Pakery powierzchniowe
Z pośród aż dwóch sposobów instalacji pakerów iniekcyjnych wybieramy te, które stanowią „mniejszą połowę” udziału w rynku. Sięga po nie niewielu wykonawców i to wyłącznie w specjalnych okolicznościach. Zastanowimy się dlaczego.
Pakery powierzchniowe lub inaczej naklejane są dostępne w wersji stalowej praz plastikowej. Obok zdjęcie pakera stalowego z nakręconą kalamitką szpiczastą. Ich prawidłowy montaż na rysie jest kluczowy dla powodzenia iniekcji. Jak w wielu przypadkach, wszystkim rządzi matematyka.
Kiedy użyć pakera naklejanego?
Ok, skoro pakery naklejane istnieją, to z jakiegoś powodu ktoś je wymyślił. A więc kiedy sprawdzą się na pewno:
- duże rozwarcie rysy niemal gwarantuje możliwość wtłoczenia iniektu
- sucha i nośna powierzchnia elementu naprawianego
- elementy prefabrykowane, niemal z definicji zakaz wiercenia
- konstrukcja sprężona, ryzyko przewiercenia cięgien – zakaz wiercenia
- konstrukcja z bardzo gęstą siatką zbrojenia i dużymi rysami – trudno wiercić
- zakaz wiercenia postawiony przez nadzór budowlany z dowolnego powodu
- obiekt historyczny – zakaz wiercenia
- konstrukcja osłabiona (przyczyny różnorodne) – zakaz wiercenia
Przeciwskazania użycia pakera naklejanego
Paker powierzchniowy wybierany jest zdecydowanie rzadziej od tych instalowanych w otworach. Dlaczego? Jest kilka powodów:
- naklejanie jest kłopotliwe ze względu na konieczność przygotowania powierzchni betonu
- klej epoksydowy nie ma najlepszej adhezji do wilgotnego betonu
- przyłożenie zbyt wysokiego ciśnienia może spowodować odspojenie pakera i przerywa całą iniekcję do czasu ponownego montażu
- iniekcja drobnych rys jest bardzo trudna, bo wymagają wysokiego ciśnienia, a to z kolei może powodować odspojenie pakera od betonu
- iniekcja elementu o grubości powyżej 60 cm nie jest zalecana – żywica nie dotrze tak głęboko
- czas przygotowań i montażu jest dłuższy od wiercenia
- dłuższy czas iniekcji
Najważniejsze przeciwskazania
Najważniejszy jednak wg. mnie jest taki fakt, że iniekcję zleca tylko ten, kto ma problem z przeciekiem. Nikt w Polsce nie naprawia rysy, bo akurat rozumie sytuację występowania korozji oraz, tym bardziej, zalecenia normy. Iniekcja jest wymuszona kapaniem wody. A skoro jest przeciek, to powierzchnia betonu jest wilgotna i trudno do niej prawidłowo przykleić paker powierzchniowy. Instalacja pakera naklejanego limituje możliwość podniesienia ciśnienia iniekcyjnego. Ewentualne odspojenie pakera automatycznie przerywa pracę, bo tym miejscem żywica będzie wypływać z konstrukcji.
Tak więc zdecydowana wiekszość przypadków, kiedy zastosowano pakery naklejane, to aplikacja żywicy epoksydowej na spękanym stropie. O sposobie podejmowania decyzji i wyborze żywicy epoksydowej i poliuretanowej napisałem oddzielny artykuł.
Rozstaw pakerów
Ze schematu jasno wynika, że rozstaw pakerów naklejanych na rysie może być niemal równy grubości naprawianego elementu. Tak więc ich zużycie jest 2 razy mniejsze niż tradycyjnych pakerów instalowanych w otworach. Dla bezpieczeństwa rozstaw zmniejszono o zaledwie 10 %, i w teorii rozchodząca się żywica okręgami wypełnia rysę i przechodzi do kolejnego pakera. Limitem jest grubość elementu, która nie powinna przewyższać 60 cm. Najlepiej miejsca instalacji pakera w rycie oznaczyć wbiciem… gwoździa.
Iniekcja na gwoździu
Klej służący do zamknięcia powierzchni rysy (co najmniej pół cm grubości) oraz przyklejenia pakera mógłby zakleić przepływ pomiędzy pakerem a rysą. I dlatego zanim wszystko zostanie usmarowane pastą żywiczną, w rysę należy wbić gwóźdź. Na ten gwóźdź nakłada się pakera z klejem, a po związaniu żywicy gwóźdź usuwa. Pustka po gwoździu zapewnia pozostanie przejścia pomiędzy pakerem a rysą.
Tak samo jak tradycyjnie, iniekcję prowadzi się od pakera startowego systematycznie w jednym kierunku wzdłuż rysy. Rysa ma możliwość odpowietrzania wyłącznie poprzez kolejne pakery iniekcyjne, dlatego zdecydowanie kalamitki powinny być poodkręcane.
Usunięcie szpachli żywicznej z betonu
Po związaniu żywicy iniekcyjnej można usunąć pakery i zamknięcie powierzchni rysy. Gruba i zdefiniowana warstwa szpachli zamykającej rysę jest pomocna przy łatwym usunięciu po iniekcji. Wystarczy przyłożyć przecinak lub szerokie dłuto młota i uderzyć. Półcentymetrowej grubości warstwa pozwoli oprzeć krawędź roboczą narzędzie na kleju.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mamy naprawiony element bez ingerencji w konstrukcję w postaci wiercenia. Których pakerów używasz na codzień?
Masz pytania? Pisz na adres kontakt@inblock.com.pl
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji
Inblock sp. z o.o.