Ściany murowane z bloczków betonowych lub zalewowych – posadowione na ławach i ścianach fundamentowych (domki jednorodzinne)

Opublikowano: 2 stycznia 2024 Czas czytania: 9 minut

Artykuł ten ma za zadanie na poziomie ogólnym przeprowadzić czytelnika przez kwestie związane z problemami zawilgoceń i zalań budynków posadowionych na ławach fundamentowych. 

W związku z tym, że kwestii jest wiele, oprócz ogólnego omówienia całości zamieszczam kolejne odnośniki do opisów poszczególnych uszkodzeń, nieszczelności i technologii napraw. 

Temat budynków (domów) posadowionych na ławach i ścianach fundamentowych z bloczków betonowych przeznaczony jest w szczególności dla ich właścicieli i zarządców nieruchomości. Do dyspozycji czytelnika są artykuły, ebook (który można otrzymać za darmo), materiały wideo oraz kursy wideo. Te ostatnie są płatne, jednak wiedza w nich zawarta pozwala na wykonanie części prac samodzielnie (poważna oszczędność na kosztach zatrudniania ekip wykonawczych) lub chociaż na takie poznanie swojej sytuacji, aby móc przeprowadzić z potencjalnymi wykonawcami rozmowę na odpowiednio technicznym poziomie. 

Wszystkie te materiały i artykuły składają się zatem w serię podzieloną na tematyczne części, które powinny być łatwiejsze w przyjęciu. 

Zaczynamy!

Jak napisałem na początku swojego ebooka „Zrozum, dlaczego cieknie”, posadowienie na ławach i murowanych ścianach z bloczków fundamentowych niesie konsekwencje. Taki budulec wymaga wykonania najczęściej ciężkiej izolacji przeciwwodnej. Izolacji pionowej i poziomej. Nawet jeśli badania gruntu faktycznie wskazują na obecność wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia, to i tak warto. Dlaczego warto? -> to omawiam w artykule o drodze, jaką pokonuje woda gruntowa i opadowa wnikając do wnętrza budynku. Również w ebooku oraz w szczególności w kursie wideo „Wilgotny tynk i ściany fundamentowe” szeroko i dokładnie omówiłem nie tylko drogi, którymi woda przedostaje się do wnętrza, ale także rodzaje zniszczeń jakie wilgoć niesie, aby w końcu przedstawić sposoby radzenia sobie z tymi kłopotami. Każdy rodzaj przecieku omawiam osobno pokazując technologie naprawy i nazwy materiałów budowlanych, którymi posługujemy się w Inblock, aby uzyskać szczelność. 

Oto lista artykułów, które stanowią tematyczną kontynuację tego wprowadzenia. Podaję tytuł i krótkie streszczenie, aby każdy czytelnik mógł sobie wybrać tę treść, która akurat w tym momencie wydaje się najpotrzebniejsza. Kolejność odnośników nie jest przypadkowa. Zaczynam od przyczyn powstawania uszkodzeń, przez analizę sytuacji po sposoby wykonania poszczególnych napraw:

Grunty nieprzepuszczalne (glina) i ich wpływ na zalewanie budynków

Wiele moich konsultacji online zaczyna się od stwierdzenia klienta, że dom stoi na gruntach gliniastych, a woda nie wsiąka. Wraz z tym słyszę wyrażoną pewność, że to, że woda nie wsiąka w glinę to dobrze, bo w ten sposób nie dopływa ona do ścian fundamentu. Nic bardziej mylnego – ściany fundamentowe powstały przecież w wykopie, a po zasypaniu przy samym murze fundamentów nie ma już tej zwartej gliny. Czasem jest żwir i piach, aby lepiej działał drenaż…

Posadowienie na ławach fundamentowych – budynki bez dna

W tym artykule omawiam drogi, którymi woda gruntowa i opadowa przedostaje się do wnętrza budynku i pod posadzkę. Winne są nieszczelności na styku betonu podkładowego i ścian, nieszczelności na styku ławy i najniższego bloczka, braki w izolacji pionowej po obu stronach wszystkich ścian, otwory technologiczne w ścianach i w chudziaku, niedziałająca prawidłowo (lub wykonana na nie tej co potrzeba wysokości) izolacja pozioma. Często winne są zapisy w projektach, prawie zawsze dodatkowo winne są błędy wykonawcze i brak świadomości. 

E-book” Zrozum, dlaczego cieknie”

W jaki sposób woda dostaje się pod posadzkę? Skąd wilgoć na ścianach garażu? Jak skutecznie przeprowadzić naprawę szybu windy? Jakie możliwości naprawy bez kosztowej są dla mnie dostępne? Jak odróżnić dobrego specjalistę od nieprzygotowanego wykonawcy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w e-booku eksperckim Inblock „Zrozum, dlaczego cieknie”! Zdobądź praktyczną wiedzę analizując wspólnie z Ekspertem Inblock – mgr Inż. Mateuszem Furs wiele przypadków związanych z wilgocią w nieruchomości. Ucz się na błędach innych właścicieli.

E-book pakiet: pliki cyfrowe dla urządzeń mobilnych (iOS i Android  – pdf, epub) oraz czytników e-book (pdf, epub). 

Książkę można otrzymać za darmo zapisując się na newsletter. 

Kurs wideo: „Wilgotny tynk i ściany fundamentowe”

W tym kursie przedstawiam na filmach ze szczegółowym omówieniem proces zalewania i przedostawania się wody do wnętrza budynków. Omawiam także szczegółowo proces wykonania uszczelnienia i izolacji podając przy tym przykłady materiałów budowlanych, z jakich korzystamy na co dzień w mojej firmie. Ważnym punktem jest omówienie konieczności niedopuszczenia wody pod posadzkę w strefę izolacji termicznej (styrodur), bo jeśli woda stoi pod posadzką, to żadna izolacja pozioma na to nie poradzi. 

3 rozdziały, 6 lekcji, ponad godzina materiału wideo. Jestem przekonany, że nie ma lepiej podanej tej wiedzy nigdzie indziej na rynku. 

Zawilgocony mur z bloczka betonowego

Kiedy z poprzedniego artykułu wspomaganego wiedzą ebooka i kursu wideo wiemy już, którędy woda wlewa się do wnętrza, w tym omawiam różnice budulca – bloczków betonowych w zestawieniu ze ścianami żelbetowymi. Bloczki betonowe oraz zalewowe jako słabszy budulec wymagają większej troski w kontekście izolacji. Woda nie tylko wlewa się do wnętrza budynku, ale też wnika w sam bloczek – w jego porowatą strukturę.

Podciąganie kapilarne

Nie bez przyczyny pod koniec opisu poprzedniego odnośnika do artykułu użyłem określenia „porowata struktura bloczka”. Porowatość ta sprawia, że mur stojący w wilgotnym gruncie „pije wodę”, a proces podciągania kapilarnego sprawia, że wilgoć ta wędruje (jest podciągana) w górę muru. To za sprawą tego procesu obserwujemy wilgotne plamy na tynku ścian fundamentowych już ponad poziomem terenu w piwnicach czy pomieszczeniach przyziemia. Proces ten działa dla różnego rodzaju budulca jakim są bloczki betonowe i sylikatowe czy mury z czerwonej cegły. Dodatkowo wszystko to związane jest z transportem soli i niszczeniem budulca ścian, tynku i powłok malarskich przez kilka wzajemnie napędzających się rodzajów korozji. 

Izolacja pozioma i pionowa muszą iść ze sobą w parze

Kiedy już rozumiemy, jakie wymagania izolacyjne stawia przed nami bloczek fundamentowy i sytuacja wodnogruntowa, warto jeszcze raz spojrzeć na współpracę obu izolacji budynku. W tym krótkim artykule omawiam kilka przypadków, które zaobserwowałem kiedyś podczas wizji lokalnej. Świetnie się one nadają do szybkiej analizy i poznania zasady tworzenia prawdziwie szczelnych i wzajemnie uzupełniających się izolacji muru. A wszystko to w zestawieniu z poziomem terenu i poziomem posadzki wewnątrz budynku. Czy izolacje w Twoim budynku się wzajemnie uzupełniają?

Wpływ warunków wodnogruntowych na izolacje KMB

O ile większość projektów zakłada proste warunki wodnogruntowe i minimalną izolację przeciwwilgociową, wszyscy producenci w swoich zaleceniach i kartach technicznych wskazują na konieczność dopasowania rodzaju izolacji pionowej muru do panujących na budowie warunków. Niejednokrotnie izolacja pionowa jest istotniejsza dla ściany fundamentowej niż pozioma. Dobór materiału izolacyjnego i poprawna aplikacja są kluczowe. W artykule również zdjęcia z budów, na których ujawniam błędy i niedociągnięcia. 

Krem iniekcyjny do izolacji poziomych

Kiedy już znamy niedoskonałości bloczków fundamentowych i zgubne działanie wody opadowej wsiąkającej w grunt wzdłuż ścian, kiedy już rozumiemy proces podciągania kapilarnego i widzimy skutki tegoż na własnych ścianach, kiedy wreszcie rozumiemy konieczność posiadania obu działających izolacji, czas zacząć działać. W tym artykule omawiam sposób wykonania izolacji poziomej przy użyciu kremu iniekcyjnego. Co więcej! Jako jedyny prezentuję niezwykle szczegółowe narzędzie (mojego autorstwa) do wykonania kalkulacji potrzebnych materiałów i narzędzi. A żeby tego było mało, zrobiłem kurs wideo z aplikacji kremu iniekcyjnego. Krok po kroku od analizy stanu ścian, sytuacji w budynku czy różnic w poziomach terenu i posadzki. 

Kalkulator ilości kremu iniekcyjnego 

Kalkulator ilości kremu iniekcyjnego to moje narzędzie online, które służy zarówno do kosztorysowania planowanego wykonania wtórnej izolacji poziomej kremem jak i pomaga rozeznać się w liście potrzebnych narzędzi i sprzętu. Przez lata używałem go w arkuszu kalkulacyjnym. W 2021 roku zleciłem napisanie programu i przeniosłem go do wersji internetowej. Jak działa? Podaj wymiary wilgotnych ścian, a kalkulator powie Ci, ile potrzebujesz kremu iniekcyjnego, ile i jakich wierteł, a nawet ile par rękawic roboczych. Wszystko to możesz od razu zamówić w sklepie Inblock Online wraz z kursem wideo: „Izolacja pozioma kremem iniekcyjnym”. Możesz też wykorzystać wyniki obliczeń dla własnych celów – ten kalkulator jest bezpłatny i dostępny dla każdego. 

Kurs wideo Izolacja pozioma kremem iniekcyjnym

Co prawda w Internecie, a nawet na YouTube jest wiele filmów o aplikacji kremu iniekcyjnego, to jednak większość z nich skupia się na samym wyciskaniu kremu z tubki w otwór. Obejrzałem zdecydowaną większość z nich zanim podszedłem do nagrania własnego kursu. W żadnym z tych materiałów nie było odpowiedzi na bodaj najważniejsze pytanie – na jakiej wysokości wiercić w ścianie te otwory? Od razu mówię, że nie zawsze przy samej posadzce wiercić należy. 

Kurs podzielony jest na 2 części – zbieranie informacji oraz na wykonanie. W sumie 11 lekcji, ponad 1 godzina 20 minut materiału wideo. Prowadzę uczestnika krok po kroku przez cały proces mówiąc nie tylko jak, ale przede wszystkim, dlaczego tak, a nie inaczej. 

Uszczelnienie muru ceglanego – iniekcja strukturalna

Do tej pory omawiałem głównie sytuacje nowszego budownictwa z murami z bloczków betonowych bądź zalewowych. W tych przypadkach potrzebna jest dobrze działająca powłokowa, co najmniej 2 warstwowa izolacja pionowa. 

Są jednak obiekty posadowione na ławach z grubymi ścianami murowanymi z cegły – myślę tu m.in. o kamienicach. Rewitalizacje takich obiektów stają się powszechne. 

Tytułowa iniekcja strukturalna to ciśnieniowe nasączanie grubego (>50 cm) muru ceglanego żywicą w celu zatrzymania przenikania wody zza ściany (odbudowa izolacji pionowej), a jednocześnie zatrzymanie podciągania kapilarnego wody (odbudowa izolacji poziomej). To izolacja typu 2 w 1, jednak możliwa do wykonania tylko na grubych murach. Ścianach, które mają odpowiednio dużą objętość. Tej naprawy nie sposób wykonać samemu, jest czasochłonna i wymaga doświadczonej ekipy wykonawczej. 

Jak zrobić iniekcję kurtynową?

Podobna w wykonaniu do iniekcji strukturalnej jest iniekcja kurtynowa. Tym razem otwory wiercone są na wylot przez całą grubość muru przez co i żywica intencjonalnie pompowana jest w grunt przyległy do muru. Iniekcję kurtynową można zastosować dla każdej grubości muru, nawet tego z bloczków betonowych. Ważne, aby wiedzieć, że zewnętrzna powierzchnia ściany jest w miarę równa, aby żywica faktycznie mogła utworzyć kurtynę, czyli barierę pomiędzy mokrym gruntem, a murem. Naprawa ta charakteryzuje się bardzo dużym zużyciem żywicy, czasochłonnością, wysokimi cenami i mniejszą niż zwykle przewidywalnością wyniku. Tej naprawy nie sposób wykonać samemu i jest ostatecznością. 

Dodaj komentarz

×