Często dostaję zapytania ofertowe rzekomo dotyczące iniekcji ciśnieniowej, jednak załączone zdjęcia przedstawiają raczej tematykę powierzchniowej naprawy betonu. Ciekawe jest to, że również inspektorzy na tych budowach mocno obstają za rozwiązaniem w technologii iniekcji budowlanej. Czasem wybierają żywicę epoksydową, a niekiedy są za zaprawami na bazie cementów. Tak zaawansowaną technologię naprawy do często błahych uszkodzeń porównałbym do strzelania z ogromnego działa do komara. W tym artykulę chcę przedstawić Państwu sposób podejmowania decyzji odnosnie przyjęcia technologii naprawy betonu. A zatem, wybieramy iniekcję ciśnieniową czy powierzchniową naprawę żelbetu?
Na schemacie pokazałem podział uszkodzeń betonu i ich umiejscowienie w konstrukcji. Technologię naprawy opracowuje się między innymi na tej podstawie. Już we wcześniejszym artykule opisywałem klasyfikację iniekcji ze względu na miejsce podania materiału. Temat obecnego artykułu jest niejako kontynuacją tamtej myśli.
Rodzaj technologii naprawy betonu
Mostkowanie rys to nic innego jak nakładanie na powierzchnię porysowanego betonu elastycznego materiału żywicznego. Należy przy takiej aplikacji pamiętać o takich zagadnieniach jak przygotowanie podłoża, wilgotność betonu oraz wartość propagacji rys. Na nic bowiem nie zda się materiał mostkujący rysy, jeżeli jego możliwości rozciągania nie będą w stanie przenieść zmian w szerokości pęknięcia. Sytuacja ta zachodzi w niskich, a nawet ujemnych temperaturach.
W takich warunkach zachodzą dwa przeciwstawne zdarzenia: nawet elastyczna żywica staje się sztywniejsza, a rysa otwiera się ze względu na skurcz objęctości betonu.
Zalewanie rys żywicą nosi również inną nazwę – iniekcja grawitacyjna. Podczas takiej aplikacji najważniejsze jest odpowietrzanie rysy. Osiągnąć ten efekt można przez podawanie jednorazowo mniejszych ilości materiału. Ze względu na brak ciśnienia i potrzebę czasu na spłynięcie żywicy do wnętrza rysy, prace należy wprowadzić kiedy beton jest chłodny (wczesny poranek), rysa otwarta, a żywica ma długi czas otwarty.
W świetle informacji zawartych na schemacie drzewka decyzyjnego, poniższe zdjęcie przedstawia problematykę, z którego zakresu napraw?
Wg mnie, ze względu na swoje niewielkie wymiary przekroju konstrukcji, jest to przykład zdecydowanie kwalifikujący się do powierzchniowej naprawy betonu zwanej również reprofilacją betonu z zabezpieczeniem antykorozyjnym dla stali zbrojeniowej w okolicy tej przerwy roboczej.
Na powyższym zdjęciu na szczególną uwagę zasługuje gustownie wciśnięty w szczelinę betonu złamany… pet. typowo budowlane poczucie humoru wykonawców. Ewidentnie widać, że mamy do czynienia z pustką przypowierzchniową :)
Film na YouTube
Specjalnie na potrzeby tego artykułu przygotowałem nowy film. Najpierw prezentuję zdjęcia z budów nadesłane przez czytelników, a następnie dzięki drzewku decyzyjnemu ustalamy którą technologię wybrać: iniekcją ciśnieniową czy naprawa żelbetu?
A na samym końcu analizujemy przypadek przesiąkania wody przez ścianę do wnętrza mieszkań na wyższych piętrach.
W zależności od przekroju konstrukcji żelbetowej oraz od głębokości występowania uszkodzenia podejmuje się decyzję odnośnie sposobu naprawy. Głęboko występujące pustki faktycznie należy naprawić w technologii iniekcji budowlanej ciśnieniowej. Dobór materiału naprawczego uzależnia się wtedy od wielkości uszkodzenia. Przestrzenie liczone w milimetrach – żywica na bazie eposksydu. Pustki i kawerny większe – zaprawy iniekcyjne na bazie cementu.
Prowadzenie iniekcji wymaga cierpliwości. Żywica potrzebuje czasu aby przebyć drogę przez ryskę od jednego pakera do kolejnego. Osoba wykonująca tą pracę nie może podkręcać potencjometru. Zwiększenie ciśnienia na pompie nie przyśpieszy pracy, spowoduje jedynie pęknięcie betonu. A tego nikt nie chce.
Nadszedł czas na serię artykułów z technologiami napraw. Jest to temat każdej rozmowy z klientem. Jako że przygotowując oferty załączam linki do odpowiednich teksów na swojej stronie, teraz zamiast załączać plik, prześlę link do tego artykułu.
Hydroizolacja to jedna z tych warstw w budynku, która – jeśli jest wykonana niepoprawnie – nie wybacza błędów. Wilgoć, przecieki, grzyb, zniszczone wykończenia i kosztowne naprawy to tylko niektóre ze skutków nieprawidłowego uszczelnienia fundamentów, tarasów czy cokołów. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, ale niewiele z nich może pochwalić się właściwościami tak kompleksowymi jak Remmers MB…
Czym jest iniekcja kurtynowa? Iniekcja kurtynowa to zaawansowana metoda odtwarzania izolacji pionowej od strony gruntu, bez potrzeby odkopywania fundamentów. Polega na wtłaczaniu żywic (najczęściej żeli akrylowych, rzadziej poliuretanów) przez otwory nawiercane w przegrodzie budowlanej – najczęściej ścianie fundamentowej – aż do przestrzeni gruntu znajdującego się po jej zewnętrznej stronie. Materiał iniekcyjny rozchodzi się w gruncie,…
To oczywiście żart! Ale niestety strasznie prawdziwy. Ogólnie rzecz biorąc, kiedy rozpoczynamy uszczelnienie rys poprzez iniekcję ciśnieniową na garażu podziemnym, to w przeważającej ilości przypadków uszczelniamy też przepusty. Z doświadczenia wiem, że są one traktowane po macoszemu podczas budowy. Wszystko to, niby detale, pozostaje później na głowie firm zarządzających nieruchomościami i zarządów wspólnot. I obciąża…
W pierwszym zamyśle tego artykułu chciałem tylko pokazać uszkodzenia odpływów liniowych jakie do tej pory widziałem i sfotografowałem. Miał to być zestaw zdjęć zrobionych na wielu różnych parkingach (naziemnych i podziemnych). Na zdjęciach planowałem zademonstrować uszkodzenia oraz prawdziwe zniszczenia wielu rodzajów odpływów liniowych. W związku z tym jednak, że podobne uszkodzenia miewają różne skutki, omówię temat nico…