Jakie zadać pytania, aby określić stan konstrukcji – metodologia

Opublikowano: 19 marca 2018 Czas czytania: 2 minuty

Jako inżynier budowy lub osoba związana z procesem budowlanym masz najlepszą możliwość  samodzielnej oceny sytuacji na Twojej budowie. Pęknięcie, przeciek, zawilgocenie? Jesteś na miejscu i dzięki poniższym pytaniom stwierdzisz na czym stoisz i do kogo zwrócisz się o pomoc. Gdybym odebrał od Ciebie telefon, i tak zadałbym Ci te pytania.

Najczęstsze pytania o stan konstrukcji

Pytania, które najczęściej zadaję podczas rozmowy telefonicznej z klientami. Bez nich nie ma możliwości podjęcia właściwych kroków naprawczych. 

  1.  Z czego zbudowana jest uszkodzona konstrukcja (beton, żelbet, mur ceglany, mur mieszany; podaj rodzaj obiektu)
  2. Miejsce uszkodzenia znajduje się poniżej poziomu gruntu?
  3. Problem tkwi w samej konstrukcji, pomiędzy konstrukcjami czy poza jej obrębem? (rysa, dylatacja, przeciek strukturalny, wypłukany grunt za i pod obiektem)
  4. Konstrukcja jest sucha czy mokra?
  5. Jeśli mokra, to czy tylko wilgotna, czy woda wręcz płynie?
  6. Czy celem naprawy ma być uszczelnienie, czy wzmocnienie / doprowadzenie do stanu wyjściowego nośności (odpowiedź na to pytanie pozwala na dobór np. żywicy i wklejania prętów lub taśm węglowych)
  7. Czy zostały zrobione zdjęcia? Pamiętaj o zdjęciu z pewnej odległości aby przedstawić szerszą okolicę uszkodzenia – odpowiedni kadr 

 

Jak robić zdjęcia, żeby przekazać nimi wiadomość?

Zdjęcie zrobione ze zbyt małej odległości. Po otrzymaniu takiej fotografii brak jest możliwości podjęcia jakichkolwiek decyzji. Zdjęcie to powinno zostać wysłane jako zdjęcie uzupełniające, bo ukazuje szczegóły. Bardzo często wydaje się nam, że jeśli prześlę zdjęcie szczegółu to wszystko będzie jasne. Ale dla zrozumienia całego kontekstu potrzebny jest również szerszy kadr.

zdjęcie obiektu ze zbyt wąskim kadrem

Zdjęcie ukazujące szerszą perspektywę. Widać pomieszczenie i umiejscowienie uszkodzenia względem ścian.

zdjęcie obiektu z szerokim kadrem dającym perspektywę

Do przekazania informacji o obiekcie niezbędne jest przesłanie zdjęć obu kadrów. Szerszy pozwala na ogólną orientację w sytuacji. Widzimy długości, wysokości, dostęp do uszkodzeń, zakres przyszłych działań.Wszystkie te informacje pozwalają na lepsze zaplanowanie technologii iniekcji ciśnieniowej. Zdjęcie szczegółowe pozwala zajrzeć do wnętrza, poznać sytuację wybranego elementu, dojrzeć szczegóły.

 

Już teraz dziękuję za przesyłanie zdjęć w obu kadrach w Państwa zapytaniu ofertowym. Dzięki temu szybciej i sprawniej przygotuję dokumenty niezbędne do podjęcia dalszych działań. A i sama naprawa będzie prowadzona sprawniej, kiedy zdjęcie powie nam, jak się przygotować. 

Masz pytania? Pisz na adres          kontakt@inblock.com.pl

 

mgr inż. Mateusz Furs

 

manager ds. iniekcji

 

 

 

 

Dodaj komentarz

×