Krem iniekcyjny do izolacji poziomych

Opublikowano: 8 kwietnia 2023 Czas czytania: 27 minut
Artykuł jest częścią serii

Ściany murowane z bloczków betonowych lub zalewowych – posadowione na ławach i ścianach fundamentowych (domki jednorodzinne)

Seria ta ma za zadanie na poziomie ogólnym przeprowadzić czytelnika przez kwestie związane z problemami zawilgoceń i zalań budynków posadowionych na ławach fundamentowych.

W związku z tym, że kwestii jest wiele, oprócz ogólnego omówienia całości zamieszczam kolejne odnośniki do opisów poszczególnych uszkodzeń, nieszczelności i technologii napraw.

  1. Grunty nieprzepuszczalne (glina) i ich wpływ na zalewanie budynków
  2. Posadowienie na ławach fundamentowych – budynki bez dna
  3. Krem iniekcyjny do izolacji poziomych
  4. Krem iniekcyjny do izolacji poziomych
  5. Zawilgocony mur z bloczka betonowego
  6. Podciąganie kapilarne
  7. Izolacja pozioma i pionowa muszą iść ze sobą w parze
  8. Wpływ Warunków Wodno-Gruntowych na Izolację KMB
  9. Krem iniekcyjny do izolacji poziomych
  10. Krem iniekcyjny do izolacji poziomych
  11. Uszczelnienie muru ceglanego – iniekcja strukturalna
  12. Jak zrobić iniekcję kurtynową?

Zawilgocone ściany i mokry tynk oznaczają podciąganie wilgoci lub wręcz wodę pod posadzką. Nic nie dzieje się bez przyczyny, więc nie ma sensu mówić sobie, że to tylko tak… albo, że wszyscy tak mają. Naprawdę chcesz mieć wilgoć jak wszyscy?

Wykonanie z naszym udziałem izolacji poziomej naprawi konstrukcję i pozwoli Ci mieszkać bezpiecznie. 

Aby zaizolować ścianę skorzystaj z tych 3 prostych kroków:

  • zmierz ją i wpisz dane w kalkulator
  • zamów obliczone ilości materiałów i kurs wideo,
  • wykonaj ze mną swoją szczelną izolację poziomą. 

Jeśli tego nie zrobisz, to nic się nie poprawi, a wilgoć (pleśń i grzyby wraz z nią) nadal będą wnikać do Twojego domu. 

Kiedy to zrobisz, poczujesz się dumny ze swoich dokonań oraz to, że ściany zaczną wysychać. 

Cały proces od analizy murów do wykonania izolacji rozpracowaliśmy do pojedynczych kroków omówionych w kursie. Skorzystaj proszę z naszego doświadczenia i napraw swoje ściany już teraz.

Tynk zawilgocony jeszcze podczas budowy
Dom podczas budowy – brak izolacji poziomej już daje o sobie znać

Wracam do tematu wykonywania izolacji poziomych w murach. Poprzedni artykuł o tematyce wzajemnej współpracy izolacji pionowej i poziomej cieszy się niesłabnącą popularnością. Izolacja pozioma fundamentów to bardzo często wykonywany rodzaj iniekcji ciśnieniowej i iniekcji bezciśnieniowej. Wszędzie tam, gdzie ściany są murowane, pojawia się konieczność zabezpieczenia konstrukcji przed podciąganiem kapilarnym wilgoci. W dokumentacji przetargowej taka naprawa opisywana jest jako iniekcja ścian istniejących. Jak się okazuje, sprawa nie dotyczy wyłącznie wilgoci w murach domów jednorodzinnych. Bardzo często ściany działowe z bloczków betonowych lub sylikatowych w garażach podziemnych stoją bezpośrednio na płycie fundamentowej i są dosłownie zanurzone w wodzie. A skutkiem działania tej wody są zacieki na ścianach, zniszczony tynk, zasolenia i wykwity. W skrajnych przypadkach korozja biologiczna i porost glonów. 

W tym artykule przeanalizuję możliwe i znane światu techniki prowadzące do wykonania izolacji poziomej murów. Powiemy sobie, którą technologię lepiej zastosować i kiedy. Skupimy się na wykonaniu izolacji przy pomocy kremu iniekcyjnego, bo taki jest temat tego artykułu. Ustalimy kiedy najlepiej jest użyć właśnie kremu iniekcyjnego i dlaczego. Mam wrażenie, że to jedyna technologia, która może być wykonana przez każdego, bez konieczności posiadania 100 lat doświadczenia w budownictwie. I przy wykorzystaniu naprawdę podstawowych narzędzi, co jest równie istotne. 

A dla chętnych zrobiłem kurs wideo z wykonania izolacji poziomej ścian przy użyciu kremu iniekcyjnego. Jesteś zainteresowany?

Izolacja pozioma – technologie wykonania

Izolacja pozioma budynku to zatrzymanie procesu podciągania kapilarnego wilgoci w strukturze muru.  Znamy kilka metod wykonywania izolacji poziomych ścian i w tym miejscu warto przytoczyć te najpopularniejsze. 
– W XX wieku najczęściej stosowano papę. Zapis w projektach wyglądał mniej więcej tak: 2x papa na lepiku. I generalnie rzecz biorąc wszędzie tam gdzie izolacja pozioma z papy została wykonana na odpowiednim poziomie względem poziomu terenu z jednej strony ściany i względem poziomu posadzki z drugiej strony ściany, to wszystko było całkiem OK. 
– Do naprawy izolacji poziomej, jej wykonania lub odtworzenia wbija się blachy w przecięcie ścian fundamentowych. Jest to proces dość uciążliwy, trudny do przeprowadzenia, kosztowny i bardzo ingerujący w konstrukcję. Nie ma szans wykonać go na własną rękę, sprzęt kosztuje majątek a doświadczenie i umiejętności wykonawców są bezcenne. Jest to technologia skuteczna, ale jak można sobie wyobrazić okupiona ogromem pracy. 
 
– Odbudowa izolacji poziomej w technologii iniekcji ciśnieniowej odbywać się może w kilku różnych wersjach przy użyciu zróżnicowanych materiałów iniekcyjnych. Oto lista grup produktowych i krótki opis każdej z nich:
  • Akryl czyli popularne żele akrylowe. Tu najczęściej te o najniższej lepkości i długim czasie reakcji, w których jednym ze składników jest woda. W innym miejscu opisywałem kilkanaście rodzajów żeli akrylowych najczęściej używanych na polskim rynku iniekcyjnym. 
  • Krzemiany. Ich zadaniem jest wytworzenie wewnątrz kapilar kryształów, a tym samym uniemożliwienie podciągania wilgoci. Materiały te podawane mogą być w technologiach ciśnieniowych i bezciśnieniowych czyli tzw iniekcja grawitacyjna. 
  • Krem do iniekcji – czyli główny temat niniejszego artykułu. Podawane w technologii ciśnieniowej lub bezciśnieniowej jeśli przyjąć, że wyciskanie ich z tubki lub kiełbaski 600 ml przy użyciu aplikatora do kitów elastycznych odbywa się bez ciśnienia. Na rynku dostępne są specjalne aplikatory do kremów iniekcyjnych. Możlie jest również podawanie ich przy użyciu pompy membranowej – szczególnie przydatne przy większych realizacjach. 

 

Sprzęt do wykonywania izolacji poziomej ścian

Krem iniekcyjny SikaMur-InjectoCream-100
Krem iniekcyjny SikaMur-InjectoCream-100 w 600ml kiełbaskach w opakowaniu razem z wężykiem i końcówkami do aplikatora

Szeregując ten rodzaj prac naprawczych pod względem miejsca podania materiału oczywistym jest, że krem do iniekcji aplikujemy do wnętrza konstrukcji. Z obserwacji rynku napraw konstrukcji wynika niezbicie, że ich popularność rośnie niemal w postępie geometrycznym. Przyczyną jest prostota aplikacji materiału. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii czyli jak działa iniekcja kremem iniekcyjnym. Czego wykonawca faktycznie potrzebuje do wykonania izolacji poziomej tego typu, a więc:

  • wiertarka udarowa 
  • wiertło do betonu o średnicy 12-14 mm o długości mniejszej o ok 3 cm od grubości muru 
  • krem iniekcyjny dostępny w tubce 310 ml,  kiełbasce 600 ml lub wiaderku 
  • kompresor z pistoletem do oczyszczenia otworu lub hydronetka
  • aplikator do wyciśnięcia kremu do wnętrza otworu 
  • zaprawa cementowa do zamknięcia otworu po aplikacji kremu 

Kalkulator do obliczania ilości kremu iniekcyjnego

Kalkulator do obliczania potrzebnych składników do wykonania izolacji poziomej jest szalenie pomocnym narzędziem. Podaję jedynie długość i grubość ścian aby automatycznie otrzymać info o ilości kremu, rodzaju wierteł, a nawet wadze paczki, którą mam zabrać na budowę.

Przepona z kremu iniekcyjnego
Mur z bloczka betonowego po iniekcji kremem do izolacji poziomych

Jak widać z powyższego, wykonawca nie potrzebuje wcale pompy iniekcyjnej, pakerów iniekcyjnych, kalamitek ani rozpuszczalnika do czyszczenia pompy. Nie potrzeba nawet instalować kubełków do iniekcji grawitacyjnej. Prostota wykonania poziomych otworów w rozstawie co ok 10 -12 cm, oczyszczenie sprężonym powietrzem i podanie kremu iniekcyjnego spowodowało, że wiele osób wykonuje tę pracę osobiście. Skoro jest tak łatwo, to na co trzeba zwrócić uwagę? 

Wykonanie izolacji poziomej kremem iniekcyjnym

Mamy do czynienia z wilgotnym murem z bloczka betonowego o szerokości zaledwie 24 cm. W taką konstrukcję w zasadzie nie ma możliwości wtłoczyć żadnego płynnego materiału iniekcyjnego poprzez pakery iniekcyjne. Dlaczego? Otóż nawet przy założeniu, że mur zostałby dobrze zamknięty (szczeliny pomiędzy bloczkami wypełnione zaprawą) to i tak płyn iniekcyjny podawany pod ciśnieniem wypływałby na wszystkie strony. Niewielka grubość muru, a co za tym idzie jego objętość, powoduje, że nie ma przestrzeni (objętości), w którą można podać materiał naprawczy. Zatem tradycyjna iniekcja w tej sytuacji odpada.

Rozwiązaniem jest aplikacja kremu iniekcyjnego. Zasada wyciskania do wnętrza poziomych, nieprzelotowych otworów materiału naprawczego jest całkiem prosta. Dzięki temu, że krem iniekcyjny do wykonywania poziomych przegród nie musi być sprężany, nie ma on tendencji do wypływania wszystkimi nieszczelnościami muru. W istocie jego kremowa konsystencja uniemożliwiałaby tradycyjną iniekcję – jest bowiem zbyt gęsty. Wyciskanie kremu z tradycyjnego aplikatora do mas elastycznych za pomocą krótkiego wężyka działa wyśmienicie. Otwory powinny być poziome i rozstawione od siebie w odległościach ok 10 -12 cm. 

Średnica, wiercenie i oczyszczenie otworów

A skoro już o średnicy mowa, to warto pamiętać, aby dobrać średnicę wiertła i otworu do wężyka, który znajdziemy w kartonie wraz z 10-12 sztukami kiełbasek po 600 ml każda. Średnica 12 mm będzie najbardziej wskazana ze względu na łatwiejsze odpowietrzanie przy wprowadzaniu kremu. 

Dla pewności warto wypłukać wszystkie otwory wodą z hydronetki. Zapewnia to prawidłowe oczyszczenie otworu oraz odpowiednią ilość wilgoci dla rozprzestrzeniania się substancji czynnych w murze.

A czy już wiesz na jakiej wysokości powinieneś wykonać izolację poziomą? A wiesz, że ma to bezpośredni związek z rodzajem i miejscem aplikacji izolacji pionowej?

Aplikacja i zamknięcie otworów 

Po wykonaniu aplikacji, czyli po prostu wypełnieniu wszystkich otworów kremem iniekcyjnym przy użyciu wyciskacza zamknąłem otwory materiałem na bazie cementu. Do tego celu użyłem zaprawy montażowej Lampocem, sprawdzi się w zasadzie każda zaprawa montażowa. Od tego momentu, krem iniekcyjny zaczyna swoje działanie polegające na rozprzestrzenianiu się w murze i budowie izolacji poziomej. 

Jak wspomniałem na początku artykułu, sama izolacja pozioma może nie wystarczyć. Wszak izolacja pozioma i pionowa muszą iść ze sobą w parze, a brak którejkolwiek sprawia, że całość układu nie utrzymuje swojej szczelności. 

Zalecenia z karty technicznej producentów kremu iniekcyjnego 

Karta techniczna kremów iniekcyjnych na bazie silanów i siloksanów większości producentów zwraca uwagę na maksymalny poziom wilgotności konstrukcji, do jakiej można stosować krem iniekcyjny. Wilgotność maksymalna wynosi 95%. Materiał ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem zwilżania konstrukcji, a przy tym nie rozpuszcza się w wodzie. Powoduje to, że wypycha wodę z porów materiału i zajmuje jej miejsce. Jednak do działania, potrzebuje wilgoci, stąd wniosek, że w zbyt suchych murach tą technologią nie uda się zbudować izolacji poziomej. Materiał ten nadaje się wyłącznie do zatrzymania podciągania kapilarnego wilgoci w konstrukcji muru. Nie zatrzyma on wody płynącej pod ciśnieniem ani spod ani zza konstrukcji przez jakiekolwiek pustki lub nieciągłości w konstrukcji. 

Najważniejsze zalety kremu iniekcyjnego 

  • szybkość aplikacji 
  • prostota aplikacji – nie potrzebny specjalistyczny sprzęt  
  • wiercenie w spoinach, a nie w cegle 
  • nie trzeba zamykać muru tymczasowym tynkiem, jak w przypadku iniekcji ciśnieniowej 
  • praktycznie zerowe straty na materiale naprawczym 
  • aplikacja w mur pełny i mur z pustkami powietrznymi 
  • możliwość wykonania przepony nawet na wąskich ściankach działowych

Krem iniekcyjny – produkty i producenci

W dniu 20 kwietnia 2018 roku wpisałem hasło „krem iniekcyjny” w wyszukiwarkę Google. Na 10 kolejnych podstronach z wynikami poszukiwania znalazłem 14 produktów – kremów iniekcyjnych do wykonywania izolacji poziomych. Opisy w kartach technicznych są bliźniaczo podobne i w zasadzie wszystko zawarłem już w powyższym tekście. Wszyscy producenci zamieścili pliki PDF z kartami technicznymi swoich produktów na stronie firmy. To ogromny plus, pamiętam bowiem, że nie znalazłem kilku kart technicznych żeli akrylowych przy okazji poszukiwań informacji do napisania tego artykułu. Nazwy materiałów i producentów zmieszczam w tabelce poniżej. 

Nazwa materiałuNazwa producenta
INTRASIT® IC 28OS Hahne 
Dryzone® Suchy Mur Icopal ICOPAL S.A.
 KÖSTER Crisin CreamKOESTER POLSKA Sp. z o.o.
Nisiwa L / Emcephob L MC-Bauchemie sp. z o.o.
Krem iniekcyjny IC Quick-mix sp. z o.o.
 Kiesol C Remmers Polska sp. z o.o.
webersan weber.tec 946Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
 AQUAFIN-i 380 Schomburg Polska sp. z o.o.
 Renowator 190 Sempre Farby sp. z o.o.
 SikaMur-InjectoCream-100 Sika Poland sp. z o.o.
 Silten K Silten Terbud sp. z o.o. sp. k.
 Bornit Injektionscreme Plus Śląskie Kruszywa Naturalne sp. z o.o.
 Monolith IK28 OS VISBUD-Projekt sp. z o.o.
 WEBAC 2130 Webac sp. z o.o.

Moim zdaniem najważniejszą zaletą wszystkich wymienionych materiałów jest możliwość wykonania przepony nawet na bardzo wąskich ścianach działowych. Iniekcja ciśnieniowa w przypadku muru poniżej 40 cm grubości jest nie możliwa do przeprowadzenia. Nie ma tam odpowiednio dużej miąższości (objętości muru) aby prawidłowo wprowadzić materiał iniekcyjny. Krem w takich sytuacjach jest niezastąpionym rozwiązaniem aby uzyskać suchy mur. Choć jego aplikacja niewiele ma wspólnego z prawdziwą iniekcją ciśnieniową.

Streszczenie kart technicznych produktów

INTRASIT® IC 28OS Opisany w tekście INTRASIT® IC 28OS to krem iniekcyjny przeznaczony do odtwarzania izolacji poziomych w ramach renowacji murów, który ma wiele pozytywnych właściwości. Materiał ten jest gotowy do użycia i można go bezpośrednio wprowadzać metodą iniekcji przez wywiercone otwory. Jego skład nie zawiera rozpuszczalników, a dzięki zawartości silanów i siloksanów szybko i skutecznie przenika on w głąb mineralnych materiałów budowlanych. Krem jest bardzo skuteczny nawet w przypadku znacznych zawilgoceń i charakteryzuje się niewielkim zużyciem oraz brakiem niekontrolowanego spływu materiału.

INTRASIT® IC 28OS przeznaczony jest do stosowania we wszystkich powszechnie występujących konstrukcjach murowanych oraz w murach licowych. Dzięki swojej wyjątkowej skuteczności i wysokiej zawartości substancji czynnej, zmniejsza się ilość wierconych otworów. Materiał ten nadaje się również do stosowania w murach, których stopień zawilgocenia dochodzi do 95%.

Krem ten jest dostępny w dwóch pojemnikach – w wiadrze polietylenowym lub woreczku aluminiowym. W przypadku wiadra pojemność wynosi 5l, natomiast w przypadku woreczka – 0,6l (12 x 0,6 l w kartonie). Ciężar objętościowy kremu wynosi 0,9 kg/l, a temperatura stosowania mieści się w przedziale od +5 °C do +35 °C. Produkt powinien być przechowywany w zabezpieczonym przed mrozem i chłodnym miejscu przez okres 6 miesięcy.

Aby wykonać izolację poziomą metodą iniekcji, należy wywiercić otwory w odstępie ok. 12,5 cm, a średnica wywierconego otworu powinna wynosić 12 mm, a jego głębokość powinna odpowiadać grubości ściany minus 2 cm. Wywiercone otwory mogą być z reguły wykonywane poziomo w spoinie wspornej. Następnie należy przedmuchać wywiercone otwory i wypełnić je kremem

Suchy Mur Icopal to preparat w formie kremu, który jest stosowany do iniekcji w zaprawie murów wykonanych z cegły, bloczków lub kamienia, w celu utworzenia poziomej bariery hydroizolacyjnej. Bariera ta ma na celu odcięcie wilgoci, która pochodzi z podciągania kapilarnego.

Krem składa się z emulgatorów, silanów, siloksanów i wody. Dryzone Suchy Mur Icopal zawiera ponad 60% związków czynnych, co zapewnia doskonałą penetrację zapraw murarskich, tworząc skuteczną barierę hydrofobową. Opatentowana formuła kremu została zaprojektowana w taki sposób, aby wykorzystywała wodę z wilgotnej ściany do rozprowadzenia preparatu i powolnego utwardzenia, co zwiększa jego dyfuzję w zaprawie murarskiej. Formuła ta skutkuje zasklepieniem porów zaprawy, a po utwardzeniu tworzy zaporę przeciwwilgociową. Skuteczna bariera hydrofobowa uzyskiwana jest po około 3 miesiącach.

Aby zastosować ten produkt, należy najpierw zdiagnozować wilgoć pochodzącą z podciągania kapilarnego, a następnie skuć tynk i warstwy wykończeniowe do wysokości przynajmniej 0,5 m powyżej najwyższych śladów wilgoci na ścianie, ale nie niższej niż 1 m nad podłogą. Następnie należy nawiercić otwory o średnicy 12 mm w regularnych odstępach w warstwie zaprawy murarskiej, co najmniej 150 mm nad poziomem gruntu na zewnątrz lub w najniższej możliwej warstwie zaprawy przy stosowaniu środka od wewnątrz. Głębokość i rozmieszczenie otworów zależy od konstrukcji ścian, ale otwory powinny być umieszczone w odległości nie większej niż co 120 mm od siebie. Otwory wierci się w jednej linii poziomej zaprawy i nie przewierca na wylot. Głębokość otworów powinna być taka, aby po nawierceniu pozostawić 10-30 mm nienaruszonej zaprawy w zależności od grubości samej ściany.

Po nawierceniu otworów należy je odpylić, aby umożliwić dokładną aplikację kremu. Krem Dryzone Suchy Mur Icopal jest pakowany w wiaderka i łatwe w obsłudze tuby foliowe. Po umieszczeniu tuby w aplikatorze należy użyć ostrego noża do przebicia opakowania.

KÖSTER Crisin Creme Tekst jest instrukcją techniczną dla produktu KÖSTER Crisin Creme, kremu iniekcyjnego do izolacji przeciwwilgociowej. Produkt ten jest używany do wstrzykiwania w ściany wykonane z materiałów mineralnych w celu zapobiegania wchłanianiu wilgoci kapilarnej. Krem jest wolny od rozpuszczalników i składa się z żywic i silanów. Może być stosowany w ścianach o stopniu zawilgocenia do 95%, a jego skuteczność została potwierdzona badaniami zgodnymi z instrukcją WTA 4-4-04. Preparat KÖSTER Crisin Creme jest stosowany do iniekcji elementów konstrukcji w celu odtworzenia izolacji poziomej przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, ale nie nadaje się do murów z betonu komórkowego.

Aby prawidłowo stosować KOSTER Crisin Creme, należy wywiercić poziome otwory o średnicy 12-14 mm w najniżej położonej spoinie muru, z odstępami osiowymi między otworami wynoszącymi 10-12 cm. Otwory powinny być o 3 cm krótsze od grubości muru. Należy następnie wycisnąć krem iniekcyjny z kartuszy 310 ml przy użyciu wyciskaczy ręcznych KÖSTER. Otwory należy zamknąć np. za pomocą szybkowiążącej zaprawy KÖSTER KB FIX 5, natychmiast po aplikacji kremu iniekcyjnego.

Dokładne wypełnienie wywierconych otworów kremem iniekcyjnym jest bardzo ważne dla skuteczności wykonanej iniekcji, bez pozostawiania pustych obszarów. W przypadku aplikacji kremu iniekcyjnego za pomocą urządzeń pneumatycznych należy stosować krem iniekcyjny dostarczany w 10 l wiadrach. Przy aplikacji kremu iniekcyjnego przy użyciu pompy można dodać 5-10% czystej wody (0,5 l do 1,0 l wody na wiadro) dla dostosowania konsystencji roboczej do tłoczenia przez pompę.

Po wstrzyknięciu kremu iniekcyjnego i odtworzeniu izolacji poziomej, należy usunąć zawilgocone i zasolone tynki i wykonać system tynków renowacyjnych KÖSTER Sanierputz o wysokiej odporności na zasolenie. Zużycie preparatu dla ściany o grubości 12 cm wynosi około 110 ml / mb, a dla ściany o grubości 24 cm około 240.

Emcephob L Opisany produkt to Emcephob L, który jest bezrozpuszczalnikowym preparatem do impregnacji ochronnej. Jest to wodna impregnacja na bazie silanów, która redukuje kapilarne wnikanie wody, ma silne działanie hydrofobowe i szybko schnie, nie klejąc się, a tworzy niewidoczną warstwę. Preparat nie tworzy zamkniętej powłoki i zmniejsza ryzyko uszkodzeń powierzchni betonowych spowodowanych działaniem mrozu i soli odladzających. Chroni również przed powstawaniem wykwitów, zabrudzeniami, glonami i mchem, jest odporny na deszcz zacinający i alkalia. Może być stosowany do impregnacji betonowych elementów prefabrykowanych, alkalicznych powierzchni elementów na bazie cementu, betonu architektonicznego oraz szpachlowanych i retuszowanych powierzchni betonowych.

Preparat nanosi się za pomocą miękkiego pędzla, wałka lub natrysku, jednowarstwowo, przeprowadzając impregnację zazwyczaj od dołu do góry ruchami pionowymi, a następnie poziomo w sposób krzyżowy. Optymalne działanie hydrofobowe uzyskuje się na suchych i chłonnych powierzchniach, a minimalny wiek betonu powinien wynosić 4 tygodnie w zależności od warunków otoczenia. Preparat można jednakże nakładać również na świeży beton o maksymalnej wilgotności resztkowej 4%, ale z ograniczoną zdolnością wchłaniania podłoża.

Po nałożeniu, świeżo zaimpregnowane powierzchnie należy chronić przed wpływem deszczu przynajmniej 6 godzin, a optymalny czas ochrony wynosi 48 godzin przy temperaturze +20˚C i wilgotności względnej 60%. Nisiwa L jest tymczasową ochroną betonu, ponieważ wpływ czynników atmosferycznych z czasem powoli osłabia jego działanie. W przypadku widocznego ustąpienia działania hydrofobowego, zaleca się ponowną impregnację w regularnych odstępach czasu, a w pozostałych przypadkach, najpóźniej po upływie 5 lat należy ponowić impregnację.

Quick-mix_IC_KT to wysokowydajny krem iniekcyjny na bazie silanów i siloksanów, który jest przeznaczony do wykonywania przepony poziomej na zewnątrz i wewnątrz budynków. Krem iniekcyjny jest hydrofobowy, gotowy do użycia, zawiera 80% substancji czynnej i nie wymaga wstępnego uszczelnienia powierzchni wokół otworów. Quick-mix_IC_KT można stosować w murach o stopniu zawilgocenia do 95%, a jego jakość i niezawodność są pod stałą kontrolą zgodnie z ISO 9001.

Przygotowanie podłoża pod aplikację kremu iniekcyjnego polega na upewnieniu się, że mur jest nośny, mocny i nieprzemarznięty. Podłoże może być wilgotne a nawet mokre. W przypadku mury pełnych należy nawiercić otwory o średnicy 12 mm w odstępach osiowych co 12 cm w spoinach lub cegłach. Głębokość otworów powinna być mniejsza o około 4 cm od grubości muru. Otwory należy przedmuchać sprężonym powietrzem i następnie wypełnić kremem iniekcyjnym przy użyciu pistoletu do kitów budowlanych.

W przypadku mury warstwowych z pustką powietrzną, należy przewiercić się przez ściankę zewnętrzną, następnie przejść z wiertłem przez pustkę powietrzną i nawiercić otwory w ściance wewnętrznej. Po przedmuchaniu otworów należy je wypełnić kremem iniekcyjnym przy użyciu lancy iniekcyjnej. Przeponę poziomą należy wykonać powyżej poziomu wody gruntowej.

Czas wnikania kremu iniekcyjnego IC w strukturę muru wynosi około 14 dni i zależy od wilgotności oraz rodzaju materiału, z którego wykonano przegrodę. Zużycie kremu iniekcyjnego zależy od grubości ściany. Orientacyjne zużycie wynosi 0,9 l/m² przekroju poziomego muru dla 8,3 otworów o średnicy 12 mm na 1 mb muru o grubości 1 m.

Quick-mix_IC_KT jest perfekcyjnym systemem razem z systemem tynków renowacyjnych tubag. Prace należy prowadzić w temperaturze od +5°C do +30°C. Narzędzia należy czyścić zaraz po użyciu czystą wodą, a krem iniekcyjny przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Quick-mix_IC_KT jest certyfikowany przez WTA.

Kiesol C to bezrozpuszczalnikowy krem na bazie silanów, używany do iniekcji w murach, w celu zabezpieczenia przed wilgocią podciąganą kapilarnie. Produkt ten jest stosowany do porowatych, mineralnych materiałów budowlanych, takich jak cegła, piaskowiec i cegła wapienno-piaskowa, do stopnia zawilgocenia 95%. Kiesol C działa hydrofobizująco i penetruje podłoże bardzo dobrze, co czyni go zoptymalizowanym do celów iniekcji bezciśnieniowej, a także ma wysoką wydajność.

Produkt jest dostępny w różnych formach dostawy, w tym: 12 x 550 ml, 20 x 550 ml, 5 l i 12,5 l. Zużycie zależy od rodzaju murów, jednak w przypadku murów z pustkami, należy się liczyć ze zwiększonym zużyciem.

Aby przygotować otwór iniekcyjny, należy wykonać otwór o średnicy 12 mm i odstępach 12 cm, a kąty nachylenia powinny być poziome. Ściany, których grubość przekracza 0,6 m, należy nawiercić z obu stron. Iniekcję należy wykonać odpowiednim narzędziem, zależnie od typu opakowania. Końcowych 2 cm otworów nie należy wypełniać kremem.

Warunki stosowania Kiesol C to temperatury materiału, otoczenia i podłoża powinny wynosić od min. +5 °C do maks. +30 °C. Sąsiadujące elementy budowlane i materiały, które nie mają wejść w kontakt z produktem, należy zabezpieczyć, a w strefie rozchodzenia się materiału może dojść do przejściowych przebarwień na powierzchni. Do wykonywanego następnie uszczelnienia powierzchniowego zaleca się nałożyć w strefie rzędów otworów dodatkową powłoką z Dichtspachtel. Należy również wykonać uszczelnienie pionowe powierzchni co najmniej 30 cm powyżej strefy rozchodzenia się materiału.

(weber.tec 946) Tekst karty technicznej (weber.tec 946) opisuje produkt webersan Krem iniekcyjny (weber.tec 946) oferowany przez firmę Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. Produkt ten jest przeznaczony do wykonania wtórnej izolacji poziomej muru, zapobiegającej kapilarnemu podciąganiu wilgoci w już istniejących budynkach za pomocą iniekcji bezciśnieniowej. Krem może być stosowany w murach o wysokim zawilgoceniu, o stopniu zawilgocenia do 95%. Opisano właściwości produktu, w tym brak niebezpieczeństwa niekontrolowanego wypływu iniektu, łatwość aplikacji za pomocą ręcznego pistoletu oraz brak tworzenia związków soli szkodliwych dla murów.

W tekście znajdują się również informacje na temat przygotowania podłoża przed aplikacją webersan Krem iniekcyjny. Otwory o średnicy 12-16 mm należy wywiercić w odstępie osiowym od 8 do 12 cm, w spoinie wsporczej, a przy wykonywaniu iniekcji w murach mocno zawilgoconych zaleca się wykonanie iniekcji dwurzędowej. Po wywierceniu otworów należy je oczyścić z pyłu i innych cząstek.

Oprócz tego, tekst zawiera informacje na temat danych technicznych produktu, takich jak jego baza (silany), gęstość gotowej zaprawy (około 0,95 kg/dm3), kolorystyka (biały), opakowania (kiełbaska 600 ml, karton 12 szt. lub wiadro 10 l), postać (krem), rozpuszczalniki (nie występują) oraz zawartość składników aktywnych (około 80%).

Na końcu tekstu znajdują się wskazówki wykonawcze dotyczące stosowania webersan Krem iniekcyjny, w tym zalecenia dotyczące stosowania pistoletu iniekcyjnego aplikatora dedykowanego do kiełbasek 600 ml lub typowego sprzętu, który umożliwia iniekcję bezciśnieniową.

AQUAFIN-i 380 Instrukcja techniczna dotycząca kremu iniekcyjnego AQUAFIN-i 380 marki SCHOMBURG Polska sp. z o. o. informuje o właściwościach, zastosowaniach, danych technicznych, zużyciu i przygotowaniu do stosowania. Krem iniekcyjny ten na bazie silanów jest gotowy do użycia, nie zawiera rozpuszczalników, ma działanie hydrofobizujące, zatrzymuje transport kapilarny wody, ma dużą głębokość wnikania, łatwe i bezpieczne zastosowanie oraz niewielkie zużycie. Może być stosowany do stopnia przesiąknięcia wilgocią do 95%.

Krem iniekcyjny AQUAFIN-i 380 stosuje się do wykonywania wtórnych przepon poziomych zgodnie z instrukcją WTA „Iniekcja murów przeciw wilgoci kapilarnej” w przypadku podciągającej wilgoci w murach z cegieł, klinkieru, piaskowca wapnistego, kamienia naturalnego, łącznie z zaprawą do spoinowania. Iniekcję można przeprowadzić bezciśnieniowo lub opcjonalnie przy użyciu odpowiedniego urządzenia niskociśnieniowego (poniżej 10 bar).

Krem iniekcyjny AQUAFIN-i 380 na bazie silanów jest łatwy do stosowania. Usunięcie starych, zniszczonych tynków, jastrychów i powłok malarskich do 80 cm nad widocznym (lub wyznaczonym za pośrednictwem badań) obszarem uszkodzenia jest konieczne, a zmurszałe spoiny w murach należy usunąć na głębokość około 2 cm, a powierzchnię oczyścić mechanicznie. Do naprawy spoin w murach zaleca się produkt THERMOPAL-GP11, a przy stosowaniu urządzeń niskociśnieniowych zaleca się uszczelnienie obszaru iniekcji zaprawą AQUAFIN-1K.

Dane techniczne produktu obejmują bazę silanową, kremową konsystencję, białą barwę, ciężar właściwy wynoszący około 0,9 g/cm³, zawartość substancji aktywnych wynoszącą około 80% wag., a temperaturę aplikacji/podłoża w zakresie od +5°C do +30°C. Krem iniekcyjny AQUAFIN-i 380 jest dostępny w opakowaniach 550 ml i pojemnikach 5 l. Czas składowania produktu wynosi co najmniej 12 miesięcy w fabrycznie zamkniętym pojemniku, który należy chronić przed mrozem.

Dostępne w instrukcji technicznej dane dotyczą również zużycia produktu w zależności od budulca uszczelnianej ściany.

Renowator 190 to produkt służący do wykonywania przepony poziomej metodą iniekcji bezciśnieniowej w ścianach o wysokim stopniu zawilgocenia do 95%. Preparat działa zapobiegając kapilarnemu podciąganiu wilgoci w podłożu mineralnym oraz wytwarzając hydrofobową zaporę wewnątrz muru. Renowator 190 nie zawiera rozpuszczalników, spełnia wymagania instrukcji WTA 4-4-04/D do stopnia przesiąknięcia muru wilgocią 95%. Preparat jest gotowy do użycia i wytwarza trwałą barierę dla migracji kapilarnej.

Podłoże, na którym stosowany jest Renowator 190, powinno zostać oczyszczone ze starych, zniszczonych powłok na wysokość do ok. 70-80cm nad stwierdzonym obszarem zawilgocenia. Przed wykonaniem iniekcji przeciwwilgotnościowej w murze należy wywiercić w nim otwory w odstępach 10–12,5cm. Otwory wykonywane są poziomo lub pod kątem do 45°, przy czym im grubszy mur, tym mniejszy kąt nachylenia wywierconego otworu. Średnica otworu wynosi 12-20 mm, a głębokość otworów powinna być mniejsza o ok. 2 cm od grubości muru. Nawiercenia wykonuje się w spoinach, w przypadku podłoża twardego, mało chłonnego, natomiast w materiale w przypadku chłonnego podłoża.

Produkt jest dostępny w grupie produktów System renowacyjny. Podstawowymi składnikami są silany i woda. Renowator 190 jest bezbarwny, a jego zużycie wynosi około 1,3 litra na metr kwadratowy przekroju poziomego muru. Przy stosowaniu preparatu zalecane są normy zgodne z instrukcjami producenta.

SikaMur®-InjectoCream to iniekt na bazie silanów, służący do ochrony przed wilgocią kapilarną. Materiał ma formę pasty, pakowany jest w 600 ml kiełbaski, a aplikowany jest przy pomocy pistoletu do odpowiednio wywierconych otworów w spoinie muru. Iniekt rozprzestrzenia się dyfuzyjnie w ścianie, tworząc nieprzepuszczającą wody barierę i zapobiegając zawilgoceniu w przyszłości. Produkt może być używany do ochrony przed podciąganiem kapilarnym wilgoci w różnego rodzaju konstrukcjach murowych, takich jak ściany z cegły, trójwarstwowe ściany, a także ściany z nieregularnych bloków kamiennych i z wypełnieniem gruzem.

SikaMur®-InjectoCream jest bardzo łatwy w montażu, a ryzyko błędu wykonawczego jest minimalne. Jest to jednoskładnikowy produkt, gotowy do użycia, a jego aplikacja jest szybka i nie wymaga czekania, aż iniekt wniknie w podłoże. Nie ma potrzeby wykonywania wstępnego uszczelnienia wokół otworu iniekcyjnego, co jest wymagane w przypadku iniekcji ciśnieniowej. Materiał nie wymaga również stosowania specjalistycznych pomp i nie stwarza zagrożenia, ponieważ nie jest iniekowany pod ciśnieniem.

Materiał jest dostępny w postaci koncentratu, zawierającego ponad 60% składników aktywnych, co przekłada się na jego skuteczność. Nie stwarza zagrożenia, ponieważ nie jest żrący ani palny, a także bardzo mało odpadów opakowaniowych. Podczas aplikacji nie ma ryzyka wystąpienia wykwitów, jak w przypadku podobnych systemów na bazie silikonów.

Aby bariera przeciwwilgociowa była skuteczna, konieczne jest użycie odpowiedniej ilości SikaMur®-InjectoCream, a otwory należy wiercić w poziomie. Konieczne jest wywiercenie otworów o średnicy co najmniej 12 mm w rozstawie osiowym nie większym niż 120 mm. Głębokość otworu zależy od grubości ściany, a wymagane głębokości otworów są zestawione w tabeli. W przypadku grubszych ścian głębokość otworu powinna być o 40 mm mniejsza od grubości ściany.

SikaMur®-InjectoCream jest produktem, który uzyskał certyfikat BBA Approved Certificate No. 07/4419, a jego przechowywanie powinno odbywać się w suchych warunkach, w temperaturze od +5°C do +25°C, najlepiej użyć w ciągu 12 miesięcy od daty produkcji.

SILTEN K® to silikonowy krem hydrofobizujący stosowany do izolacji murów przed podciąganiem wilgoci kapilarnie. Preparat jest w postaci gotowej do użycia pasty i zawiera mieszankę silanu i siloksanu o gęstości 0,90 kg/dcm i zawartości substancji czynnej wynoszącej 85% wagowo. Produkt ma temperaturę zapłonu 64°C i wrzenia 100°C oraz kolor biały lub lekko żółtawy.

Silikonowy krem Silten K® cechuje się właściwościami penetrującymi w wilgotny mur, co umożliwia wytworzenie ciągłej hydrofobowej bariery, której zadaniem jest zapobieganie podciąganiu wilgoci kapilarnie. Preparat doskonale rozprzestrzenia się w porowatych materiałach i nie blokuje dyfuzji pary wodnej w kapilarach. Z powodzeniem może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz budynków, a także w murach z cegły, kamienia naturalnego, cegły dziurawki, bloczków silikatowych i betonu komórkowego.

Dzięki zawartości ponad 80% składników aktywnych, Silten K® działa efektywniej niż tradycyjne środki hydrofobowe dostępne na rynku. Produkt nadaje się do stosowania w przypadku izolacji murów warstwowych pełnych pustek i kawern wypełnionych gruzem.

Do iniekcyjnego wytwarzania hydrofobowych przepon poziomych i pionowych, izolujących przed kapilarnym podciąganiem wody, produkt można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest również czystość i precyzja. W tym celu można skorzystać z prostego aplikatora, a nie skomplikowanego wysokociśnieniowego sprzętu, co daje pełną kontrolę nad ilością i miejscem stosowanego środka hydrofobowego.

Silikonowy krem Silten K® nie posiada zapachów i jest nietoksyczny, co umożliwia jego stosowanie w obiektach, w których jednocześnie mogą przebywać użytkownicy i mieszkańcy. Aby wytworzyć jednorodną membranę hydrofobową, należy postępować zgodnie z instrukcją stosowania produktu.

Cena izolacji poziomej kremem

Cena izolacji poziomej kremem iniekcyjnym zależy głównie od wymiarów samej ściany, a z tych najbardziej od jej grubości. Grubość ściany wpływa na ilość i długość wierteł koniecznych do przygotowania ściany do aplikacji kremu oraz na objętość otworów, a więc na ilość kremu. 

Cenę można podać za metry bieżące [mb] ściany lub za metry kwadratowe [m2]  przekroju planowanej izolacji. Powierzchnia przekroju to iloczyn długości i  grubości ściany wyrażony w m2. Kiedy analizujemy czy porównujemy ceny, trzeba koniecznie zwrócić uwagę w jakiej jednostce jest ona wyrażona. 

Co ciekawe, dla grubości ściany do 1 m tańsza wydaje się wycena podawana w metrach bieżących, niż w metrach kwadratowych. Im cieńsza ściana, tym różnica ta jest bardziej drastyczna. 

Jednak po przekroczeniu grubości 1 m to cena w metrach bieżących, a więc długość omawianej ściany staje sie wyższa.

Grubość ściany poniżej 1m1m grubości ścianyGrubość ściany powyżej 1m
Cena mb < m2Cena mb = m2Cena mb > m2
Różnica w cenie w zależności od jednostki i grubości ściany

Najczęściej grubość ściany nie przekracza owej granicy, więc wykonawcy wysyłają oferty wyrażone w cenie za metr bieżący długości ściany. Ma to dwie zalety. Po pierwsze cena jednostkowa wydaje się niewielka i skłania do zakupu, po drugie bardzo łatwo policzyć czy choćby oszacować wartość całkowitą naprawy. 

Jeśli jednak mamy do czynienia z kilkoma ścianami o różnych grubościach, cała sprawa zaczyna się nieco komplikować. Wyceniając aplikację izolacji poziomej za 1 mb wykonawca powinien podać kilka cen w zależności od grubości każdej ściany. Oczywiście dlatego, że inne będą koszty wykonania takiej izolacji dla ściany o grubości 40 cm i dla grubości 65 cm. Może je też uśredniać, ale to z kolei rodzi pytania o zasadność takiej, a nie innej ceny za to samo, w tej samej jednostce ale dla ścian o zmiennej grubości. 

Gdyby jednak nasz wykonawca chciał podać tylko jedną uśredniona cenę, to zdecydowanie łatwiej mógłby to osiągnąć wyrażając ją w jednostce m2 – czyli powierzchni wykonywanej izolacji. Wtedy niezależnie od grubości ściany cena za każdy 1 m2 powierzchni uszczelnianych ścian mogłaby pozostać stała. Raz będzie tam więcej krótszych otworów, innym razem nieco mniej, ale dłuższych otworów. Przeliczenie wszystkich kosztów przez ilość m2 powierzchni naprawianych ścian daje świetną cenę jednostkową poprawną dla każdego wymiaru ściany. 

Niezależnie od jednostki w jakiej zdecydujemy się prowadzić analizę, obliczenia przeprowadzić trzeba. Warto je wykonać w oparciu o sprawdzone i działające narzędzie, jakim jest nasz Kalkulator Obliczania Ilości Kremu. Po wpisaniu wymiarów swoich ścian otrzymasz wynik wyrażony w obu jednostkach, ale przede wszystkim dowiesz się czego potrzebujesz do wykonania izolacji poziomej. I oczywiśnie możesz od razu złożyć zamówienie na obliczone właśnie zapotrzebowanie.

Kurs wideo z wykonania izolacji poziomej kremem

Ile kremu kupić? I w ogóle co będzie potrzebne do zrobienia izolacji poziomej muru? Ja na te pytania umiem doskonale odpowiedzieć. Zbudowałem sobie narzędzia, dzięki którym szybko i bezbłędnie obliczam potrzebne ilości wszystkich produktów.

Jesteś zainteresowany kursem wideo o wykonaniu izolacji poziomej samodzielnie? Chcesz wiedzieć ile i czego kupić, aby izolację poziomą zrobić osobiście? Mój kalkulator jest odpowiedzią, a kurs wideo pełnym uzupełnieniem informacji.

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

×