Dobór materiału iniekcyjnego
Wszelkie spotkania, rozmowy, a ostatnio mój podcast pt:”Concrete Injection Made Easy” wskazuje, że rynek budowlany nadal boryka sie z trudnością właściwego wyboru materiału naprawczego. Z jednej strony producenci prześcigają się w opracowywaniu i dostarczaniu nowoczesnych produktów, ale z drugiej wiele trudności na budowach można rozwiązać używając różnorodnych materiałów. Technologia iniekcji ciśnieniowej jest różnorodna i daje wykonawcom szerokie pole do podejmowania dycyzji i realizacji. Mamy sześć głównych rodzajów materiałów do iniekcji i każdy opracowany został do aplikacji w określonej sytuacji. Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie właśnie teraz? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. A przecież skoro naprawiać… to prawidłowo. Znajomość tabeli zamieszczonej poniżej pozala na rozeznanie się w sytuacji. I na podejmowanie właściwych, odpowiedzialnych decyzji.
Wybór materiału jest ścisle powiazany z klasyfikacją iniekcji ze względu na miejsce podania materiału. Aby prawidłowo wybrać iniekt, trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie bedzie wtłoczony. Polecam przy tym mój poradnik:„Jakie zadać pytania, aby określić stan konstrukcji -metodologia”. To podpowiedź, zestaw pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, żeby dobrze rozpoznać sytuację przed rozpoczęciem naprawy. Iniekcyjne bazy materiałowe to:
- żywice poliuretanowe
- żywice epoksydowe
- żele akrylowe
- krzemiany
- iniekcyjne zaprawy cementowe
- iniekcyjny bentonit
Część z nich jest po związaniu sztywna, część elastyczna, ale nie wszystkie zawsze zachowują swoją charakterystykę elastyczności czy objętości. Artykuły opisujące poszczególne rodzaje iniektów są już w przygotowaniu. A więc, które zastosować i kiedy? Na jakiej podstawie? Poniższa tabela powinna ułatwić dobór materiałów naprawczych. Czym zatem się kierować?
Wybór żywicy zależny od sytuacji na obiekcie
Wybór żywicy lub innego materiału naprawczego zawsze zależy od sytuacji na obiekcie i od celu do osiągnięcia. Należy ustalić miejsce aplikacji i cel do osiągnięcia (uszczelnienie, wzmocnienie lub oba na raz). Jeśli mamy do czynienia z wilgotną rysą w żelbecie, to oczywiście poruszamy się wewnątrz konstrukcji, uszczelniamy, a więc wybieramy żywicę na bazie poliuretanu lub akrylu. Czas reakcji i rodzaj stosowanej pompy przemawiają raczej za poliuretanem. Są jeszcze inne względy, o których będzie jeszcze okazja pomówić.
Jeśli mówimy o tym jak uszczelnić dylatację konstrukcyjną, to raczej mówimy o żelu akrylowym i to zbrojonym polimerami w składniku B. Jendak, również nie zawsze ten wybór okaże się idealny. Jeśli bowiem analiza sytuacji na obiekcie (odpowiedź na pytania, o których wspominam powyżej) powie, że mogą się zdarzyć dłuższe okresy suszy, to żel akrylowy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Żel potrzebuje wilgoci, a jeśli jej nie ma to wysycha i kurczy się przez co traci swoje właściwości uszczelniające. W takim przypadku należy zastosować inny materiał, np. inekcyjną gumę.
Ciekawostki – twarde i sztywne żywice poliuretanowe
Bardzo ciekawymi materiałami są duromerowe żywice na bazie poliuretanu. Poliuretan kojarzy się zwykle z elastycznym materiałem do wypełnień, np. do iniekcji rys i uszczelniania styków roboczych. Okazuje się, że duromer doskonale się sprawdzi przy sklejaniu siłowym górotworu, gruntu, czy wręcz podnoszenia posadzki czy konstrukcji. Żywica ta ma możliwość zwiększania swojej objętości, a wiele z nich po związaniu ma wytrzymałość na ściskanie powyżej 70 MPa. To znacznie więcej niż beton. To z tego rodzaju materiału korzystałem podczas podnoszenia i stabilizacji płyty przejazdu kolejowego.
Ciekawostki – żel akrylowy do iniekcji
Z tabeli wynika również, że istnieje żywica na bazie akrylu, która służyć może do wzmacniania (lub przywracania nośności) konstrukcji lub zmiany parametrów wytrzymałościowych gruntu. W tym miejscu muszę wręcz wspomnieć o odcinku mojego podcastu, w którym gościem jest ekspert z firmy SNF produkującej żele akrylowe z Francji. Omawiamy różne rodzaje żeli akrylowych i ich wszechstronne zastosowanie. Łącznie z zapobieganiem skutków trzesień ziemi. Brzmi ciekawie? Zapraszam do polsko-języcznego artykułu i anglo-języcznego podcastu.
Metodologia wyboru materiału naprawczego
Aby dobrać odpowiedni materiał naprawczy wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
- czy problem tkwi w samej konstrukcji, pomiędzy nimi, czy poza jej obrębem
- jakiego rodzaju jest to konstrukcja: beton, mur…
- czy konstrukcja jest sucha czy mokra
- jeśli mokra, to czy tylko wilgotna, czy woda wręcz płynie
- czy konstrukcję należy uszczelnić, czy wzmocnić /doprowadzić do stanu wyjściowego nośności/
Może okazać się, że do uszczelnienia jest wilgotny mur z cegły, a rozwiązaniem okaże się iniekcja strukturalna przy użyciu żelu akrylowego, którego składnikiem B jest woda i rozpuszczony w niej inicjator reakcji.
Znając odpowiedź na powyższe pytania i mając przed sobą tabelę, bez problemów można sobie odpowiedzieć, która baza będzie odpowiednia. Kolejnym krokiem jest wybór producenta danego rodzaju materiału.
Którymi rodzajami materiałów pracujesz najczęściej?
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.