Jak zabezpieczyć fundamenty domu przed zimą?

Opublikowano: 15 października 2024 Czas czytania: 4 minuty

Budowa domu to proces pełen wyzwań, a jednym z kluczowych zadań jest odpowiednie zabezpieczenie fundamentów na zimę. Jeśli rozpoczęliśmy budowę latem lub jesienią, istnieje prawdopodobieństwo, że przed zimą zdążymy zrealizować jedynie fundamenty. To właśnie w tym etapie możemy podjąć istotne decyzje, które wpłyną na trwałość całej konstrukcji. Odpowiednia ochrona fundamentów przed mrozem i wilgocią jest niezbędna, aby uniknąć przyszłych problemów i dodatkowych kosztów.

Dlaczego Zabezpieczenie Fundamentów Jest Tak Ważne?

Fundamenty stanowią podstawę konstrukcji.  Zimą niskie temperatury mogą prowadzić do przemarzania gleby wokół fundamentów, co w przypadku niewłaściwie zabezpieczonych budynków może skutkować pęknięciami oraz osłabieniem konstrukcji. Dodatkowo, wilgoć, która przedostanie się do niezabezpieczonych fundamentów, w połączeniu z mrozem, może wywołać nieodwracalne szkody. 

Krok Pierwszy: Izolacja Przeciwwodna

Podstawowym krokiem w zabezpieczeniu fundamentów jest ochrona przed wodą. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z deszczem, topniejącym śniegiem, czy też wiosennymi roztopami. W okresie przejściowym, gdy temperatura powietrza zaczyna spadać nie osiągając jeszcze ujemnych wartości warto wybrać do tego celu materiały szybko wiążące i schnące.

 Przykładem takiego produktu są masy KMB dwuskładnikowe, które wiążą poprzez reakcję chemiczną, a nie odparowywanie wody, które w okresie jesiennym jest utrudnione. Na szczególną uwagę zasługują również masy hybrydowe, łączące zalety mas KMB i elastycznych szlamów uszczelniających. Są to produkty charakteryzujące się szybką odpornością na działanie deszczu i wody. Pamiętajmy, że Izolację należy również ułożyć poziomo na ścianach fundamentowych, aby zabezpieczyć je przed kapilarnym podciąganiem wilgoci w przyszłości.  

Tu znajdziesz artykuł o nowoczesnych materiałach hydroizolacyjnych, w którym doradzamy, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w chłodniejszych, jesiennych i zimowych warunkach. Polecamy!

Krok Drugi: Ocieplenie Fundamentów

Izolacja termiczna chroni fundamenty przed przemarzaniem i uszkodzeniami wynikającymi z cyklicznego zamrażania i rozmrażania gruntu. Izolacja termiczna  ma za zadanie również chronić fundamenty przed uszkodzeniami mechanicznymi 
i uszkodzeniami wynikającymi z działania promieni słonecznych (szczególnie wrażliwe są masy KMB). 

Najlepszym materiałem do ocieplenia fundamentów są płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), które charakteryzują się wysoką twardością oraz niską nasiąkliwością. Pozwala to osiągnąć dwa cele jednocześnie: ochrona mechaniczna
 i termiczna izolacji przeciwwodnej. XPS sprawdza się znacznie lepiej w wilgotnym gruncie niż tradycyjny styropian EPS, który może tracić swoje właściwości ciepłochronne.

Krok Trzeci: Zasypanie Fundamentów

Gdy fundamenty są odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone, kolejnym krokiem
 jest ich zasypanie. To prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na dodatkowe zabezpieczenie przed zimą. Zasypanie chroni je przed bezpośrednim działaniem mrozu, a także minimalizuje ryzyko przemarzania gruntu wokół budynku. Co więcej, zasypane fundamenty są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz gromadzenie się wilgoci. Zasypany jesienią grunt samoistnie dogęści się podczas zimy. Dlatego jeśli to tylko możliwe, warto wykonać izolację i zakopać fundamenty jeszcze przed zimą. Ważne jest, aby zasypywać fundament uważając na XPS, oderwanie płyt lub ich przemieszczenie może oznaczać rozszczelnienie izolacji. 

Nawet jeśli nie uda się wykonać izolacji cokołowej (tej nad ziemią), to i tak warto zrobić izolację części podziemnej ścian fundamentowych i je zakopać. 

Co Zrobić w Przypadku Budynków Podpiwniczonych?

W domach podpiwniczonych same fundamenty mogą wymagać szczególnej uwagi. Obsypanie ścian fundamentowych od strony zewnętrznej nie rozwiązuje problemu zabezpieczenia przed zamarznięciem, ponieważ od środka podstawa fundamentu pozostaje odsłonięta, a w zagłębieniu grunt może zamarznąć. Dodatkowe zagrożenie występuje w sytuacji, gdy nie ma jeszcze stropu nad piwnicą, co może prowadzić do odkształcenia się ścian pod naporem ziemi od strony zewnętrznej. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z zasypywania wykopu i zamiast tego przykryć ławy fundamentowe po obu stronach płytami styropianowymi, a następnie obsypać je cienką warstwą gruntu. To zabezpieczenie pomoże uniknąć przemarzania fundamentów oraz zapewni ich stabilność.

Co Jeśli Nie Zdołamy Zabezpieczyć Fundamentów Przed Zimą?

Niestety, prace budowlane nie zawsze przebiegają zgodnie z planem. 
Jeśli nie zdążymy z izolacją przeciwwodną i termiczną przed zimą, lepiej pozostawić fundamenty w ich aktualnym stanie. Fundamenty wykonane z żelbetu, a nawet bloczków betonowych nie muszą być specjalnie zabezpieczane, o ile nie zostały wcześniej zaizolowane masami uszczelniającymi. Mówiąc o zabezpieczeniu fundamentów na zimę (a nie na stałe) mamy w głównej mierze na myśli zabezpieczenie izolacji, a nie betonu. 

Jeśli pogoda (niskie temperatury i opady) nie pozwalają na wykonanie izolacji i jej zabezpieczenie oraz zakopanie, to warto pozostawić sam beton i tylko przykryć wierzch murów fundamentowych przed bezpośrednimi opadami. 

W tej sytuacji warto zadbać o profilowanie terenu wokół fundamentów, aby uniknąć gromadzenia się wody opadowej, która mogłaby uszkodzić konstrukcję. Wiosną, kiedy beton przeschnie, niezwłocznie należy powrócić do prac związanych z izolacją przeciwwodną i termiczną.

Podsumowanie

Zima może być trudnym okresem dla nowo wznoszonych budynków, jednak odpowiednie przygotowanie fundamentów znacząco zminimalizuje ryzyko uszkodzeń. Zadbajmy o to, aby przed nadejściem mrozów fundamenty były odpowiednio zabezpieczone. Dobrze wykonana izolacja oraz zasypanie fundamentów to nie tylko ochrona na czas zimy, ale także inwestycja w trwałość naszego domu na lata.

Dodaj komentarz

×