Kotwy spiralne do spinania muru

Opublikowano: 25 września 2017 Czas czytania: 3 minuty

Nieprawidłowo wykonany fundament może spowodować wiele szkód w części nadziemnej obiektu. Nierówno osiadający budynek zaczyna pękać. Mur nie jest w stanie przenieść pojawiących się naprężeń. Już z daleka od takiego obiektu widać rozwarstwienia i spękania wzdłuż spoin, pojawiają się one w sąsiedztwie otworów okiennych i drzwiowych w nadprożach.

Bardzo często jednak nie zwracamy uwagi na pojawiające się ryski. Jedne zwiększają swoją rozwartość latami, inne w ciągu tygodni.  Znaczna szybkość propagacji rys świadczy o stałym działaniu sił niszczących. Prawdopodobnych przyczyn bywa wiele, czasem jest to podmycie gruntu, wpływ sąsiadującej budowy lub znaczny ruch uliczny.

Podejścia do naprawy popękanego muru

Naprawa wyłącznie spękań ścian obiektu bez usunięcia przyczyny leżącej w nieprawidłowym posadowieniu nie rozwiązuje sprawy.

Podbicie fundamentów lub zastosowanie posadowienia pośredniego  w postaci np. mikropali CFA fundamentów nie wystarczy, spękania ścian pozostaną. 

Cel spinania muru 

Po usunięciu przyczyny powstania spękań należy przystąpić do „zszycia” spękanego muru i w ten sposób przywrócić jego oryginalną nośność. Wklejenie kotew spiralnych ma na celu sklejenie siłowe spękanej konstrukcji ściany murowanej lub nawet betonowej. Po wykonaniu zaprojektowanej naprawy konstrukcji, zachowuje się ona tak jak przed wystąpieniem uszkodzenia. Siły rozciągające występujące w konstrukcji przenoszone są na kotwę ze stali nierdzewnej.

Sprzęt i akcesoria do spiania muru

  • Bruzdownica
  • Elektronarzędzia
  • Kompresor
  • Odkurzacz
  • Aplikator do zapraw
  • Mieszarka do zapraw mineralnych

Materiały naprawcze

  • Spiralne kotwy ze stali nierdzewnej do naprawy muru i konstrukcji betonowych 6 mm, 8 mm, 10 mm
  • Systemowa zaprawa do wklejenia kotew 

Instalacja prętów spiralnych 

Naprawa wykonywana powinna być zgodnie z uprzednio przygotowanym planem naprawczym lub projektem. Dokument ten uwzględnia takie informacje jak rodzaj kotwy, jej średnicę i ilość przeznaczonych do instalacji metrów bieżących produktu. 

Sama naprawa może wyglądać w następujący sposób:

Wklejenie kotew wykonuje się z tej strony ściany, która przenosi obciążenia rozciągające. Na odcinku pionowej rysy w ścianie należy wykonać 4 poziome wpusty (może tez być podany rozstaw względem ilości warstw cegieł, np co 3-cia warstwa cegieł – kotwa) o głębokości ok 5-6 cm i długości całkowitej co najmniej 1,50 m, tzn po 0,75 m na stronę spękania. Szerokość bruzdy powinna wynosić ok 3,5 cm.

Kolejne spirale powinny być zamontowane z przesunięciem o co najmniej 10 cm względem siebie tak, aby naprężenia przenoszone przez poszczególne spirale, rozkładane były na wiekszą powierzchnię konstrukcji.

Po wykonaniu wpustu należy go oczyścić z kurzu i luźnych elementów. Przed aplikacją zaprawy, zwilżyć konstrukcję wewnątrz bruzd wodą. Jeśli karta techniczna zaprawy zaleca, użyć warstwy szczepnej. Zaprawę przygotować zgodnie z danymi zawartymi w karcie technicznej produktu. 

Następnie wprowadzić zaprawę do wnętrza bruzdy – ręcznie lub przy użyciu pompy. Kolejnym krokiem jest osadzenie w bruździe kotwy o długości krótszej o 2-3 cm od długości wykonanej bruzdy. Po zatopieniu kotwy w zaprawie uzupełnić wpust kolejną porcją zaprawy aż do wypełnieia bruzdy. Czas wiązania zaprawy jest uzależniony od temperatury otoczenia.

Wklejanie kotew spiralnych w murNa zdjęciu widoczne są pionowe rysy w konstrukcji ściany.

 

Wycofaliśmy się z realizowania tego rodzaju napraw, artykuł zostaje na blogu jako źródło informacji technicznych.

 

Masz pytania? Pisz na adres          kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

tel. 503-809-898

Inblock sp. z o.o.

 

 

Dodaj komentarz

×