Uważaj na to, gdzie parkujesz
O czym myślisz, kiedy wjeżdżasz do ogólnodostępnego garażu wielopoziomowego? Prawdopodobnie o tym, żeby nie pokonywać zbyt wielu poziomów do najbliższego wolnego miejsca. Ja z kolei rozglądam się za przeciekami, pęknięciami i uszkodzonymi dylatacjami. Po pierwsze dlatego, że w ten sposób szukam zleceń. Po drugie po to, aby nie zaparkować pod cieknącą rysą.
Zagrożenia dla lakieru samochodów
Niestety wielu właścicieli aut już się przekonało, że zwyczajnie nie da się zmyć z lakieru zacieku powstałego w wyniku kapania wody ze stropu. Dłużej zaparkowane auto nadaje się wyłącznie do ponownego lakierowania. Opłatę ponosi cała wspólnota mieszkaniowa bądź obciążana jest polisa ubezpieczeniowa zarządcy nieruchomości. Zamiast naprawić uszkodzenie, często zagradza się zalewane miejsca parkingowe tracąc dochód z wynajmu. Nie mówiąc już o pozostającym wrażeniu w świadomości klientów np. centrów handlowych. Remont odkładany jest zawsze na później, jednak odwlekanie w czasie to zwiększanie kosztów naprawy. Firmy zarządzające nieruchomościami mają z takimi problemami do czynienia na codzień.
Najczęstsze uszkodzenia w parkingach wielopoziomowych
Mamy do czynienie z trójką głównych winowajców. W zasadzie zróżnicowaniu ulega jedynie ich udział procentowy w zależności od obiektu. Przeważnie zdarza się, że występują przynajmniej dwa z trzech wymienionych rodzajów przecieków. A są to:
- cieknące rysy i styki robocze w stropach
- cieknące dylatacje konstrukcyjne
- cieknące przejścia technologiczne rur i kabli przez konstrukcję
Zwracaj uwagę na to, gdzie parkujesz auto
W czasie deszczu, kiedy samochody wwożą do garażu wodę, część z niej spłynie i zaleje auto poniżej. Oby to nie Twoje auto było tym, które ucierpi. Zgłaszaj obsłudze obiektu widoczne przecieki. Taka informacja może być warta kilka tysięcy złotych naprawy jednego auta. Problem w tym, że na danym miejscu w ciągu dnia może zostać uszkodzone więcej niż jedno auto. Zatem wartość informacji może być dużo większa.
Bezpieczeństwo i prestiż obiektu
Zgodnie z prawem, obiekt użyteczności publicznej musi być bezpieczny dla użytkowników. Odpowiedzialny za to jest zarządca nieruchomości oraz właściciel. Szczelność konstrukcji to nie tylko spełnienie tego obowiązku, to również prestiż. Szczególnie na rynku tak wielu nieprawidłowo utrzymanych parkingów wielopoziomowych. Nie wystarczy ogrodzić wyłączając z ruchu zalewane miejsce. To tylko półśrodek, a nie rozwiązanie problemu.
Na koniec trochę optymizmu
Współpracujemy z kilkunastoma firmami zarządzającymi nieruchomościami i systematycznie naprawiamy podległe im obiekty. Należy więc sądzić, że pozostałe ruszą w ich ślady i również zadbają o bezpieczeństwo i wygląd parkingów. Zwłaszcza jeśli użytkownicy postarają się o to, zwracając uwagę zarządcom.
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.