Iniekcja rys w betonie sprężonym

Opublikowano: 24 sierpnia 2017 Czas czytania: 2 minuty

Beton sprężony został zaprojektowany w taki sposób, aby był bardziej odporny na pękanie. Problem w tym, że jeśli z jakiegoś powodu się zarysuje, istnieją zalecenia mówiące o tym, aby w nim nie wiercić. Jak zatem uszczelnić cieknącą rysę?

Konstrukcja sprężona

Sprężenie betonu, przeciwdziałające efektom obciążeń zewnętrznych działających na konstrukcję uzyskiwane jest poprzez naciąg cięgien / kabli. Naprężenia powstałe w wyniku działania siły sprężającej redukują zasięg strefy rozciąganej w przekroju, co bezpośrednio przyczynia się do ograniczenia ugięć i zarysowań elementu sprężonego. W betonie sprężonym stosowane jest zbrojenie z wysokogatunkowej stali w postaci cięgien jednożyłowych lub wielożyłowych, jak również, zbrojenie z włókna szklanego czy węglowego.

Beton sprężony pozwala uzyskiwać większą wytrzymałość, co tworzy konstrukcje o znacznych rozpiętościach. Charakteryzują się one smukłością i lekkością, oraz jak wspomniano uprzednio, pozwalają zredukować ugięcia w elementach zginanych.

Technologię tą wykorzystuje się przy budowie takich konstrukcji jak obiekty mostowe, estakady, czy stropy o dużych rozpiętościach. Są też szeroko stosowane do budowy zbiorników na wodę, w tym zbiorników p. poż., tak jak w naszej sytuacji.

Zlecenie do wykonania

Zlecenie firmy Warbud S.A. dotyczyło uszczelnienia popękanego dna zbiornika p. poż. z betonu sprężonego w technologii kablobetonu. Naprawa w technologii iniekcji ciśnieniowej wydawała się najlepszym rozwiązaniem, jednak przewiercenie cięgien było niedopuszczalne.

Zbieranie informacji

Przed przystąpieniem do iniekcji betonu sprężonego należało zebrać informacje o konstrukcji. Nie wystarczała sama analiza dokumentacji i znajomość zagadnienia konstrukcji sprężonych. Postanowiono ustalić przebieg cięgien utrzymujących konstrukcję i ich położenie względem rys. Jedynym sposobem na uzyskanie tych danych było przeskanowanie stropu z betonu sprężonego.

Efektem wykorzystania detektora było naniesiona na powierzchni stropu siatka zbrojenia z podaniem średnicy i grubości otuliny. Detektor Hilti umożliwia także wykrycie pustek w niedogęszczonym betonie czy wczesnych śladów korozji.

Wynik prac

Dzięki skanowaniu kablobetonu określono bezpieczne miejsca wiercenia otworów pod pakery iniekcyjne i wykonanie iniekcji ciśnieniowej w sposób niezwykle precyzyjny.

Praca składająca się z tylu etapów, począwszy od analizy dokumentacji kablobetonu i skanowania przez  wiercenie i w końcu iniekcję została zakończona sukcesem.

Masz pytania? Pisz na adres   kontakt@inblock.com.pl

mgr inż Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.

Dodaj komentarz

×