fbpx

Z pośród aż dwóch sposobów instalacji pakerów iniekcyjnych wybieramy te, które stanowią „mniejszą połowę” udziału w rynku. Sięga po nie niewielu wykonawców i to wyłącznie w specjalnych okolicznościach. Zastanowimy się dlaczego.

Paker naklejanyPakery powierzchniowe lub inaczej naklejane są dostępne w wersji stalowej praz plastikowej. Obok zdjęcie pakera stalowego z nakręconą kalamitką szpiczastą. Ich prawidłowy montaż na rysie jest kluczowy dla powodzenia iniekcji. Jak w wielu przypadkach, wszystkim rządzi matematyka. 

 

 

 

 

Kiedy użyć pakera naklejanego? 

Ok, skoro pakery naklejane istnieją, to z jakiegoś powodu ktoś je wymyślił. A więc kiedy sprawdzą się na pewno: 

 • duże rozwarcie rysy niemal gwarantuje możliwość wtłoczenia iniektu  
 • sucha i nośna powierzchnia elementu naprawianego  
 • elementy prefabrykowane, niemal z definicji zakaz wiercenia 
 • konstrukcja sprężona, ryzyko przewiercenia cięgien - zakaz wiercenia 
 • konstrukcja z bardzo gęstą siatką zbrojenia i dużymi rysami - trudno wiercić 
 • zakaz wiercenia postawiony przez nadzór budowlany z dowolnego powodu 
 • obiekt historyczny - zakaz wiercenia 
 • konstrukcja osłabiona (przyczyny różnorodne) -  zakaz wiercenia 

Przeciwskazania użycia pakera naklejanego 

Paker powierzchniowy wybierany jest zdecydowanie rzadziej od tych instalowanych w otworach. Dlaczego? Jest kilka powodów: 

 • naklejanie jest kłopotliwe ze względu na konieczność przygotowania powierzchni betonu 
 • klej epoksydowy nie ma najlepszej adhezji do wilgotnego betonu 
 • przyłożenie zbyt wysokiego ciśnienia może spowodować odspojenie pakera i przerywa całą iniekcję do czasu ponownego montażu  
 • iniekcja drobnych rys jest bardzo trudna, bo wymagają wysokiego ciśnienia, a to z kolei może powodować odspojenie pakera od betonu 
 • iniekcja elementu o grubości powyżej 60 cm nie jest zalecana - żywica nie dotrze tak głęboko    
 • czas przygotowań i montażu jest dłuższy od wiercenia 
 • dłuższy czas iniekcji 

Rozpływ żywicy z pakera naklejanego

 

 

 

 

 

Najważniejsze przeciwskazania 

Najważniejszy jednak wg. mnie jest taki fakt, że iniekcję zleca tylko ten, kto ma problem z przeciekiem. Nikt w Polsce nie naprawia rysy, bo akurat rozumie sytuację występowania korozji oraz, tym bardziej, zalecenia normy. Iniekcja jest wymuszona kapaniem wody. A skoro jest przeciek, to powierzchnia betonu jest wilgotna i trudno do niej prawidłowo przykleić paker powierzchniowy. Instalacja pakera naklejanego limituje możliwość podniesienia ciśnienia iniekcyjnego. Ewentualne odspojenie pakera automatycznie przerywa pracę, bo tym miejscem żywica będzie wypływać z konstrukcji.   

Rozstaw pakerów  

Rozstaw pakera naklejanegoZe schematu jasno wynika, że rozstaw pakerów naklejanych na rysie może być niemal równy grubości naprawianego elementu. Tak więc ich zużycie jest 2 razy mniejsze niż tradycyjnych pakerów instalowanych w otworach. Dla bezpieczeństwa rozstaw zmniejszono o zaledwie 10 %, i w teorii rozchodząca się żywica okręgami wypełnia rysę i przechodzi do kolejnego pakera. Limitem jest grubość elementu, która nie powinna przewyższać 60 cm. Najlepiej miejsca instalacji pakera w rycie oznaczyć wbiciem… gwoździa. 

 

 

Iniekcja na gwoździu  

Klej służący do zamknięcia powierzchni rysy (co najmniej pół cm grubości) oraz przyklejenia pakera mógłby zakleić przepływ pomiędzy pakerem a rysą. I dlatego zanim wszystko zostanie usmarowane pastą żywiczną, w rysę należy wbić gwóźdź. Na ten gwóźdź nakłada się pakera z klejem, a po związaniu żywicy gwóźdź usuwa. Pustka po gwoździu zapewnia pozostanie przejścia pomiędzy pakerem a rysą. 

Tak samo jak tradycyjnie, iniekcję prowadzi się od pakera startowego systematycznie w jednym kierunku wzdłuż rysy. Rysa ma możliwość odpowietrzania wyłącznie poprzez kolejne pakery iniekcyjne, dlatego zdecydowanie kalamitki powinny być poodkręcane.  

Usunięcie szpachli żywicznej z betonu 

Po związaniu żywicy iniekcyjnej można usunąć pakery i zamknięcie powierzchni rysy. Gruba i zdefiniowana warstwa szpachli zamykającej rysę jest pomocna przy łatwym usunięciu po iniekcji. Wystarczy przyłożyć przecinak lub szerokie dłuto młota i uderzyć. Półcentymetrowej grubości warstwa pozwoli oprzeć krawędź roboczą narzędzie na kleju.  

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mamy naprawiony element bez ingerencji w konstrukcję w postaci wiercenia. Których pakerów używasz na codzień? 

 

 

Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"