Badania obiektów mostowych
Dzisiaj przygotowanie filiżanki kawy jest bardzo skomplikowane. Jeszcze nie tak dawno wystarczyło nasypać dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej do szklanki i zalać wrzątkiem. Teraz jest inaczej, bo wprowadzono do użycia ekspres do kawy. Za każdym razem kiedy pragnę napić się kawy, wyskakuje komunikat że trzeba dolać wody, opróżnić pojemnik na fusy, wyczyścić spieniacz, dosypać kawę. Zrobienie filiżanki kawy zajmuje teraz 24 minuty. To zapewne więcej niż projektant remontowanych obiektów mostowych poświęca czasu na dobór optymalnego zakresu i technologii napraw.
Literatura fachowa podaje szeroki zestaw badań, które powinno się wykonać przed projektem obiektu mostowego. Teraz Ci coś powiem – to tylko teoria.
Standardowe opisy robót w Programie Funkcjonalno-Użytkowym to ogólniki jak: zabezpieczenie antykorozyjne powierzchni betonowych, uszczelnienie konstrukcji itp. Tak ogólne stwierdzenia nie pokazują, jaką technologię zastosować. Co zrobić jak beton, na którym ma być położona szpachla czy farba, nie spełnia parametrów wymaganych przez producenta materiału?
Przyczółek wiaduktu
Szpachlowanie nawet masywnego przyczółka betonowego mija się z celem, jeżeli wykonany jest z betonu, który ma wytrzymałość na ściskanie 10MPa i jest na tyle porowaty, że trudno przygotować walcową próbkę do badań na ściskanie. Brak właściwego kruszywa powoduje, że duże otoczaki w betonie posklejane są mleczkiem cementowym bez wypełnienia kruszywem drobnym przestrzeni pomiędzy.
Pociągi o masie 2500 T jeździły po wiadukcie z „chudego betonu”
Podam przykład wiaduktu kolejowego, z którego pobraliśmy próbki do badań.
Ze względu na bardzo słabą jakość betonu dało się uzyskać tylko dwie próbki do badań o wysokości 94,2mm i 186mm. Pozostały materiał pobrany z odwiertów rdzeniowych rozsypał się w trakcie przygotowania próbek. Wytrzymałość na ściskanie zbadana prasą hydrauliczną wyniosła odpowiednio:
- Próbka nr 1 – 16,36Mpa
- Próbka nr 2 – 10,71Mpa
Uwaga wpisana w protokole z badań: „PRÓBKA Z PUSTKAMI POWIETRZNYMI I DUŻYMI OTOCZAKAMI”
Wiadukt – próbki rdzeniowe
Wiadukt wykonany w latach 70-tych ubiegłego wieku – pomimo że przyczółki były wykonane z betonu C12/15, i jeździły po nim pociągi towarowe – nie zawalił się?
Zadziwiająco mocny beton przepustu prefabrykowanego
Dwieście metrów dalej na tej samej linii kolejowej należało wyremontować istniejący przepust żelbetowy łukowy. Ponieważ struktura betonu nie wyglądała najlepiej, zdecydowałem się na zbadanie wytrzymałości betonu na ściskanie. Próbki walcowe pobrane ze ściany bocznej przepustów w ilości 3 szt. poddano badaniom prasą hydrauliczną. Wysokości próbek 94mm, 94,5mm, 94,2mm. Wytrzymałość na ściskanie wyniosła:
- Próbka nr 1 – 62,01MPa
- Próbka nr 2 – 57,75MPa
- Próbka nr 3 – 63,77MPa
Przepust żelbetowy łukowy
Podsumowanie i wnioski na przyszłość
Wnioski z badań są następujące:
Jakość betonu przepustu jest bardzo dobra, chociaż dokładność wykonania nie jest zbyt duża i pobieżne oględziny mogły prowadzić do niewłaściwych wniosków.
Wiadukt kolejowy wykonano niezgodnie ze sztuką budowlaną i normami obowiązującymi w latach 70-tych. Jakość betonu nie spełnia wymagań, a wiele przerw technologicznych wskazuje, że technologia robót nie była przestrzegana.
Pomimo iż beton przepustu i wiaduktu z zewnątrz wyglądał podobnie, to jego parametry były zupełnie inne. Na podstawie tej obserwacji uzmysłowiłem sobie, że to ja jestem odpowiedzialny za dobór odpowiedniej technologii napraw.
Proponuję kilka kolejnych kroków, dzięki którym przeprowadzisz remont szybciej niż przygotowanie filiżanki kawy: ?
- Po pierwsze – opracuj plan niezbędnych badań dla konkretnego obiektu mostowego.
- Następnie na podstawie wyników badań dobierz technologię i zakres napraw.
- W ostatnim kroku zbadaj czy wykonane roboty naprawcze okazały się skuteczne.
Dziękuję, że przeczytałeś do końca?
Codziennie rano piję pyszną kawę ?, a później pomagam wizjonerom zrealizować trudne inwestycje budowlane. Jeśli chcesz wiedzieć więcej czym zajmuję się zawodowo zapraszam na mój profil LinkedIn, Andrzej Sołtysiak
Więcej relacji z budowy znajdziesz na moim blogu www.soltysbuduje.pl Zapraszam serdecznie ?
—
Autorem powyższego wpisu jest Andrzej Sołtysiak, inżynier i pracownik jednej z największych firm budowlanych w Polsce, mój znajomy jeszcze z czasów innego kolejowego projektu w okolicach Iławy.
Jako, że obaj pracujemy w branży budowlanej i naprawy betonu, poprosiłem Andrzeja, żeby przygotował ciekawy wpis do mojego BLOGA. To co przed chwilą przeczytałem włos na głowie jeży! Teraz łatwiej mi zrozumieć jakim cudem, podczas prowadzenia iniekcji ciśnieniowej pompujemy aż tyle żywicy akrylowej w strukturę „betonu jak dzwon”.
Serdecznie Ci dziękuję za przygotowanie tergo artykułu i poświęcony czas na zebranie wszystkich informacji. Jestem przekonany, że posłuży wszystkim naszym koleżankom i kolegom po fachu jako pewnego rodzaju wskazówka w procesie projektowania, przygotowania, remontowania i odbudowy obiektów mostowych. Do przeczytania następnym razem!
Zapraszam do zajrzenia na strone mojego podcastu pt: „Concrete Injection Made Easy”, do dziś już 9 odcinków dostępnych między innymi w iTunes! Zasubskrybuj newsletter i badź poinformowany o nowościach i rozwiązaniach technologii iniekcji z całego świata.
A jeśli spodobał Ci się ten wpis, to gorąca prośba w imieniu autora i moim własnym – Udostępnij go! Dzięki.
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz Furs, Inblock.