Szkolenie z iniekcji ciśnieniowej dla Pekabex S.A (notatka)

Opublikowano: 5 października 2021 Czas czytania: 3 minuty

Pierwszego października odbyło się spotkanie i szkole dla pracowników firmy Pekabex S.A. w Poznaniu. I warto było pojechać, żeby usłyszeć pytania od praktyków, podzielić się opiniami o prowadzeniu napraw w technologii iniekcji ciśnieniowej i w końcu poznać nowych ludzi.

W spotkaniu wzięli udział:

Pan Michał Głów wraz ze swoim zespołem pracowników Pekabex S.A.

Pan Adam szyszko z firmy Izoservice sp.z o.o.  

Pan Przemysław Grabarczyk z firmy Sika sp. Z o.o.  

Pan Mateusz Furs z firmy Inblock sp. Z o.o.  

Na przykładzie ryski na prefabrykowanym elemencie produkcji Pekabex S.A omówiliśmy całą technologię iniekcji od zebrania danych przez rozplanowanie i wiercenie otworów, oczyszczenie ich z pyłu zwiercin aż po zainstalowanie pakerów rozporowych 10×100 mm.

Pan Adam Szyszko zaprezentował aż trzy rodzaje pakerów, które można wykorzystać w procesie naprawy rys betonu:

  • Pakery rozporowe 10×100
  • Pakery naklejane na powierzchnię betonu (omówiliśmy również sposób ich montażu)
  • Pakery instalowane w otworze wierconym w rysie dla drobnych rys przypowierzchniowych
    paker do suspensji cementowej z kalamitką

Na zdjęciu paker o wielu zastosowaniach, m.in. podpłytkowy, do suspensji, do drobnych rysek w betonie 

oraz działanie dwóch rodzajów pomp iniekcyjnych 1 składnikowych do iniekcji rys:

Szkolenie z iniekcji ciśnieniowej dla Pekabex S.A dobór pakerów iniekcyjnych

Omówione zostały cechy charakterystyczne obu urządzeń w tym masa i ogrzewanie żywicy w przypadku pompy membranowej oraz możliwość dokładnej obserwacji zużycia żywicy poprzez „usłyszenie” pracy tłoka oraz konieczność posiadania kompresora dla pompy tłokowej.

Wydaje się bardziej uzasadnionym, aby do naprawy drobnych rysek produktów prefabrykowanych korzystać z pompy tłokowej dlatego że:

  • Nie ogrzewa materiału naprawczego
  • Pozwala na obserwację zużycia
  • Jest lżejsza w przenoszeniu na placu składowania prefabrykatów
  • Pozwala na używanie bardzo niewielkich ilości żywicy mieszanej za 1 razem, co z kolei sprawia, że używa się wyłącznie świeżej i niskolepkiej żywicy

Przy okazji wszystkie zalety używania małych zbiorników (i małych ilości żywic mieszanych na raz) opisałem w poniższym artykule:

https://inblock.com.pl/blog/zamow-nasz-zasobnik-na-pompe

Podczas spotkania użyto kalkulatora online pozwalającego na automatyczne obliczenie kąta wiercenia, odległości od rysy w jakiej należy rozpocząć wiercenie czy w końcu długość wiertła dla danej grubości naprawianego elementu betonu.

https://inblock.com.pl/kalkulatory/kalkulator-do-iniekcji

Użyto też kalkulatora pozwalającego na odpowiednie mieszanie żywic tak aby automatycznie obliczać ilość potrzebnych składników.

Żywice iniekcyjne Sika

Omówiliśmy też możliwe materiały naprawcze tj. Sikadur 52 Injection – żywica na bazie epoksydu lub też Sikainjection-201-CE czyli żywica na bazie poliuretanu. Niższą lepkość, która pozwoli na wtłoczenie żywicy w rysę przy użyciu niższego ciśnienia ma żywica poliuretanowa (i jest to również rozwiązanie bezpieczniejsze).

Do zamykania rys służy materiał Sikadur 31 w 6 kg opakowaniu.

Na zakończenie spotkania podzieliłem się z Panem Michałem Głów dwoma moimi pomysłami dotyczącymi przygotowywania samych prefabrykatów w taki sposób, aby ułatwić proces ich naprawy na placu składowania lub na budowie, ale tę informację jako ciekawą z punktu widzenia biznesowego muszę narazie ukryć przed szerszym gronem czytelników. Czas pokarze czy pomysły są dobre, ale wg mojej opinii zdecydowanie warto się im przyjrzeć.

Serdecznie dziękuję za zaproszenie firmom Sika Polska oraz Izoservice sp. z o.o.  Zapraszamy do kontaktu w celu konsultacji, dostawy materiałów lub wykonania naprawy.

Masz pytania? Pisz na adres    kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Dodaj komentarz

×