Geolift Polska – podnoszenie zapadniętych posadzek

Opublikowano: 29 maja 2023 Czas czytania: 9 minut

Zapadnięta posadzka? Osiadanie fundamentów? Popękane ściany? O tym wszystkim krok po kroku w poniższym artykule. Bo jedno to stwierdzić u siebie takie uszkodzenia, a drugie to odpowiednio podejść do remontu. A remont zapowiada się niemały, gdyż najprawdopodobniej chodzić będzie o iniekcje geopolimerowe pod posadzkę i w grunt pod fundamenty.

Omawiam tu rozwiązanie polegające na stabilizacji gruntu pod osiadającymi fundamentami oraz na podniesieniu zapadniętej posadzki. Prowadzę czytelnika od listy potencjalnych przyczyn (tych najczęściej spotykanych), wymieniam też listę informacji, dzięki którym możliwe jest opracowanie technologii naprawy oraz jej wycena. 

Polecanym przeze mnie wykonawcą jest firma Geolift Polska sp. z o.o., która wykonuje tego typu prace już od 2013 roku i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Podnosili posadzki zarówno w domach jednorodzinnych jak i halach magazynowych czy produkcyjnych. Pracowali też na tak trudnych lokalizacjach jak lotniska. Wykonywali też i moje zlecenie. I to właśnie dlatego jestem spokojny o rozpoznanie sytuacji, opracowanie technologii naprawy i w końcu o skuteczną realizację zadania.

5% rabatu na hasło „Inblock”

Kliknięcie guzika „Zamawiam podniesienie posadzki” sprawia, że kontaktujecie się Państwo bezpośrednio z pracownikiem firmy Geolift Polska sp. z o.o., który poprowadzi Państwa przez cały proces naprawy od zbierania danych, wycenę aż po realizację. Na hasło [Inblock], otrzymają Państwo 5% rabatu! Hasło to ujęte jest już w sugerowanym tutule emaila.

Geolift Polska – ciężarówka ze sprzętem do podnoszenia posadzki

Na powyższym zdjęciu przedstawiam ciężarówkę firmy Geolift Polska. W środku mieści się sprzęt wart kilaqsettysięcy złotych, w tym pompy i cały system ogrzewania i  utrzymywania żywicy w odpowiedniej temperaturze i lepkości. Nawet węże doprowadzające żywicę do głowicy mieszającej są ogrzewane, aby materiał tuż przed zmieszaniem miał odpowiednie parametry. Nieprzygotowany, niewyposażony i niewyszkolony wykonawca takiego sprzętu nie ma. Przez to nie jest wstanie ani zbudować ani utrzymać temperatury, lepkości, stałego przepływu obu składników czy ciśnienia wymaganego do poprawnej aplikacji żywicy. Iniekcje geopolimerowe to naprawdę wyższa szkoła jazdy w technologii iniekcji ciśnieniowej.

Parametry te wpływają następnie na czas reakcji oraz poziom rozprężenia się żywicy w gruncie. Wszystko po to, aby żywica działała zgodnie z oczekiwaniami wykonawcy oraz żeby proces podnoszenia posadzki zatrzymywał się dokładnie w tym momencie, który laserowy wskaźnik wskaże jako optymalny. 

Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego podłoga się zapadła?

Kiedy pytam o początek procesu budowlanego to słyszę o wykopach pod fundamenty, zalaniu ich lub murowaniu bloczków, a później zasypaniu tego rodzimego (wykopanego) gruntu pomiędzy ściany i zagęszczenie. Otóż tego właśnie gruntu najczęściej nie da się zagęścić prawidłowo. Już po kilku latach grunt osiada, czasem pomaga w tym woda gruntowa zmieniając swój poziom. Opadając „pociąga” grunt za sobą. Widziałem domy z posadzkami zapadniętymi nawet o ponad 6 cm. Tylko listwy przypodłogowe zostają na swoim poziomie przyklejone do ściany.

Co należy zrobić, aby rozwiązać problem?

Zapadnięta posadzka z przyklejoną do ściany listwą przypodłogową

Naprawa to wypełnienie pustki pod posadzką w miejscach, w których posadzka opadła z powodu obniżenia poziomu gruntu pomiędzy ścianami fundamentowymi. Chodzi o zagęszczenie gruntu przy pomocy żywicy zwiększającej swoją objętość. Zwiększenie objętości powoduje ściśnięcie gruntu, a następnie podniesienie posadzki. Nie zawsze jest to możliwe, jednak już samo zapobieżenie dalszemu opadaniu podłogi warte jest przeprowadzenia iniekcji ciśnieniowej pod posadzkę. 

Badania gruntu

Geotechnicy mają taki swój żart branżowy- za badania gruntu zapłacić trzeba zawsze… przed lub po awarii! I coś w tym jest. Jakże często na pytania o wyniki badań gruntu sprzed budowy odpowiedź pada jedna i niezmienna – operatu nie ma, bo badań nie wykonano.

Firma budowlana posłużyła się badaniami z sąsiedztwa twierdząc, że warunki gruntowe są sprzyjające. Nie wymaga się wtedy wykonywania badania gruntów bezpośrednio w miejscu wznoszenia budynku. Tylko że to jest ogromne ryzyko zarówno na etapie projektowania, jak i wznoszenia obiektu. Ponadto posiadanie wyników badań sprzed budowy pozwala na etapie odkrycia zapadniętej posadzki porównania tych wyników z nowymi. Jeśli nie mamy wyników historycznych, to jedyne co pozostaje, to wykonać nowe. Zresztą i tak trzeba je zrobić aby móc podejmować decyzje w oparciu o jakieś dane. Wszystko co działo się wcześniej było wróżeniem z fusów i myśleniem życzeniowym. Zapadnięta posadzka rujnuje ten domek z kart – dosłownie.

badanie gruntu pod posadzką sondą dynamiczną
Badanie gruntu pod posadzką przy użyciu sondy dynamicznej

Konieczne jest wykonanie sondowania lekką sondą dynamiczną w celu określenia parametrów gruntu pod budynkiem, aby na tej podstawie dobrać technologię naprawy.

Na zdjęciu powyżej widzimy właśnie takie badanie w toku. 10 kg odważnik opuszczany jest ze stałej wysokości przez co następuje zagłębienie lancy sondy w grunt. Podczas wbijania pracownik liczy ilość udrzeń potrzebną do wbicia sondy na każde 10 cm. Im mniejsza ilość udrzeń, tym grunt charakteryzuje się niższą nośnością. Wyniki od 6 urzerzeń w górę świadczą o gruncie nośnym. Podczas tych badań przeważnie potrzebowaliśmy 2-3 uderzenia, aby zagłębić sondę ze stożkiem badawczym na każde kolejne 10 cm. Ten grunt należy z pewnością naprawić w technologii iniekcji ciśnieniowej.

Przykładowy opis sytuacji na obiekcie

W poszczególnych pomieszczeniach domu jednorodzinnego posadzka wraz z chudym betonem opadła o 3-5 cm. Jest to spowodowane obniżeniem się poziomu gruntu zalegającego pod posadzką. Ściany fundamentowe nie uległy przemieszczeniu, co może świadczyć o prawidłowym ich wykonaniu.

Brak uszkodzeń i przemieszczeń ścian fundamentowych oznacza prawidłowe zagłębienie i zwymiarowanie względem obciążeń generowanych przez obiekt oraz względem głębokości przemarzania gruntu. 

Czasem jednak i ściany są popękane, co z kolei świadczy o znacznym obniżeniu się poziomu gruntu i braku nośności. W tym przypadku iniekcja konieczna jest nie tylko pod posadzkę, ale i wzdłuż ścian pod ławę fundamentową. Proszę zwrócić uwagę, że pęknięcie jest niemal idealnie poziome. Dolna część ściany po prostu opadła i oderwała się od jej wyższej partii.

Popękane ściany w wyniku osiadania gruntu

System ogrzewania podłogowego

Jeśli w budynku jest ogrzewanie podłogowe, koniecznie trzeba wykonać badanie kamerą termowizyjną. Wiercenie w posadzce „na ślepo” skończy się dodatkowymi zniszczeniami. Samo badanie jest oczywiście dodatkowym, ale koniecznym kosztem przygotowawczym do badania gruntu, a potem do iniekcji.

Ogrzewanie podłogowe utrudnia wiercenie w posadzce

Innym rozwiązaniem, bardzo często sotosowanym jest podawanie żywicy przez rurki iniekcyjne instalowane od zewnątrz. Otwory wierci się ukośnie przez ściany zewnetrzne budynku tak, aby wtłoczyć żywicę pod posadzkę pomieszczeń, jednak bez wiercenia w posadzce.

Geolift Polska wiercenie w ścianie od zewnątrz

Wykonanie otworów w posadzce i określenie poziomu zalegania gruntu względem spodu chudego betonu to początek pracy. W pierwszej kolejności otwory wykonać należy w miejscach mniej widocznych, aby nie niszczyć posadzki (drewno, kafle). Otwory testowe o średnicy ok 70-100 mm pozwalają na przeprowadzenie sondowania lekką sondą dynamiczną. Bezpośrednio po wywierceniu otworu w posadzce należy określić występowanie pustki pod chudym betonem, oraz stan gruntu, jego wilgotność. W następnej kolejności wykonuje się badanie gruntu znajdującego się pod posadzką w miejscach uszkodzeń, tak aby rozpoznać, do jakiej głębokości grunt ma niewystarczające parametry. Po wykonaniu badania otrzymujemy wykres, z którego wynika na jakiej głębokości mamy braki w wytrzymałości gruntu, a to z kolei jest informacja gdzie (na jaką głębokość) i ile należy podać materiału naprawczego.

Żywica geopolimerowa jest materiałem podawanym pompą 2K, jej składniki miesza się bezpośrednio przed wpompowaniem w lancę i grunt. Taki sprzęt jest konieczny, gdyż żywica wiąże bardzo szybko, zwiększa swoją objętość i zagęszcza grunt. Zagęszczenie powodowane rozpychaniem się żywicy trwa do czasu, kiedy to już jedynie kierunek ku górze jest możliwy. To właśnie w tym momencie zaczyna się proces podnoszenia.

Ślad po iniekcji pod posadzkę

Po iniekcji w miejscach po wierceniu otworów na posadzce widoczne będą ślady o średnicy ok 12-15 mm. Są to miejsca, w których zainstalowane były lance iniekcyjne prowadzące żywicę z zasobnika, przez pompę, aż w grunt pod posadzką. Oczywiście w przypadku występowania systemu ogrzewania podłogowego, miejsce to zostało określone jako bezpieczne i wolne od przebiegających rurek. A kiedy iniekcję prowadzono od zewnątrz, nie ma oczywiście żadnych śladów po prowadzonej naprawie. Nie licząc podniesionej posadzki.

Geolift Polska rozprzestrzenianie się żywicy pod posadzką
Geolift Polska rozprzestrzenianie się żywicy pod posadzką

A jak to jest u Ciebie?

Wnętrze domu jednorodzinnego w budowie

Czy podobny scenariusz zostanie zastosowany również w Twoim przypadku? Wszystko zależy od sytuacji na obiekcie. Bez jej analizy pracownicy Geolift Polska nic nie powiedzą.

Wyślij zapytanie ofertowe o podbicia posadzki

Jeżeli informacje zawarte w tym artykule są bliźniaczo podobne do Twojej, to znaczy że pewnie potrzebujesz iniekcji ciśnieniowej w grunt pod posadzkę. A skoro tak, to powinniśmy od czegoś zacząć.

Co zrobić dalej?

Do oceny sytuacji i wyceny naprawy, potrzeba szczegółowych informacji o obiekcie.

Specjalnie dla Państwa przygotowałem listę danych, jakie są konieczne do przygotowania właściwej technologii naprawy oraz oferty. Na tej podstawie Geolift Polska sp. z o.o. opracuje rozwiązanie.

Lista danych potrzebnych do wyceny iniekcji w grunt:

  • Rzut obiektu z oznaczeniem ław i fundamentów 
  • Przekrój obiektu
  • Zdjęcia z obiektu dokumentujące zniszczenia
  • Wyniki badań gruntu z okresu budowy oraz obecnych
  • Informacja o warstwach podposadzkowych (płytki, wylewka, styrodur, chudziak, rodzaj zagęszczenia gruntu itp)
  • Informacja o instalacjach podpodłogowych – ogrzewanie podłogowe, kanalizacja i inne rury, itp
  • Informacja o wielkości opadnięcia podłogi i miejscach opadnięcia
  • Ile czasu upłynęło od budowy

Jeśli nie ma wyników badań gruntu, tych z okresu budowy ani obecnych, potrzebujemy je wykonać. Na Twoje zlecenie możliwa jest wycena i zlecenie badań firmie działającej w danej części kraju. Dysponując wynikami badań lekką sondą dynamiczną, Geolift Polska może przystąpić do wyceny.

W swoim zapytaniu ofertowym prześlij więc proszę odpowiedzi na pytania z punktów powyższej listy.

5% rabatu na hasło „Inblock”

Kliknięcie guzika „Zamawiam podniesienie posadzki” sprawia, że kontaktujesz się bezpośrednio z pracownikiem firmy Geolift Polska sp. z o.o. który poprowadzi Cię przez cały proces naprawy od zbierania danych, wycenę aż po realizację. Na hasło [Inblock], otrzymają Państwo 5% rabatu! Hasło to ujęte jest już w sugerowanym tutule emaila.

 

Polecam firmę Geolift Polska sp. z o.o.

Mateusz Furs, Inblock.

Dodaj komentarz

×