Co może pójść nie tak w iniekcji? Politechnika Warszawska

Opublikowano: 20 grudnia 2022 Czas czytania: 2 minuty

I stało się! Dostałem zaproszenie do wygłoszenia prezentacji na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Na pytanie postawione w tytule jest tylko jedna odpowiedź… Sprawdź jaka!

Podczas Seminarium pt. Materiały polimerowe i polimerowo-cementowe w naprawach żelbetu – przykłady praktyczne mówiłem o iniekcji rys, o sposobach naprawy, ale i o sposobach unikania naprawy i chyba udało mi się skłonić słuchaczy do spojrzenia na tę sprawę z dwóch różnych punktów widzenia.

Naprawiać czy nie naprawiać…

Inaczej na tę kwestię patrzy właściciel miejsca parkingowego nad którym znajduje się cieknąca rysa, a pod nią lakier auta. Ten jest żywo zainteresowany szybkim i sprawnym i poprawnym usunięciem wady.

Już jednak generalny wykonawca czy deweloper ma w zwyczaju opóźniać i wybierać jak najtańsze i najmniej inwazyjne sposoby poradzenia sobie z kłopotem. 

Tak więc naprawić cieknącą rysę można poprawnie, a można też szukać sposobów ukrycia tej przykrej kwestii aż do zakończenia gwarancji. 

Czasem mam wrażenie, że sprzedaż mieszkań i miejsc parkingowych to nic innego jak wpisywanie na listę osób, które po zakończeniu gwarancji będą musiały naprawić to, za co kilka lat wcześniej i tak zapłaciły. Klient dostaje jedyną w swoim rodzaju możliwość zapłacenia dwa razy za to samo i to w atmosferze nerwów i przepychanek ze sprzedawcą. 

Bardzo chciałem pokazać studentom, że na Politechnice dostaną wiedzę techniczną pozwalającą im zarówno prawidłowo naprawiać usterki jak i wybierać drogi na skróty. I to tylko od nich samych będzie zależało co zrobią i jak postąpią. 

Tak się składa, że każdy z nas bywa i klientem, i dostawcą w przeróżnych codziennych sprawach. Nie chodzi tylko o naprawy żelbetu w technologii iniekcji ciśnieniowej. 

Sądzę, że żadne słowa nie pasują tu lepiej niż słynna wypowiedź Władysława Bartoszewskiego, którymi kończyłem swoje wystąpienie:

„Są rzeczy, które opłaca się zrobić, ale nie warto i te które warto, ale się nie opłaca.”


Organizatorzy Seminarium: 

Komisja Nauki Warszawskiego Oddziału PZITB, 

Zakład Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PW 

Koło Naukowe Inżynierii Materiałów Budowlanych WIL PW

Strona Politechniki z informacją o Seminarium

Dodaj komentarz

×