Inspiracje z katalogu Desoi

Opublikowano: 6 lipca 2019 Czas czytania: 5 minut

Dość często się zdarza, że szukając jednej rzeczy trafia się na inne. I okazują się one na tyle ciekawe, że zapomina się, czego  się w zasadzie szukało. Dziś poszedłem jeszcze dalej, bo nie dość że wpadłem na ciekawy rysunek, to jeszcze zdałem sobie sprawę, że kilka lat temu sam wymyśliłem coś podobnego, oraz to, że dziś wymyśliłem coś jeszcze. Otóż żeby z tego przeglądania katalogu zrobić stały rytuał i wyciągać z niego ciekawostki jako inspiracje do tworzenia ciekawszych technologii napraw oraz, mam nadzieję, kolejnych ciekawych artykułów na mojego BLOGA. 

Od czego się zaczęło?  

Otóż prowadzimy właśnie naprawę w budynku w okolicach Pomnika Lotnika w Warszawie. Mamy odbudować izolację pionową w technologii iniekcji ciśnieniowej oraz izoalcję poziomą. Jak wiadomo, obie powinny iść ze sobą w parze. A więc stojąc wewnątrz garażu, pompujemy żywicę na bazie akrylu poprzez otwory w ścianie w grunt przyległy do tej ściany. Miało być dość łatwo, jeśli można powiedzieć, że zrobienie kurtyny jest łatwe. Nie będzie łatwo, okazało się, że ściana składa się z cegły max, którą widzimy, za nią jest 10 cm styropianu, o którym nic nie wiedzieliśmy, za nim kolejny wilgotny mur, zapewne bloczek betonowy, i w końcu grunt.

Lamella drive in packer, paker wbijany z rurkąW katalogu szukałem czegoś co fachowo nazywa się „lamella drive-in packer” razem z „extension tube”, str. 152. Chodzi w zasadzie o zwykłego wbijanego plastikowego pakera, z tym że przedłużanego rurką. Na końcu tej rurki sa dwa talerzyki, które uszczelniają się w otworze tuż przed końcem muru (od strony gruntu). Dzięki tej rurce można podać odpowiednio dobrany materiał iniekcyjny w grunt mijając wszystko co dzieje się w murze. A więc w naszym przypadku są to otwory w cegle max i przerwę na styropian. Długość rurki można dostosować do grubości ściany.

Jest też paker zaprojektowany specjalnie na „okację” cegieł typu max. Tu nazywa się „Steel cone packer”, str. 150.Steel cone packer, stalowy paker Poprostu paker stalowy z uszczelnieniem przybierającym kształt stożka. W tym przypadku odpowiednia długość pakera iniekcyjnego ma znaczenie. 

A na co trafiłem?

Injection board, płyta iniekcyjna

Otóż na kolejnej stronie katalogu DESOI znalazłem dwa bardzo ciekawe schematy, str 153.

Injection board, płyta iniekcyjna

Oba dotyczą sposobu uszczelnienia dylatacji konstrukcyjnej. W tym artykule przytaczam naszą firmową technologię uszczelnienia dylatacji. W zasadzie nawet lepszą niż zaproponowana w katalogu DESOI. Umiem jednak przytoczyć sytuację, w której nasz sposób może nie być najlepszy. 

i co kiedyś wymyśliłem? 

Jakieś 5 lat temu miałem do wyceny i uszczelniania bardzo silny wyciek ze szczeliny dylatacyjnej płyty dennej na obiekcie na którymś polskim przejściu granicznym na wchodzie. Grubość płyty była znaczna, szerokość szczeliny dylatacyjnej nie za duża bo ok 2 cm, a uszczelnienie w postaci zabetonowanej gumy na samym dnie. Wymyśliłem, żeby zamiast wiercić długie otwory doprowadzające do dylatacji i narażać się na trafienie wiertłem w zbrojenie, usunąć styropian i zakryć szczelinę dylatacyjną sklejką. W sklejce chciałem zrobić otwory, osadzić w nich pakery i po prostu podać materiał iniekcyjny wypełniając całą dylatację żywicą. Pomysł może i rodem z dzikiego zachodu, ale na pewno wykonalny. Okazuje się, że na zachodzie niektórym ten pomysł też przyszedł do głowy. I to z na tyle silnym skutkiem, że znalazł się w katalogu. 

Moja sklejka nazywa się tu „DESOI injection board” i do złudzenia przypomina płytę OSB. Uszczelnienie połączenia płyty i betonu zrealizowano za pomocą przyklejonej do drewna gumowej uszczelki. Myślę, że podobną można spotkać w ramach wielu drzwi.  

Zalety płyty iniekcyjnej (nie mylić z indukcyjną)

Rozwiązanie to przyspiesza realizację, pozwala nie martwić się silnym wyciekiem wody, bo i tak cała szczelina dylatacyjna zostanie wypełniona żywicą. Odpada też wiercenie otworów do instalacji pakerów i podania żywicy oraz otworów kontrolnych do odpowietrzania i sprawdzenia poziomu wypełnienia szczeliny dylatacyjnej. Z definicji zostanie wypełniona cała.  

Ciśnie mi się tylko jedno ważne pytanie – ile żywicy należy podać, aby wypełnić całą dylatację? To już obliczenia objętości danej dylatacji i ilości wypływającej z niej wody. 

Seria inspiracje   

Jeszcze nie wiem o czym będzie kolejny tekst inspirowany katalogiem. Chciałbym jednak, aby jakiś produkt lub choćby schemat z katalogu DESOI był jednocześnie powiązany, tak jak w tym przypadku, z sytuacją z budowy wziętą. Będę mógł pokazać nie tylko rysunek, ale również praktyczne zastosowanie danego rozwiązania. I oby cały ten trud przyniósł nam tak potrzebny rozwój. Kiedyś nazywało się to podnoszeniem kwalifikacji. Dziś chyba można by o tym mówić, jak o gonieniu pędzącego i rozwijającego się świata. Nawet w budownictwie.

Masz pytania? Pisz na adres             kontakt@inblock.com.pl

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

Inspitacje, nawiązania oraz grafiki pochodzą z katalogu DESOI GmbH, stan na 06/13.

W Polsce dystrybucję produktów i rozwiązań technicznych firmy DESOI prowadzi firma Izoservice sp. z o.o. 

ul. Radzymińska 234/236, 03-674 Warszawa

Biuro i administracja: +48 667 00 45 45 ; +48 607 072 897

 

Dodaj komentarz

×