fbpx

Każdy dłużej padający, intensywny deszcz czy ulewa są sprawdzianem dla konstrukcji podziemnych. Sprawdzianem ich szczelności. Test ten nie zawsze jest pomyślnie zdany.

Zwykle zadaję pytanie, czy woda wcieka zawsze, czy tylko bezpośrednio po deszczu.  

Bardzo często jest właśnie tak, że zaczyna ciec niedługo po opadach. Woda wsiąka w grunt, przedostaje się do nieszczelności w konstrukcji, pokonuje ją i ujawnia się jako plama na ścianie, kałuża na korytarzu, kapanie kropelek z przejścia rury przez strop. W mojej własnej klasyfikacji przecieków, to bezpośrednie zalania. Woda zza konstrukcji wlewa się do wnętrza.  

Parking podzienmy - dwa źródła zalań 

Pierwsze z nich przez np. styki sekcji ścian szczelinowych  woda gruntowa. Może to być również rysa w płycie fundamentowej lub jej styk ze ścianą - a więc bezpośrednie zalanie.  

Do podziemnych garaży podczas deszczu i jeszcze chilę później samochody wwożą wodę, a ta ścieka z karoserii, płynie po posadzce. Niestety trafia na rysę lub nieuszczelnioną dylatację w konstrukcji żelbetowego stropu. Oczywiście wlewa się do niej jak do odpływu w umywalce i za chwilę zaczyna kapać na samochód zaparkowany tuż pod, poziom niżej. A te zacieki to nie tylko woda, ponieważ przepływając przez beton, wypłukuje różne związki soli niszczące lakier. Ten rodzaj przecieku nazwałbym przeciekami pośrednimi.

Inne przecieki

Są jeszcze wycieki ze zbiornika na wodę przeciw pożarową (p. poż.) ale to inna historia, bo nie ma nic wspólnego z pochmurno - deszczową pogodą.  

Prognoza pogodyZatem dzisiejsze i najbliższe opady dla jednych będą problemem i wyzwaniem, testem poprawności z okresu budowy lub sprawdzianem ostatniego remontu. Dla innych deszcz będzie doskonałą okazją. Pieniędzmi płynącymi z nieba. Bo jak woda cieknie i zalewa, to nikt nie dyskutuje i nie zwleka. Telefony sie urywają. Decyzje podejmowane są nad wyraz sprawnie, a podpisane zlecenia wysłane zawsze trafiają pod właściwy adres. I oby tylko termin wejścia na obiekt był jak najszybszy. 

Dobrze, że chociaż na weekend prognoza jest nieco łaskawsza. 

 

Masz pytania? Pisz na adres      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

These 6 core principles automate my crack injection business
It's your turn now.

 

Pobierz ten kalkulator wiercenia do iniekcji rys

i licz zamiast działać na wyczucie

Pobierz ten kalkulator wiercenia przerw roboczych

i policz gdzie zacząć wiercić, kąt i długość wiertła

This free Podcast Guest Guide

will accelerate the creation of your personal brand

 

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"