Jeśli jeszcze w tym artykule o zalewanym i wilgotnym obiekcie z bloczka betonowego kogoś nie przekonałem, dorzucam kolejny przykład, w mojej ocenie błędnego, zastosowania tego budulca. Bloczkom betonowym mówię całkowicie NIE. I to z wielkiej litery.
Budynek wielorodzimy w Warszawie, posadowiony na ławach fundamentowych. W garażu podziemnym warstwy posadzki następujące: płyta betonowa o grubości 15 cm, chudy beton 3 cm z izolacja przeciw wodna niewiadomego pochodzenia i rodzaju, chudy beton 7 cm, piasek stabilizowany 40 cm, i grunt rodzimy. Betonowe tylko i wyłącznie ławy fundamentowe, ściany fundamentowe niestety murowane z bloczka betonowego.
Oględziny wilgotnego muru z bloczka betonowego
Jak widać na zdjęciach z wizji lokalnej, mur z bloczka jest bardzo silnie nasączony wodą. Poziom zniszczenia tynku wewnątrz odzwierciedla poziom gruntu na zewnątrz - pod kostką brukową. Woda dociera do muru ponieważ brakuje izolacji pionowej oraz poziomej. Część wody przedostaje się do wnętrza pomieszczenia spod budynku ponieważ jest on posadowiony na ławach, a nie płycie dennej. Tynk wewnątrz obiektu został całkowicie zniszczony przez wilgoć i w chwili przeprowadzanej wizji lokalnej był już usunięty. Wentylacja i brak tynku sprzyja osuszeniu konstrukcji, jednak nie eliminuje przyczyn powstawania zawilgoceń.
Jak wykonać izolację poziomą ściany w piwnicy?
W celu wykonania izolacji ściany obiektu należy wykonać iniekcyjną przeponę w murze. W związku z tym, że mamy tu do czynienia z pojedynczym murem z bloczka, zamiast tradycyjnej iniekcji ciśnieniowej warto zastosować aplikację kremu iniekcyjnego. Materiały naprawcze kilku producentów oraz technologię opisywałem w tym artykule.
Jak wykonać izolację pionową ściany w piwnicy?
Tematykę wykonywania i wzajemenj współpracy izolacji pionowej i poziomej opisałem już wcześniej. W związku z tym, że z zewnętrznej strony na murze mamy elewację na styropianie, należy ją usunąć, ścianę odkopać aż do ławy fundamentowej i wykonać izolację pionową w technologii tradycyjnej tj. aplikacja powierzchniowa od zewnątrz. W tym akurat przypadku nasyp gruntu na ścianę jest niewielki (a poza gruntem jest zjazd do garażu) co widać doskonale na zdjęciach.
Naprawiamy ścianę pomiędzy rampą a piwnicą, uszkodzenie tynku do poziomu gruntu tj. kostki na rampie
Alternatywne rozwiązanie w technologii iniekcji ciśnieniowej kurtynowej będzie o tyle kłopotliwe, że może skończyć się wypływem żywicy z gruntu na zjazd. Dokładniejsze pomiary wysokości i miąższości gruntu za murem odpowiedzą na pytanie czy zdecydujemy się na iniekcję ciśnieniową żywicy na bazie akrylu.
Co wiemy o wilgotnym murze z bloczka betonowego?
Jak przedstawiłem w treści niniejszego artykułu oraz na zdjęciach, mur z bloczka, z kiepską lub nawet brakiem hydroizolacji powoduje duże zniszczenie konstrukcji. Sytuacja ta przekłada się z kolei na brak możliwości użytkowania pomieszczeń magazynowych i straty finansowe. Brak właściwego projektu, wykonawstwa i nadzoru na budowie powoduje, że obecni właściciele lokalu, lub cała wspólnota mieszkaniowa, będą zmuszeni ponieść koszty naprawy. Wystarczyło wykonać tą ścianę z betonu wodoszczelnego, a nie bloczków betonowych aby cała sytuacja z wilgocią w piwnicy nie miała miejsca. Oczywiście posadowienie obiektu na płycie fundamentowej również byłoby wskazane. Ale wiadomo - cięcie kosztów...
Wady bloczka betonowego
- Gorsza jakość materiału niż w przypadku wodoszczelnego betonu lanego
- Porowaty - umożliwia podciąganie kapilarne
- Łączony za pomocą spoiny - zaprawy o jeszcze niższych właściwościach wytrzymałościowych i zerowej wodoszczelności
- Trudna do uzyskania i wyegzekwowania dokładność w wykonaniu powierzchniowej izolacji pionowej
- Bloczek betonowy stojący w wodzie szybko ulega silnej degradacji
W mojej opinii, bloczek betonowy absolutnie nie nadaje się jako budulec podziemnych części konstrukcji. Słowem, jeśli chcesz mieć suchą piwnicę lub garaż, buduj z betonu wodoszczelnego wylewanego na budowie. Ważne jest to, aby grubość ściany wynosiła co najmniej 25 cm - wymogi dla technologii białej wanny. Albo zrezygnuj z piwnicy.
Masz pytania? Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
mgr inż. Mateusz Furs
manager ds. iniekcji