Pakery iniekcyjne – montaż

Opublikowano: 19 lutego 2019 Czas czytania: 5 minut

Jedną z najbardziej niewdzięcznych rzeczy, z jakimi się zderzam w swojej pracy jest porównywanie prac wykonywanych przez firmy wykonawcze i generalizowanie. Takie słowa jak: „widzieliśmy już raz tę iniekcję i nic z tego nie wyszło” są stale powtarzane. Ciągle od nowa pokazuję różnice, czasem naprawdę drobne, wręcz niezauważalne dla osoby spoza branży. Różnice, które sprawiają, że wynik jest zwycięstwem lub przegraną. Przypominają się słowa wielkiej motywującej przemowy Ala Pacino – trenera z filmu „Męska gra” (Any given sunday) YouTube – oglądaj od 1min, 49 sek lub całość bo naprawdę warto. Al mówi o sekundach i calach decydujących o zwycięstwie lub porażce. Tak samo jest w każdej pewnie dziedzinie ludzkich poczynań. I w iniekcji… też.

Cieknąca rysa powoduje uszkodzenia  

Cieknąca rysa w betonowym stropie jest niewątpliwie problemem. Jest uszkodzeniem konstrukcji. Jest zagrożeniem dla betonu, stali zbrojeniowej oraz samochodów stojących bezpośrednio pod rysą. Trzeba pamiętać, że zacieki powstające na lakierze i szybach aut nie dają się zmyć. Są to sole i inne związki wypłukiwane z betonu, które „wgryzają się” w lakier. Naprawa samochodów polega na ponownym lakierowaniu. Koszty są znaczne, a ciężko kogokolwiek nakłonić do opłacenia naprawy.  

Błędy w wierceniu otworów wzdłuż rysy 

Na załączonych poniżej schematach pokazuję, jak nieprawidłowo przygotowana do iniekcji rysa w zasadzie uniemożliwia jej naprawę.  

Błędnie zainstalowane pary iniekcyjne wzdłuż rysyPatrząc na rysę w stropie nie znamy jej przebiegu wewnątrz. Z tego właśnie powodu opracowano sposób wykonywania otworów wzdłuż rysy. Opracowano odległości od rysy i pomiędzy otworami. Określono, choćby w przybliżeniu, kąt pod jakim należałoby wiercić, aby dać sobie szansę na sukces. 

Kalkulator wiercenia do iniekcji rysy

Przygotowałem kalkulator, dzięki któremu można łatwo obliczyć w jakiej odległości od rysy i pod jakim kątem należy wiercić, aby dobrze przygotować rysę do naprawy. Wystarczy wpisać grubość pękniętego betonu.

Wiercenie prostopadle, prosto w rysę 

Otwór i paker prostopadły w rysie

Taki sposób wiercenia powoduje, że otwór może przecinać rysę tylko i wyłącznie w pierwszych 1-2 cm jego długości, a następnie jest otworem ślepym. Wynik iniekcji jest na pewno wielką porażką. 

Wiercenie za blisko rysy 

Otwór za blisko rysy

W tym przypadku istnieją co najmniej dwa powody braku powodzenia. Po pierwsze otwór przecina rysę bardzo płytko pod powierzchnią naprawianego elementu – stropu. Z tego powodu żywica w zasadzie nie ma szans na wpłynięcie do wnętrza rysy. Zdecydowanie łatwiej będzie jej od razu wypłynąć z rysy na powierzchnię gdzie oczywiście nic nie uszczelnia.  

Drugim problemem jest fakt, że skoro otwór jest bardzo blisko rysy, to osadzony w nim paker iniekcyjny przecina rysę. Wylot pakera znajduje się w ślepym otworze. Nawet kropla żywicy nie wpłynie w rysę. 

Nieprawidłowy kąt wiercenia 

Nieprawidłowy kąt wiercenia

Po umiejętności dobrania odpowiedniego kąta wiercenia otworów wzdłuż rysy poznaję, czy wykonawca rozumie swoją pracę. Generalnie zasada iniekcji mówi, że otwór powinien przecinać rysę w połowie grubości naprawianego elementu. Jeśli z powodu np. gęstego zbrojenia, nie możliwe jest wiercenie w uprzednio określonych miejscach należy je oczywiście zmienić. Zmiana miejsca wiercenia musi jednak spowodować również zmianę kąta, pod jakim otwór powstaje. Bez tego, możliwe jest, że otwór wcale nie przetnie rysy lub nie w okolicy połowy grubości naprawianego elementu. 

Jak naprawić rysę w stropie? 

Do prawidłowej i skutecznej naprawy rysy w konstrukcji betonowej służy technologia iniekcji ciśnieniowej. Jednak użycie tej nazwy naprawy w ofercie nie sprawi, że rysa zostanie w czarodziejski sposób wypełniona i uszczelniona.  

Ogólna zasada iniekcji mówi, że otwory należy wykonywać w naprzemiennie po obu stronach rysy w odległości od rysy równej połowie grubości naprawianego elementu. Rozstaw pomiędzy pakerami leżącymi po tej samej stronie rysy powinien być równy grubości naprawianego elementu co z kolei oznacza, że pakery leżące naprzemiennie po obu stronach rysy oddalone są od siebie o pół grubości naprawianego elementu. Z tego wynika, że kąt wiercenia wynosi ok 45 stopni. Jeśli jednak miejsce rozpoczęcia wiercenia musi znaleźć się nieco bliżej rysy, to i kąt należy nieco zaostrzyć aby przeciąć rysę w połowie grubości elementu.  

Wiercenie naprzemiennie po obu stronach wzdłuż rysy sprawia, że co najmniej część otworów prawidłowo przetnie rysę i będzie czynnikiem prowadzącym do udanej naprawy.  

Takie umiejscowienie otworu względem rysy sprawia, że rysa jest przecięta w połowie grubości elementu np. stropu. Żywica wpływająca z otworu do rysy ma do pokonania taką samą odległość w obie strony do powierzchni stropu. Dzięki temu wypełnia większą wysokość rysy niż w przypadku omawianym powyżej. Wypełnienie rysy żywicą sprawia, że zostaje ona uszczelniona. Rozstaw pakerów sprawia, że żywica rozpływając się w rysie może przedostawać się od otworu do otworu informując wykonawcę o postępie w pracy. 

Poniższy schemat przedstawia te zależności i pozwala zrozumieć dlaczego w iniekcji najważniejsze jest dobre przygotowanie rysy do iniekcji.  

Prawidłowy kąt wiercenia

Otwór widoczny po prawej stronie rysy przecina ją niemal idealnie w połowie grubości elementu. Ten z lewej nieco płycej, jednak wykonawca nie ma o tym pojęcia. Nie prześwietlił przecież konstrukcji, nie zna dokładnego przebiegu rysy w betonie. Nikt z nas nie ma rentgena w oczach. Jednak tylko trzymanie się zasady prawidłowego wykonywania otworów wzdłuż rysy sprawia, że przynajmniej część nich przetnie rysę w odpowiednim miejscu i przyczyni się do sukcesu będącego wypełnieniem rysy materiałem naprawczym.  

 

 

Masz pytania? Pisz na adres             kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

   

 

 

Dodaj komentarz

×