Case study – Wiercenie diamentem i iniekcja
Jako firma specjalizująca się w naprawach w technologii iniekcji ciśnieniowej otrzymujemy często zlecenia, które wykorzystują tą technikę jako usługa towarzysząca innym pracom. Są to połączenia iniekcji, kucia czy wklejania prętów. Tym razem dostaliśmy trudne technicznie do wykonania otwory w żelbecie stropu ze styropianem i zasypanym keramzytem podtrzymującym betonową warstwę spadkową dachu.
Zdjęcie nr 1 przedstawia odkryte warstwy konstrukcji dachu.
Ze względu na spadki dachu warstwa keramzytu miała zróżnicowaną grubość. Trudność zadania polega na konieczności stabilizacji kruszywa (keramzytu) przed wykonaniem otworów. Przewiercenie warstwy spadkowej, keramzytu i stropu w jednym podejściu nie było możliwe:
- – sumaryczna grubość warstw wynosiła ok 95 cm
- – długość rdzenia nie zmieści się do wnętrza wiertła koronowego
- – po wyjęciu wiertła keramzyt zacząłby się zsypywać do wnętrza obiektu
Do wywiercenia były otwory o wymiarach 40×40 cm, 50×50 cm oraz kilka otworów o średnicy 162 mm pod wentylację i klimatyzację.
Przed wierceniem wykonano iniekcyjne nasączenie keramzytu żywicą na bazie poliuretanu. Iniekcję prowadzono poprzez lance iniekcyjne (lance zainstalowano dokoła planowanych otworów w konstrukcji stropu) aby żywica nasączyła kruszywo na całej wysokości zasypu dookoła planowanych otworów.
Zdjęcie nr 2 przedstawia przewiert przez keramzyt i otwory po lancach – widoczne ślady po żywicy iniekcyjnej.
Dzięki temu kruszywo zostało sklejone i ustabilizowane. Po wywierceniu otworu o średnicy 162 mm koronką diamentową otrzymano rdzeń z keramzytu. Po wyjęciu rdzenia otaczający keramzyt pozostał ustabilizowany i podpierał warstwę spadkową dachu.
Zdjęcie nr 3 przedstawia rdzeń z ustabilizowanego keramzytu
W tym momencie można było zainstalować przedłużkę wiertła koronowego i kontynuować wiercenie otworu w stropie. Zastosowano 2 przedłużki, o długości 0,5 m oraz 0,3 m.
Zdjęcie nr 4 przedstawia proces wiercenia otworu o średnicy 162 mm w betonie warstwy spadkowej.
Po wykonaniu otworów do pracy mogła przystąpić firma zajmująca się instalacją klimatyzacji i wentylacji.
Mam nadzieję, że ten krótki opis prac okaże się Państwu pomocny.
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.