Podbicie fundamentów domu jednorodzinnego

Opublikowano: 3 września 2017 Czas czytania: 3 minuty

Budowa domu to dla wielu osób inwestycja życia… na całe życie. Z naszych obserwacji wynika jednak, że nie wszystkie efekty budowania sposobem gospodarczym są pozytywne. Ostatecznie wcale nie jest tak tanio, często nie jest bezpiecznie, a na pewno nie jest prawidłowo.

Uwaga- opisana w tym artykule naprawa nie jest już w ofercie firmy Inblock. Wiertnica została sprzedana. Naprawy geotechniczne realizujemy wyłącznie poprzez iniekcję żywic poliuretanowych przez lance iniekcyjne. 

Ludzie pod koniec budowy mówią, że gdyby tylko wiedzieli, jak będzie to trudne, nigdy by się na to nie porwali. Ciągle jednak wiele osób podejmuje takie wyzwanie na nowo. 

Brak wiedzy i doświadczenia w połączeniu z wieloma decyzjami do podjęcia nieuchronnie prowadzi do błędów. Jak jedna osoba może się na wszystkim znać? Cóż, inwestor domku jednorodzinnego uważa, że podoła. Część z tych decyzji jest nietrafiona.  

Uszkodzenia ścian budynku 

Błędy zaczynają się już na samym początku przy wykonywaniu fundamentów. Nieprawidłowe posadowienie prowadzi do osiadania budynku, pękania ścian, rys na tynku, odspajania się narożników budynku lub przybudówek. Ukrywanie pęknięć muru nie usuwa przyczyny powstania uszkodzenia, która znajduje się w fundamentach. Nie każdy grunt nadaje się do budowy, nie można zatem wykonywać fundamentu bez wykonania badań gruntu.

Najlepiej i najtaniej wykonać badania gruntu i dobrze zaprojektowane posadowienie przed budową domu. Jeśli okaże się konieczne wykonanie posadowienia pośredniego, np. w przypadku gdy grunt nośny znajduje się kilka metrów poniżej poziomu tradycyjnego posadowienia, nośne mikropale CFA będą doskonałym rozwiązaniem. Wykonuje się je wzdłuż planowanych ław fundamentowych budynku, a ich zbrojenie wiąże ze zbrojeniem konstrukcji. 

Podbicie istniejących fundamentów 

wiercenie kolejnych otworów mini

Jeśli jednak budynek już istnieje, należy podbić fundamenty, aby zapobiec dalszemu pękaniu i niszczeniu konstrukcji. Tylko wykonanie pośredniego posadowienia połączanego z obecnym fundamentem zapewni ustanie procesów osiadania. 

Jest to proces trudniejszy, ponieważ posadowienie na wierconych mikropalach CFA wymaga pracy w sąsiedztwie istniejącego budynku. Wiertnica na gąsienicach musi dojechać do ściany budynku i wykonać odwiert w gruncie przyległym do ściany. Z tego też powodu, otwór nie jest wykonany pionowo w dół, a wszelkie odchyłki od pionu powodują powstawanie sił zginających mikropal. Często jest to kolejny powód wyższej ceny, ponieważ średnica, zagłębienie i rodzaj zbrojenia mikropala muszą uwzględniać tą niedogodność.  

Poniższa galeria zdjęć przedstawia etapy wykonania mikropalami w technologii CFA ze zbrojeniem z stalowych prętów. Średnica mikropali wynosi 20 cm. Dzięki niewielkim rozmiarom wiertnicy SOCOMAFOR 50 byliśmy w stanie wjechać na podwórko i zmieścić się pomiędzy ścianą a ogrodzeniem i drzewami. Pewnym ograniczeniem były też kable sieci energetycznej i telefonicznej. 

Połączenie mikropala ze ścianą fundamentową 

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest połączenie mikropala z istniejącą ścianą fundamentową. Odsunięcie głowicy mikropala i jego kąt w stosunku do muru powoduje konieczność wykonania oczepu łączącego oba elementy. Oczep ze ścianą fundamentową łączy się stalowymi kotwami wklejonymi w ścianę. Połączenie to jest konieczne, aby wykorzystać nośność nowo wykonanego mikropala.  

Zalety mikropali CFA 

– możliwość wykorzystania nośnego gruntu zalegającego poniżej obecnego posadowienia 

– łatwość połączenia z konstrukcją ściany fundamentowej 

– możliwość wykonania niewielkim sprzętem wiertniczym 

– możliwość wykonania na małej powierzchni terenu wokół domu  

– możliwość wykorzystania różnego rodzaju zbrojenia   

– wykonanie mikropala CFA pod istniejącym fundamentem 

 

Uwaga- opisana w tym artykule naprawa nie jest już w ofercie firmy Inblock. Wiertnica została sprzedana. Naprawy geotechniczne realizujemy wyłącznie poprzez iniekcję żywic poliuretanowych przez lance iniekcyjne. 

 

Masz pytania? Pisz na adres  kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

Dodaj komentarz

×