet jeśli reakcja związania żywicy zachodzi w kilka sekund, możliwe jest przepompowanie żywicy i swobodna aplikacja. Ssaki pobierają oddzielnie oba składniki żywicy. Trzecia pompa, i trzeci ssak służy do wypłukania głowicy mieszającej, bo to w niej zachodzi mieszanie składników. Bez wypłukania głowicy żywica związałaby w głowicy i tylko mechaniczne oczyszczenie mogłoby spowodować ponowną możliwość użycia.
Jeśli jednak odbudowuję izolację pionową w technologii iniekcji kurtynowej, to ten sam żel powinien wiązać szybciej aby nie odpływał od muru w grunt. Podobnym żelem, ale z dodatkowym składnikiem w postaci polimerów i lateksu części B mogę uszczelnić dylatacje konstrukcyjne albo przejścia techniczne rur.
Jako że żel akrylowy charakteryzuje się bardzo niską lepkością, można go aplikować przy niższym ciśnieniu roboczym na pompie i nadal uzyskiwać świetne efekty wypełnienia. Dzięki tej właściwości nasączaliśmy porowatą ścianę szczelinową na budowie stacji metra C11 Świętokrzyska. Regularnie też prowadzimy iniekcję rys płyt dennych o grubości nawet 80 cm.
W tym artykule już jakiś czas temu analizowałem karty techniczne żeli zastanawiając się, czy na ich podstawie jestem w stanie wybrać odpowiednią żywicę iniekcyjną do danej sytuacji na budowie. Dzisiejszy wywiad jest niejako uzupełnieniem tamtych rozważań.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- jeśli użyjesz różnych składników żelu, możesz zarządzać jego elastycznością, miękkością, przyklejaniem się, twardością, zwiększaniem objętości.
- niesamowita wszechstronność żeli akrylowych
- że sól w składniku B nie jest szkodliwa dla stali po zmieszaniu obu składników żelu
- dzięki zastosowaniu specjalnych związków w żelu można uzyskać żel mniej podatny na suszenie
- jakie są najczęstsze obszary zastosowania
- jakie są nowe obszary zastosowania
- można wstrzyknąć żel w pęknięcie betonu bez ryzyka korozji stali
- co ze starzeniem się żelu od czasu wstrzyknięcia go w grunt
Możesz też pobrać prezentację omawiającą możliwości nowych zastosowań żelu akrylowego Brice’a którą wygłaszał w Dubaju pod tytułem: Właściwości żywic akrylowych i ich zastosowanie w tunelu do prac hydroizolacyjnych i naprawczych Brice Diochon. Świetna prezentacja na temat żeli akrylowych może być Twoja w ciągu sekundy. Przejdź na stronę #006 odcinka podcastu i pobierz swój egzemplarz już teraz!
Jakiego żelu akrylowego używasz najczęściej? Z przyjemnością zrobię o tym odcinek pokazujący wstrzyknięcie tego materiału. Krok po kroku.
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji