fbpx

W relacjonowanej niemalże on-line na naszym profilu https://www.facebook.com/firmaInblock/ realizacji z iniekcji ciśnieniowej z Wilna (ambasada RP na Litwie) pisałem o naprawie muru ceglano - kamiennego. Wykonywaliśmy tam iniekcję kurtynową. A jakich użyliśmy pakerów i dlaczego akurat takich?

Sytuacja na obiekcie 

Pakery iniekcyjne zainstalowane w murze iniekcja kurtynowa , to najprościej mówiąc podanie żywicy z wnętrza obiektu poprzez przelotowe otwory w grunt przyległy do naprawianej konstrukcji, najczęściej muru. W naszym przypadku, mimo że iniekcję prowadzimy za mur, część żywicy może spokojnie pozostać również w pustkach i innych niedoskonałościach samej konstrukcji. I w zasadzie o to chodzi, każde wypełnienie konstrukcji przyczynia się bowiem do uszczelnienia. A o to przecież chodzi. Można wręcz powiedzieć, że wykonaliśmy iniekcję kurtynową i iniekcję strukturalną jednocześnie - klasyfikacja iniekcji ze względu na miejsce podania materiału. Ważny obiekt, więc i technologia naprawy szyta na miarę!

Jakie pakery iniekcyjne zastosowano? 

Skoro podjęliśmy decyzję, że część żywicy może pozostać w murze, to paker nie musi być długi, wystarczy 100 mm. Jego uszczelnienie może zaciskać się płyciej pod powierzchnią tynku. Tuż za uszczelnieniem pakera, żywica zaczyna płynąć niczym nieskrępowana i może wylewać się z otworu we wszystkie nieszczelności konstrukcji. W przeciwnym przypadku należałoby zainstalować pakera długiego z uszczelnieniem bliżej zewnętrznej powierzchni muru.  

Jak widać na zdjęciu, część pakerów była jednak dłuższa, a ich średnica większa niż standardowe 10 mm. Dlaczego? 

Należy pamietać, że wierciliśmy w mieszanym murze, a jego powierzchnia była otynkowana. Przy ustalonej siatce otworów część z nich wypadała w spoinach, nawet pustkach. W tych miejscach pobocznica otworu nie była tak regularna jak ta wiercona w cegle czy kamieniu, nie wspomianjąc nawet o betonie. Paker 10x100 mm nie pozwalał się tam prawidłowo zainstalować i nie gwarantował uszczelnienia. Ryzyko wypływania żywicy, a w skrajnych przypadkach nawet wyrwania pakera podczas iniekcji było zbyt duże. Większa średnica i dłuższy paker - 13x300 mm daje więcej możliwości na trafienie w takie miejsce, które zapewni prawidłowy montaż i zaciśnięcie się rozporowej części iniektora. Większa średnica to większa powierzchnia styku i pewniejszy montaż.  

A gdyby nie było tynku? 


W takiej sytuacji, aby uniknąć wypływu żywicy z przestrzeni pomiędzy budulcem muru, należałoby bezwzględnie zainstalować dłuższe pakery iniekcyjne i wszystkie uszczelnić głęboko w murze. Dzięki temu wypływ żywicy z powrotem do wnętrza pomieszczenia byłby utrudniony, a iniekcja mogłaby postępować zgodnie z planem i życzeniem wykonawcy. Aby mieć pewność prawidłowego uszczelniania, zalecałbym jednak iniektory rozporowe stalowe o długości 300 i więcej mm w zależności od grubości konstrukcji. Z doświadczenia wiem, że stalowe dłuższe pakery zdecydowanie lepiej zaciskają się w otworach o wątpliwym, nieregularnym kształcie. Ich korpus rurkowy ułatwia skręcanie i montaż. 

Kiedy jeszcze używać dłuższych pakerów? 

Technikę tę stosuje się szczególnie w sytuacji iniekcji strukturalnej , kiedy to ciśnienie pracy jest wyższe, a materiał musi rozpłynąć się w murze. Ponadto, kiedy zapada decyzja, żeby wykonać  wyłączenie kurtynę . Tu sposobem na oszczędność żywicy na wypełnienia pustek w murze, jest używanie przedłużanych rurek iniekcyjnych umożliwiających podanie żywicy bezpośrednio za konstrukcję w grunt. 

Iniekcja to złożona technologia naprawy

W zasadzie należy się już przyzwyczaić do tego, że w iniekcji ciśnieniowej wszystko od czegoś zależy… I aby podjąć właściwą decyzję o doborze technologii czy materiału iniekcyjnego, trzeba doskonale wiedzieć co chce się osiągnąć. Znając cel i listę pytań, na które należy skompletować odpowiedzi, uszczelnisz niejedną konstrukcję.

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"