Często dostaję zapytania ofertowe rzekomo dotyczące iniekcji ciśnieniowej, jednak załączone zdjęcia przedstawiają raczej tematykę powierzchniowej naprawy betonu. Ciekawe jest to, że również inspektorzy na tych budowach mocno obstają za rozwiązaniem w technologii iniekcji budowlanej. Czasem wybierają żywicę epoksydową, a niekiedy są za zaprawami na bazie cementów. Tak zaawansowaną technologię naprawy do często błahych uszkodzeń porównałbym do strzelania z ogromnego działa do komara. W tym artykulę chcę przedstawić Państwu sposób podejmowania decyzji odnosnie przyjęcia technologii naprawy betonu. A zatem, wybieramy iniekcję ciśnieniową czy powierzchniową naprawę żelbetu?
Na schemacie pokazałem podział uszkodzeń betonu i ich umiejscowienie w konstrukcji. Technologię naprawy opracowuje się między innymi na tej podstawie. Już we wcześniejszym artykule opisywałem klasyfikację iniekcji ze względu na miejsce podania materiału. Temat obecnego artykułu jest niejako kontynuacją tamtej myśli.
Rodzaj technologii naprawy betonu
Mostkowanie rys to nic innego jak nakładanie na powierzchnię porysowanego betonu elastycznego materiału żywicznego. Należy przy takiej aplikacji pamiętać o takich zagadnieniach jak przygotowanie podłoża, wilgotność betonu oraz wartość propagacji rys. Na nic bowiem nie zda się materiał mostkujący rysy, jeżeli jego możliwości rozciągania nie będą w stanie przenieść zmian w szerokości pęknięcia. Sytuacja ta zachodzi w niskich, a nawet ujemnych temperaturach.
W takich warunkach zachodzą dwa przeciwstawne zdarzenia: nawet elastyczna żywica staje się sztywniejsza, a rysa otwiera się ze względu na skurcz objęctości betonu.
Zalewanie rys żywicą nosi również inną nazwę – iniekcja grawitacyjna. Podczas takiej aplikacji najważniejsze jest odpowietrzanie rysy. Osiągnąć ten efekt można przez podawanie jednorazowo mniejszych ilości materiału. Ze względu na brak ciśnienia i potrzebę czasu na spłynięcie żywicy do wnętrza rysy, prace należy wprowadzić kiedy beton jest chłodny (wczesny poranek), rysa otwarta, a żywica ma długi czas otwarty.
W świetle informacji zawartych na schemacie drzewka decyzyjnego, poniższe zdjęcie przedstawia problematykę, z którego zakresu napraw?
Wg mnie, ze względu na swoje niewielkie wymiary przekroju konstrukcji, jest to przykład zdecydowanie kwalifikujący się do powierzchniowej naprawy betonu zwanej również reprofilacją betonu z zabezpieczeniem antykorozyjnym dla stali zbrojeniowej w okolicy tej przerwy roboczej.
Na powyższym zdjęciu na szczególną uwagę zasługuje gustownie wciśnięty w szczelinę betonu złamany… pet. typowo budowlane poczucie humoru wykonawców. Ewidentnie widać, że mamy do czynienia z pustką przypowierzchniową :)
Film na YouTube
Specjalnie na potrzeby tego artykułu przygotowałem nowy film. Najpierw prezentuję zdjęcia z budów nadesłane przez czytelników, a następnie dzięki drzewku decyzyjnemu ustalamy którą technologię wybrać: iniekcją ciśnieniową czy naprawa żelbetu?
A na samym końcu analizujemy przypadek przesiąkania wody przez ścianę do wnętrza mieszkań na wyższych piętrach.
W zależności od przekroju konstrukcji żelbetowej oraz od głębokości występowania uszkodzenia podejmuje się decyzję odnośnie sposobu naprawy. Głęboko występujące pustki faktycznie należy naprawić w technologii iniekcji budowlanej ciśnieniowej. Dobór materiału naprawczego uzależnia się wtedy od wielkości uszkodzenia. Przestrzenie liczone w milimetrach – żywica na bazie eposksydu. Pustki i kawerny większe – zaprawy iniekcyjne na bazie cementu.
Poniższy tekst to komentarz pod jednym z filmów na naszym kanale na YouTube Inblock_Izolacje, z którego rozwinęła się ciekawa krótka rozmowa. Częste dwa pytania: @lotofhop5972 Wiele wyjaśniający film. Teraz zastanawiam się, na jakiej głębokości posadowić drenaże? Mam sytuacje prawdopodobnie jak tutaj – chce poprawić izolację pionową fundamentów (ew. poprawić izolacje rur/przepustów, jeśli będzie potrzeba), ale tez…
Hydroizolacja fundamentów to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych, który decyduje o trwałości i bezpieczeństwie całego budynku. Źle dobrany lub źle położony materiał izolacyjny może prowadzić do wilgoci w piwnicach, zawilgoconych ścian, a nawet zagrzybienia wnętrz. Dlatego oprócz samej technologii wykonania niezwykle istotne jest właściwe obliczenie zużycia materiału hydroizolacyjnego — w zależności od powierzchni, miejsca aplikacji i rodzaju…
W ciągu ponad 12 lat pracy jako specjalista zajmujący się iniekcją ciśnieniową i w inżynierii budowlanej w firmie Inblock, miałem okazję spotkać się z różnorodnymi wyzwaniami i problemami związanymi z konstrukcjami budowlanymi. Jednym z dość powszechnych problemów, które napotkałem, jest nierównomierne osiadanie płyty posadzkowej wykonanej bezpośrednio na gruncie (brak podpiwniczenia) w obiektach jednorodzinnych. W niniejszym…
Budowa domu czy inwestowanie w nieruchomości często przypomina fabułę książki „Mit przedsiębiorczości”Michaela Gerbera. Na początku wszystko wydaje się piękne, wymarzone, idealne… aż nagle przychodzi rzeczywistość. Nieprzemyślane decyzje, niewiedza, ignorancja i nagle zamiast spełnienia marzeń mamy studnię bez dna – finansowego i emocjonalnego. Brzmi znajomo? O tym, jak uniknąć takich pułapek, miałem przyjemność porozmawiać z Robertem Kuligą w podcaście Super…
Odpowiedź na pytanie jak uszczelnić dylatację obiektu mostowego nie jest prosta. Dylatacje konstrukcyjne niestety przeciekają, to fakt, jednak przyczyna przecieku może być zróżnicowana. W tym artykule opisuję jedną z przyczyn, która wydaje mi się nader częsta, a przede wszystkim naprawialna w technologii iniekcji ciśnieniowej. I o dziwo, żeby uszczelnić wyciek z dylatacji, uszczelnimy styk roboczy…