fbpx

Przecieki przez dylatację konstrukcyjną należą niestety do najczęstszych przyczyn uszkodzeń mienia w konstrukcjach podziemnych, np. parkingów wielopoziomowych. Co ciekawe, woda spływająca w szczelinę dylatacji pochodzić może zarówno z gruntu jak i być wwieziona przez samochody. Stąd wniosek, że projektując obiekt, należy zapewnić szczelność dylatacji ścian zewnętrznych jak i stropów pomiędzy poziomami obiektu.

Zbieramy informacje o obiekcie 


Aby prawidłowo wykonać naprawę przecieku, potrzebujemy wiedzy o dylatacji: 

 • czy strop jest w poziomy czy też ma spadki wzdłuż biegu dylatacji
 • gdzie jest zainstalowane systemowe uszczelnienie dylatacji (na zewnątrz czy w środku grubości konstrukcji 
 • jak gruba jest konstrukcja, którą naprawiamy 
 • jaka jest szerokość dylatacji
 • czy jest to przegroda zewnętrzna czy wewnętrzna obiektu  
 • czy była już poprzednio naprawiana
 • czy cieknie z niej woda podczas iniekcji

Czyszczenie szczeliny dylatacyjnej

CZYSZCZENIE DYLATACJICo można znaleźć w szczelinie dylatacyjnej podczas przygotowania do uszczelnienia? Najczęściej jest to styropian, czyli element szalunku traconego, który „tworzy dylatację”, bardzo często jest to wełna mineralna. Jednak na powyższym zdjęciu widać wyraźnie, że w szczelinie dylatacji nadal tkwi sklejka szalunkowa.


Jeżeli jednak zamiast tych elementów znajdujemy sklejkę szalunkową, sytuacja zaczyna się komplikować. Po pierwsze dlatego, że dylatacja nie pracuje zgodnie z założeniem. Nasiąknięta i spęczniała wodą przecieku sklejka uniemożliwia występowanie zaprojektowanych zmian szerokości dylatacji. Ponadto sklejka ta sięga często górnej powierzchni stropu i ma kontakt z zalegającą na stropie wodą. Jeśli w dylatacji jest sklejka, to nie ma w niej miejsca na żaden system uszczelnienia. Dodatkowo częstą bolączką dylatacji jest ich zabetonowanie. Gdzieś zabrakło styropianu, ktoś nie zajrzał, zabetonowano i „już nie widać”, więc nie ma problemu. Aż do czasu przecieku. Jest to częsta sytuacja w słupach, które o ironio, bardzo trudno oczyścić lub rozkuć ze względu na brak dostępu. Często jednym z usuwanych elementów jest również poprzedni, niedziałający system uszczelniający. 

CZYSZCZENIE DYLATACJI 02Ścianki szczeliny dylatacji muszą zostać dokładnie oczyszczone, kruszywo odsłonięte aby materiał naprawczy mógł się do tego podłoża przykleić. Na powyższym zdjęciu widać, że po usunięciu sklejki ze szczeliny dylatacyjnej garaż przez chwilę wygląda jak warsztat stolarski. Jednak dopiero tak radykalne czyszczenie może sprawić, że żywica uszczelniająca będzie mogła wypełnić szczelinę dylatacji i przykleić się do ścianek dylatacji jak na schemacie w lewym dolnym roku fotografii. 

Iniekcja dylatacji, przygotowania 

CZYSZCZENIE DYLATACJI 03Przygotowania dylatacji nie kończą się na dokładnym oczyszczeniu betonu, a już sama ta operacja jest trudna i czasochłonna. I często od niej właśnie zależy powodzenie całej operacji. A co dalej? 

Na podstawie zebranych informacji znamy grubość konstrukcji , szerokość szczeliny oraz miejsce położenia systemowego uszczelnienia - najczęściej jest to zabetonowana taśma z tworzywa.  

Mając te dane dobieramy wymiary wypełnienia dylatacji materiałem uszczelniającym, dwa razy wyższe wypełnienie niż szerokość dylatacji.

Wymiary uszczelnienia

Załóżmy taki scenariusz: strop o grubości 30 cm, dylatacja o szerokości 2,5 cm, taśma dylatacyjna zainstalowana na zewnątrz (od strony gruntu). Opylanie zatem jest wypełnić dylatację na wysokość ok 5 cm żywicą na bazie akrylu. Instalacja poliuretanowego sznura dylatacyjnego powinna być tak zrealizowana, aby zapewnić przestrzeń pomiędzy taśmą a sznurem dylatacyjnym właśnie na wysokość 5 cm.

Miejsce wiercenia otworów na pakery iniekcyjne

Czyszczenie dylatacji Zanim zainstalujemy sznur dylatacyjny należy wywiercić otwory doprowadzające do tak zdefiniowanej przestrzeni. Ze względu na dużą przestrzeń w dylatacji wystarczy rozstaw co ok 50 cm, wystarczy też, jeśli otwory będą wiercone z jednej strony szczeliny dylatacyjnej. Ważnym i pomocnym jest, aby kilka otworów wywiercić na samej górze, tj. aby ich wylot znajdował się tuż przy taśmie izolacyjnej. Dzięki temu będzie wiadomo kiedy cała zaplanowana wysokość dylatacji będzie już wypełniona żywicą - kontrola iniekcji. Dodatkowo w ten sposób realizuje się odpowietrzenie zamkniętej przestrzeni. O odpowietrzaniu podczas iniekcji pisałem już wcześniej artykuł.

Jeżeli sznur dylatacyjny ukryty jest głęboko w szczelinie dylatacyjnej i istnieje ryzyko nieszczelności podczas iniekcji, można i trzeba go podeprzeć i doszczelnić np. pianką montażową. W takiej sytuacji pewnie będzie potrzebny później drugi sznur dylatacyjny instalowany płyciej jako podparcie dla masy trwale elastycznej zamykającej szczelinę dylatacyjną. 

Jeżeli z wymiarów dylatacji i poziomu wypełnienia wychodzi, że sznur podpierający żel jest bliżej zewnętrznej powierzchni, można go od razu zamknąć materiałem trwale elastycznym (kit dylatacyjny) lub tymczasowo materiałem na bazie cementu (tylko na czas iniekcji). 

Ile potrzeba materiału do wypełnienia dylatacji 

Obliczenie objętości dylatacjiNa po pytanie najłatwiej odpowiedzieć obliczając (choćby w przybliżeniu) objętość uszczelnianej dylatacji biorąc jej długość, szerokość i wysokość planowanego wypełnienia. Najprościej obliczyć objętość podając wymiar w decymetrach, pamiętamy bowiem, że 1 decymetr sześcienny to 1 litr. Oczywiście ze względu na opisywane wyżej niedoskonałości wymiarowe konstrukcji koniecznie trzeba założyć wyższe zużycie, co najmniej o 15%.  

Na tej podstronie mojego podcastu można pobrać gotowy do użycia kalkulator objętości dylatacji.

Miejsce rozpoczęcia iniekcji 

Jak wybrać gdzie zacząć uszczelnienie? Zadając sobie odpowiednie pytania: 

 • czy jest dylatacja w płycie dennej 
 • czy jest dylatacja w ścianie 
 • czy jest dylatacja w stropie 
 • czy wszystkie wymienione dylatacje łączą się ze sobą tworząc zamknięte „koło” 

Jeśli w płycie dennej nie ma dylatacji, a jest w ścianie stojącej na tej płycie, to uszczelnienie należy koniecznie zacząć od zakotwiczenia właśnie w płycie dennej. Wykonuje się podkucie otuliny płyty dennej na głębokość ok 1,5 - 2 cm wewnątrz dylatacji aby materiał wkleił się w płytę denną. 

Czas wiązania żywicy na bazie akrylu 

Dobór odpowiedniego materiału naprawczego opisałem już wcześniej w tym artykule. Żywica akrylowa, inaczej nazywana żelem akrylowym lub po prostu żelem pozwala na dostosowywanie czasu reakcji w zależności od ilości dodawanych składników. Regulacja ta jest bardzo pomocna. Jeśli bowiem do wnętrza dylatacji wpływa cały czas woda, czas reakcji powinien być odpowiednio krótki, aby żel nie zmieszał się z wodą. Doprowadzałoby to do pogarszania jego parametrów. Przeważnie czas ten ustawia się na ok 2,5 minuty, a iniekcji dokonuje przy użyciu pompy 2 składnikowej.  

Iniekcja ciśnieniowa dylatacji 

Iniekcyjne wypełnienie dylatacjiPo zakończonych przygotowaniach, zamknięciu dylatacji sznurem oraz np. masą elastyczną i zainstalowaniu pakerów iniekcyjnych w otworach, można przystąpić do iniekcji. Zaczynamy od jednego z końców dylatacji lub od samego dołu jeśli chodzi o iniekcję pionowego odcinka. Należy przy tym pamiętać, które otwory mają służyć do odpowietrzenia i kontroli wypełnienia. Otwory te poddawane są iniekcji na samym końcu w sytuacji, kiedy materiał iniekcyjny z nich wypłynie. Koniecznie należy podać nieco więcej materiału niż wynik obliczeń (ok 15%) aby doprowadzić do sytuacji, w której materiał wypłynie nieszczelnością, którą do tej pory przedostawała się woda do wnętrza dylatacji. Takie rozwiązanie jest optymalne dla prawidłowej naprawy dylatacji.  

Zakończenie 

Po związaniu żywicy można rozpocząć sprzątanie. W zależności od tego, czy na poprzednim etapie zaaplikowano już masę trwale elastyczną prace mogą wyglądać nieco inaczej. Jednak generalnie chodzi o usunięcie pakerów iniekcyjnych, zamknięcie otworów, ewentualnie odmalowanie powierzchni betonu. Jeśli nie ma kitu dylatacyjnego, należy usunąć zamknięcie tymczasowe, zagruntować i zaaplikować masę trwale elastyczną.

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

  

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"